Maliye Bakanı Şimşek:

Maliye Bakanı Şimşek:
Maliye Bakanı Şimşek:
- "Dert, eğer hak ve özgürlükler olsa o zaman son 12 yılda Türkiye demokratikleşme ve hak özgürlükler konusunda çok aşama kaydetti, silahlar çoktan gömülmüş olurdu" - "Dünyanın hiç bir medeni ülkesi veya demokrasisi eli silahlı eşkıyaya tolerans göstermez. Biz de etmeyeceğiz. Terörle mücadele konusunda ne gerekiyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her şey hukuk devleti içerisinde olacak" - "Türkiye son yıllarda demokratikleşme anlamında genişlemeye gittiği için bugün her şeye rağmen bu bölgede güçlü bir ülkedir"

GAZİANTEP (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaşanan terör olaylarıyla ilgili, "Dert, eğer hak ve özgürlükler olsa o zaman son 12 yılda Türkiye demokratikleşme ve hak özgürlükler konusunda çok aşama kaydetti, silahlar çoktan gömülmüş olurdu" dedi.

Şimşek, merkez Şahinbey ilçesi Perilikaya Mahallesi'nde yapımına başlanan 300 yataklı devlet hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimleri öncesinde söz verdikleri hizmetleri teker teker hayata geçirdiklerini söyledi.

Gaziantep'teki hastane sayısının iktidarda bulundukları süre içerisinde 12'den 29'a çıktığını, yatak kapasitesinin ise katlandığını vurgulayan Şimşek, 300 yataklı hastane için de 7 Haziran öncesi söz verdiklerini bildirdi. Gaziantep'in ülkedeki önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olduğunu ifade eden Şimşek, bu gelişimi tek koldan ilerletmenin yeterli olmadığını, bu yüzden sanayi ve ticareti geliştirirken sağlık, turizm gibi diğer faktörlerin de kente daha fazla katkı sağlayabilecek düzeye getirmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Şimşek, bu kapsamda kenti sağlık ihracat üstüne dönüştürmeyi planladıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu anlamda bin 875 yataklı şehir hastanesi kurmak istiyoruz. Bu hastane değil, sağlık kompleksi. Yatırımı fiziken başlatmak üzere olduğumuz bir sağlık kompleksinden bahsediyorum. Bu yatırım Gaziantep'i Ortadoğu 'nun sağlık, tedavi üssüne dönüştürecek. Nasıl ki insanlar ABD'deki ve Avurpa'daki kliniklere gidiyorlar, artık Gaziantep'e de gelecekler. Yani Gaziantep sadece Zeugma, doğal güzellikleri, inovasyonu veya sanayisiyle ülke gündemine gelmeyecek. Bunun yanında sağlıkta da ciddi bir aşama kaydedeceğiz."

Türkiye'nin sağlıkta ciddi bir dönüşüm yaşadığını dile getiren Şimşek, her şeyde olduğu gibi bu devrimin ikinci nesil reformlarını hayata geçireceklerini vurguladı.

Şimşek, 1990'lı yıllarda Türkiye'den ayrıldığını, o dönemde ülkedeki sağlık sisteminin perişan olduğunu bildirdi. Şimşek, İngiltere'ye gittiğinde her ailenin aile hekimi olduğunu, bu manzara karşısında da hayranlığını gizleyemediğini belirterek, "Şu an Allah'a çok şükür aile hekimliği sistemi oturuyor. Şu an aile hekimliği İngiltere'den hizmet kalitesi anlamında çok daha ileride. Hatta artık Kuzey Avrupa ülkeleriyle yavaş yavaş aynı düzeye geliyoruz" dedi.

Geçmişte toplanan 100 liralık verginin 80 liradan fazlasının borçların faizine gittiğini anımsatan Şimşek, oluşturulan 2016 yılı bütçesinde 100 liralık vergi gelirinin 24 lirasını eğitime, 21 lirasını sağlığa, 21 lirasını da sosyal güvenlik kurumuna aktaracaklarını, kalan kısmının da işçi, memur, öğrenci, çiftçi, genç ve esnafa destek olarak aktarılacağına değindi.

Şimşek, bir süredir gündemde olan Gaziantep'e yapılacak Gaziray Projesi'nin önümüzdeki hafta ihalesinin tamamlanacağını ifade etti.

-  "Türkiye'nin istikrara ihtiyacı var"

Şimşek, ülkede bazı sıkıntıların olabileceğini, bugünlerde ise Türkiye'nin en çok istikrara ve güçlü bir hükümete ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin hemen yanı başında demokratikleşme sürecini başlatamayan ülkelerde sadece yıkım, gözyaşı ve kanın olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Liste uzayıp gidiyor, Suriye, Irak Yemen... Türkiye son yıllarda demokratikleşme anlamında genişlemeye gittiği için bugün her şeye rağmen bu bölgede güçlü bir ülkedir. Petrol olmadan da refah artışını, milli geliri neredeyse 3'e katlamış bir ülkedir. Tekrar bizim kazanımları sürdürebilmemiz ve yenilerini sağlamamız için Türkiye'nin istikrara ihtiyacı var" diye konuştu. 

Hayal tüccarı olmayacaklarını ifade eden Şimşek, tüm vaatlerini şimdiden 2016 bütçesine yerleştirdiklerini belirtti.

- "Dert, eğer hak ve özgürlükler olsa..."

Dünyanın hiç bir ülkesinde demokrasi, temel hak ve özgürlüklerle silahlı terör örgütlerinin yan yana olamayacağını vurgulayan Şimşek, şunları ifade etti:

"Dert, eğer hak ve özgürlükler olsa o zaman son 12 yılda Türkiye demokratikleşme ve hak özgürlükler konusunda çok aşama kaydetti, silahlar çoktan gömülmüş olurdu. Eğer dert, hak ve özgürlük olsa... ama meselenin bu olmadığını biliyoruz. Dünyanın hiç bir medeni ülkesi veya demokrasisi eli silahlı eşkıyaya tolerans göstermez. Biz de etmeyeceğiz. Terörle mücadele konusunda ne gerekiyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her şey hukuk devleti içerisinde olacak. Kardeşlerimizi Türkiye'nin bütün zenginliği olarak görüp kucaklayacağız. Farklılıklarımız güvenlik sorunu veya tehdit değildir. Türkiye'nin inanç, etnik farklılıkları ülkemizin büyük bir zenginliğidir. Biz bu zenginliği kardeşliğimizi daha da geliştirerek ileriye taşıyacağız. Tüm kardeşlerimizin, temel hak ve özgürlüklerini kullanabilecekleri zemini hazırlayacağız. Bu da terörle en güçlü mücadeleyi gerektirir. Türkiye de bunu yapıyor."

Şimşek, eksiklik veya yanlışların olabileceğini, bunu düzeltmenin aracının ise şiddet veya terör olamayacağına işaret etti.

Şimşek, "Bunun tek aracı var, o da temel hak ve özgürlükleri en iyi kullanıp sorunları çözmektir. Gerekli merci birlikteliktir. Demokraside teröre, silaha, baskı ve şiddete yer yoktur. Türkiye'de bu konuda tolerans gösterilmeyecektir. Biz Türkiye'nin ekmeğini ve özgürlüklerini büyütmeye devam edeceğiz. Çünkü demokrasi olmadan kalkınma olmaz. O yüzden bunların at başı götürülmesi gerekiyor. Türkiye çok şükür son dönemlerde birçok konuda sınıf atladı. Atlamaya da devam edecek" diye konuştu. 

Türkiye'nin çok ciddi potansiyele sahip olduğunu ifade eden Şimşek, bu potansiyeli kullanmak için daha fazla istikrar, reform ve yatırıma ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi. 

Vali Ali Yerlikaya'nın son 12 yıldaki Gaziantep'te yapılan sağlık yatırımlarını anlattığı törende, konuşmaların ardından Bakan Şimşek, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Vali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve bazı milletvekilleriyle butonlara basarak devlet hastanesinin temelini attı.