Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez

Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez
Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez
- Uluslararası Hastalara Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren bir grup gönüllü Suriyeli, iç savaşta uzuvlarını kaybedenlere protez takıyor - Dernek Müdürü Diyab: - "Yaklaşık 5 ayda 91 hastamıza protez taktık. Elimizden geldiğince daha çok sayıda savaş mağduru Suriyeliye yardım etmek istiyoruz"

GAZİANTEP (AA) - ORHAN ÇİÇEK - Uluslararası Hastalara Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren, aralarında protez uzmanı, hekimler ve teknisyenlerin de bulunduğu İradi Adımlar Derneği gönüllüsü 20 Suriyeli, iç savaşta uzuvlarını kaybeden hemşehrilerine ücretsiz hazırladıkları protezlerle kol kanat geriyor. 

Gaziantep'teki faaliyetine yaklaşık 5 ay önce başlayan dernekte, internet üzerinden kaydı alınan Suriyeli hastalar merkeze getirilerek kontrolleri yapılıyor.

Gerekli ölçüm ve tetkiklerin ardından protezleri hazırlanan hastalar, uzmanlar eşliğinde bir taraftan rehabilite edilirken diğer taraftan protezlerine alıştırılıyor.

Kısa sürede 91 hastayı proteze kavuşturan dernek yöneticileri daha fazla savaş mağduruna umut olmak için var güçleriyle çalışıyor.

Ortopedi doktoru olan dernek müdürü Hamza El Diyab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllülerden oluşan 20 kişilik personelle Suriyeli savaş mağdurlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Rejim güçlerinin saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, bir o kadarının da çeşitli uzuvlarını kaybederek yaralandığını hatırlatan Diyab, "Bu tür ağır vakaları maalesef Suriye'de tedavi edecek merkezler yok. Dolayısıyla bu hastalar bir daha eski yaşamlarına dönemiyor. Adeta hayata küsüyor" dedi.

Uzuvlarını kaybeden savaş mağdurlarının kendileriyle internet üzerinden irtibata geçtiğini anlatan Diyab, sağladıkları hammaddelerle merkezde hastalara ücret almadan protezlerini yaptıklarını aktardı.

Dernekte tüm işlemlerin gönüllüler tarafından yürütüldüğünü kaydeden Diyab, hastanın kaydını aldıktan sonra merkeze çağırdıklarını, kalacak yerleri olmayan hastaları da kendi yerlerinde misafir ettiklerini belirtti.

 Diyab, "Hastalarımızı araçlarla alıp merkeze getiriyoruz. Rehabilitasyon eğitiminden sonra protezlerini hazırlıyoruz. Test aşamasında protez kullanımına alıştırıyoruz. Hastamız ne zaman kendini rahat hissederse o zaman normal hayatına dönüyor. Yani 'protezi taktık işimiz bitti' demiyoruz. Hastamız normal hayatına dönene kadar yanında oluyoruz. Yaklaşık 5 ayda 91 hastamıza bu şekilde protez taktık. Elimizden geldiğince daha çok sayıda savaş mağduru Suriyeliye yardım etmek istiyoruz" dedi.