"Nizip Çayı ve Sacır Deresi Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı"

"Nizip Çayı ve Sacır Deresi Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı"
"Nizip Çayı ve Sacır Deresi Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı"
GAZİANTEP (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığının, Gaziantep'teki Sacır Deresi ve Nizip Çayı'nın su kalitelerini yükseltmek için harekete geçtiği...

GAZİANTEP (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığının, Gaziantep'teki Sacır Deresi ve Nizip Çayı'nın su kalitelerini yükseltmek için harekete geçtiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Nizip Çayı ve Sacır Deresi Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı"nın uygulanmasına yönelik genelgenin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye 'deki su kaynaklarının korunması, sürdürülebilir kullanımının sağlanması, kirlenmesinin önlenmesi ve kirlenmiş olan su kaynaklarının kalitesinin iyileştirilmesi maksadıyla yapılan çalışmalar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Bu çalışmalar yürütülürken ise öncelikle baskı ve etkilerin yoğun olduğu havzalardan başlanıyor.

Bu havzalarda su kaynaklarına etki eden unsurlar bütünleşik olarak ele alınarak, havza ve alt havza koruma eylem planları hazırlanıyor. Bu eylem planlarından birisi olan "Nizip Çayı ve Sacır Deresi Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı"yla da bu derelerde su kalitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor. Bu eylem planında su kalitesinin iyileştirilmesi için çeşitli kurum ve kuruluşların konuya ilişkin görev ve sorumlulukları da belirlendi. Eylem planı çerçevesinde etkin veri akışının sağlanması, sonuçların değerlendirilmesi, bilgilendirme, işbirliği ve koordinasyon Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak.

Eylem planıyla Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Atık Su Arıtma Tesisinde (AAT) renk gideriminin sağlanması, yine OSB'de bulunan sanayi tesislerinin tuz ve renk giderimi için temiz üretim teknolojilerine yönlendirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca OSB AAT'lerinin çıkış sularının sulama suyu kriterlerine yükseltilmesi, Nizip Evsel AAT'nin inşaatının hızlandırılması, dere yatağı boyunca tarım alanlarındaki pestisit ve gübre kullanımının kontrol altına alınması da eylem planının hedefleri arasında yer alıyor. Yine Nizip Çayı ve Samözü Deresi yatağında biriken çökelti sıyrılacak ve Hancağız Baraj gölü taban çamuru taranarak temizlenecek.

Sanayi tesislerinin sıkı denetim altına da alınacağı eylem planı çerçevesindeki bu hedeflere 2020 yılına kadar farklı tarihlerde ulaşılması öngörülüyor.