"Şehirleşmeyi Yönetmek-Türkiye'de Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etmek" çalıştayı

"Şehirleşmeyi Yönetmek-Türkiye'de Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etmek" çalıştayı
"Şehirleşmeyi Yönetmek-Türkiye'de Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etmek" çalıştayı
GAZİANTEP (AA) -  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin rekabet gücünü artırmaya çalıştıklarını bildirdi.Belediyeden yapılan açıklamaya...

GAZİANTEP (AA) -  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin rekabet gücünü artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde,  Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Dünya Bankası Sosyal, Kentsel, Kırsal Kalkınma ve Afet Yönetimi Küresel Uygulama Grubu tarafından bir otelde düzenlenen "Şehirleşmeyi Yönetmek-Türkiye'de Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etmek" çalıştayı, Gaziantep'te gerçekleştirildi.

Çalıştaya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeni dünya düzeninde zamanın ruhunun çok iyi anlaşılması gerektiğini belirtti.

Sınırların kalktığı dünyada, rekabet etme gücünün artırılması gerektiğini kaydeden Şahin, "Şehrin rekabet gücünü bir motor olarak ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

Kent ekonomisi hakkında bilgiler veren Şahin, yerel kalkınmada şehrin rekabet gücünü artıracak çalışmalara yatırım yaparak yatırımcıların önünün açılacağını vurguladı.

Çalışmalarında, genç nüfus ve eğitimi ana başlık olarak aldıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Bu şehrin en büyük farklılığı, 'şehrin menfaatine' dediğiniz zaman hiç kimsenin partisine, yaşam şekline bakmadan bir araya gelebilme gücü. Bu da rekabet etme gücü ve sürdürülebilir şehirlerde, kent kimliğinde ve kent ekonomisinde bizi farklı bir noktaya götürüyor. O yüzden bütün analizlerde dünyanın en rekabetçi 7'inci kentinden biri Gaziantep olarak görülüyor." 

Şahin, yeni dünya düzeninde Gaziantep'in gelmek istediği noktayı çok iyi belirlemesi gerektiğine dikkati çekti.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser de yaptığı çalışmalardan dolayı Şahin'i kutladı.

Türkiye'nin, en hızlı büyüyen şehirleşmeye sahip ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Raiser, Gaziantep'in de çok ciddi bir şekilde ekonomisini geliştirdiğini ifade etti.