Maliye Bakanı Şimşek, Gaziantep'te:

Maliye Bakanı Şimşek, Gaziantep'te:
Maliye Bakanı Şimşek, Gaziantep'te:
- "AK Parti'siz bir çözüm süreci düşünülemez"

GAZİANTEP (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, " AK Parti 'siz bir çözüm süreci düşünülemez" dedi.

Gaziantep'te Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfını (MAREV) ziyaret eden Şimşek, yaptığı konuşmada, çözüm süreci konusunda AK Parti hükümetinin attığı adımlarda, bireysel hak ve özgürlükler anlamında hiç bir tereddünün olmadığını belirtti.

Türkiye 'nin şu anda çözüm süreciyle geniş bir coğrafyaya ilham kaynağı olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Çin'den Balkanlara, Ortadoğu 'dan Afrika'ya, bu tür hadiselerin (çatışma ortamları) kardeşlik hukuku içinde çözüldüğünün çok fazla bir örneği yoktur. Genelde problemler, bastırılarak ya da inkar siyasetiyle, hatta şiddetle bastırılmaya çalışılıyor. Türkiye'de de aslında inkar siyaseti çok uzun bir süre devam etmiştir. Yani gerçeklerden kopuk, bir çerçevede 'sorun yok' iddiasında bulunarak 'sorunun kaybolacağı' düşünülmüş. Ama son yıllarda hükümetimiz her şeyden önce bu ret, inkar politikalarına son verdi. Şimdi de belki bu geniş coğrafya için ilham kaynağı olabilecek bir çözüm önerisi içerisinde. Nedir bu? Biz diyoruz ki, 'temel hak ve özgürlükler bağlamında daha çok demokrasi, daha çok temel hak ve özgürlük ekseninde kardeşlik hukukunu baz alarak yıllarca enerjimizi alan büyük kaynakları heba ettiğimiz Kürt meselesini bu şekilde çözelim.' Bireysel hak ve özgürlükler anlamında bizim hiç bir tereddüdümüz yok."

Muhalefet partilerinin süreci yürütebilecek kabiliyette olmadıklarını dile getiren Şimşek, ''Benim size bir önerim var; 30 saniyeliğine gözlerinizi kapatın ve resimden AK Parti'yi çıkararak, bu çözüm sürecinin nasıl devam edeceğini bir düşünün. Siz hiç MHP ile HDP'nin bir araya gelebileceğine inanıyor musunuz? Yani AK Parti karşıtlığında bir araya gelmek kolay ama çözüm sürecinin başarıya ulaşması anlamında bunların birlikte çalışabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Ben şahsen böyle bir şey görmüyorum. AK Parti'siz bir çözüm süreci düşünülemez" diye konuştu.

HDP'nin bölgede varolan sorunları istismar ederek güçlenmeye çalıştığını dile getiren Şimşek, HDP'nin Türkiye'ye ilişkin bir vizyonunun olmadığını savundu.

Şehitkamil ilçesindeki bir ağız ve diş sağlığı merkezinin açılışını da yapan Şimşek, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığında partililerle basına kapalı toplantıda bir araya geldi.