"Mistura'nın planı Esed rejiminin gücünü toparlayacak"

"Mistura'nın planı Esed rejiminin gücünü toparlayacak"
"Mistura'nın planı Esed rejiminin gücünü toparlayacak"
- Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı Halluf: (BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın çatışmaların dondurulması girişimi) Plan, rejimimin dağınık gücünü toparlamasına ve belirli bir bölgeye yoğunlaşmasını sağlayacak" - "Esed, Türkiye'yi sadece sığınmacılarla zorda bırakmaya çalışmıyor, ihraç ettiği teröristlerle de güvenliğini ihlal ediyor"

GAZİANTEP (AA) - Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümetin savunma bakanı Muhammed Nur Halluf, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın çatışmaların dondurulması girişime ilişkin, "Plan, rejimimin dağınık gücünü toparlamasına ve belirli bir bölgeye yoğunlaşmasını sağlayacak" dedi. 

Halluf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye halkının Mistura'dan kapsayıcı bir çözüm beklediğini söyledi.

Söz konusu öneriyi "sakinleştirici bir adım" olarak nitelendiren Halluf, "Bunu kabul etmemiz mümkün değil çünkü sorunun çözümüne dair bir ufuk görmüyoruz. Dolayısıyla halkımız lokal anestezi istemiyor. Söz konusu plan, rejimin dağınık gücünü toparlamasına ve belli bir bölgeye yoğunlaşmasını sağlayacak'' diye konuştu.

- "3. Cenevre Konferansı'na itiraz etmiyoruz"

Mistura'nın, Esed rejiminin tuzağına düştüğünü savunan Halluf, çözümün ise Suriye'deki yabancı devlet unsurlarının elinde olduğunu dile getirdi. 

İlkesel olarak siyasi çözüm yollarını harekete geçirmeye çalıştıklarını dile getiren Halluf, ''Suriye halkının istekleri doğrultusunda gerçekleşecek 3. Cenevre Konferansı'na itiraz etmiyoruz. Suriye'de savaşan tüm gruplarla doğrudan veya dolaylı iletişim halindeyiz'' ifadelerini kullandı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin İdlib'e hava saldırılarını hatırlatan Halluf, rejimin de aynı bölgeleri bombaladığını, bunun da "ABD ve Esed işbirliği mi yapıyor" sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti.  

- Esed'in Halep'i kuşatma girişimi

Halluf, Esed rejiminin şiddetli saldırılarına rağmen Halep'in kuşatamadığını aktardı.

Halep ve civarında yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığını anımsatan Halluf, "Kuşatma ihtimali olur ve halk da bunu hissederse bunların büyük bölümü Türkiye 'ye sığınmak zorunda kalacak. Esed, Türkiye'yi sadece sığınmacılarla zorda bırakmaya çalışmıyor, ihraç ettiği teröristlerle de güvenliğini ihlal ediyor" dedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, 31 Ekim'de BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere, Suriye'de bir "barış planı"ndan bahsetmenin şu dönemde gerçekçi olmayacağını, bunun yerine kendisinin bir "eylem planı" olduğunu belirtmişti.