PENKON Başkanı Haskaya:

PENKON Başkanı Haskaya:
PENKON Başkanı Haskaya:
- "Rusya bizim için çok önemli bir pazar ama ülkemizin toprak bütünlüğü, menfaatleri biz işverenlerden daha önce gelir"

GAZİANTEP (AA) - Penye, Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Mehmet Haskaya, Rusya'nın önemli bir pazar olduğunu belirterek, "Ama ülkemizin toprak bütünlüğü, menfaatleri biz işverenlerden daha önce gelir" dedi.

Haskaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile olan uçak krizinden sonra bu ülkeye yapılan tekstil ihracatında azalma yaşandığını söyledi.

Gaziantep'te üretilen konfeksiyon ürünlerinin yüzde 50'sini İstanbul Laleli'ye gönderdiklerini vurgulayan Haskaya, "Biz Rusya'ya doğrudan ihracat yapmıyoruz ama Laleli'de hızlı dönen bir bavul ticaretimiz var. Aldığımız bilgilere göre Laleli'den Rusya'ya ticaret yavaşladı. Bunun üzerine alternatif pazarlar aramaya başladık. İran pazarı bizim için iyi bir alternatif biz de burada yer alabilmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

Haskaya, tekstilin, Türkiye'nin istihdamında önemli yer tuttuğuna işaret etti. 

Gaziantep'in geçen ay hazır giyim ihracatında ilk sırada yer aldığını anımsatan Haskaya, şunları kaydetti:

"Rusya bizim için çok önemli bir pazar ama ülkemizin toprak bütünlüğü, menfaatleri biz işverenlerden daha önce gelir. Ukrayna, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerden ürünlerimize talep var. Sektörümüz, yeni pazarlar bulup anlaşmalar yapana kadar biraz etkilenecek. Yeni pazarlar için biraz yorulacağız ancak mücadeleye devam edeceğiz. Umarım Rusya krizi daha da tırmandırmaz."