ÖSO Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Birri:

ÖSO Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Birri:
ÖSO Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Birri:
- "Türkiye'nin önerdiği güvenli bölge, Rusya'nın sınırdaki kabiliyet alanını daraltacaktır" - "DAEŞ'in Suriye rejiminin ortağı ve onun onlarla senkronize hareket eden bir grup olduğunun farkındayız. Hatta son gelişmeler Esed rejiminin ve Rusya'nın DAEŞ'ten petrol aldığını gösteriyor"

GAZİANTEP (AA) - KEREM KOCALAR - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Halid Birri, Türkiye'nin  Suriye'nin kuzeyi için önerdiği güvenli bölgenin, Rusya'nın sınırdaki kabiliyet alanını daraltacağı görüşünü savundu. 

Birri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSO'ya destek olan Türkiye'nin, her ülkeye adalet ve hakkaniyet duygularıyla yaklaştığını söyledi.

Rus savaş uçağının düşürülmesinde Türkiye'yi haklı bulduklarını belirten Birri, her ülkenin kendi hava sahasını savunma hakkı olduğunu vurguladı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasını kesinlikle istemediklerini dile getiren Birri, "Bu olayın ardından Rusya'nın sahada eskiye nazaran etkisinin azaldığını görüyoruz. Türkiye, güçlü bir ülke ve NATO üyesi" diye konuştu. 

Birri, Türkiye'nin, kendi sahasını tehdit eden her unsura gereken cevabı verebilecek güçte olduğunu belirtti.

Özgür bir Suriye'nin kurulması için çalıştıklarını anlatan Birri, şöyle konuştu:

"En kısa sürede hedefe ulaşmak istiyoruz. Bu noktada Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgenin bir an önce oluşturulmasını istiyoruz. Türkiye zaten bir süredir uluslararası kamuoyuna güvenli bölge çağrısında bulunuyor. Bunun yanında Türkiye'nin önerdiği güvenli bölge, Rusya'nın sınırdaki kabiliyet alanını daraltacaktır. Dolayısıyla Rusya güvenli bölgeyi engellemek için Suriye'deki saldırılarını artırdı."

-"Esed ve Rusya DAEŞ'ten petrol alıyor"

Rusya'nın her fırsatta "DAEŞ ile mücadele ettiğini" dile getirdiğini anımsatan Birri, ancak gerçekte durumun farklı olduğunu bildirdi.

Rusların, Suriye'deki çıkarlarını korumayı hedeflediğini belirten Birri, şöyle devam etti:

"Humus'un doğusunda ve ülkenin farklı yerlerinde dünyanın en büyük ikinci gaz yatağı olduğu söyleniyor. Nitekim Ruslar da bunları kendi çıkarları doğrultusunda korumak istiyor. DAEŞ'in Suriye rejiminin ortağı ve onun onlarla senkronize hareket eden bir grup olduğunun farkındayız. Hatta son gelişmeler Esed rejiminin ve Rusya'nın DAEŞ'ten petrol aldığını gösteriyor. Yakın tarihte DAEŞ üyeleriyle Rus saldırılarını yöneten komutanlar arasındaki ses kayıtları ortaya çıktı. Hiç kimse ortağını gelip katletmez."

Birri, Rusya'nın DAEŞ bahanesiyle ÖSO'yu vurduğunu savundu. 

Rusya'nın aynı zamanda Esed rejimini daha güçlü bir pozisyona getirmek istediğine dikkati çeken Birri, "Rusya hem rejimle hem de DAEŞ ile ortak hareket ediyor. Dolayısıyla Rusya'nın terörle mücadele gibi amacı yok" ifadelerini kullandı.