Suriyeli doktorlara uyum eğitimi

Suriyeli doktorlara uyum eğitimi
Suriyeli doktorlara uyum eğitimi
- GAÜN ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde düzenlenen eğitime, 25 Suriyeli doktor katıldı - Koordinatör Vali Dalmaz: "Doktorlarımızın eğitimden sonra belirli bir ücretle çalışmalarının önü açılmalı"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve  Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde Suriyeli doktorlara uyum eğitimi veriliyor.

GAÜN'den yapılan açıklamaya göre, 29 Kasım'a kadar sürecek eğitime ilk etapta 25 Suriyeli doktor katıldı. Eğitime katılan doktorlar,  Türkiye 'deki sağlık hizmetleri hakkında bilgilendiriliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Türkiye'ye sığınan Suriyeli doktorlardan istifade edilmesi gerektiğini belirtti.

Hazırlanan eğitim programının kendilerine de ışık tutacağını aktaran Dalmaz, şunları kaydetti:

"Suriyeli doktorların Türkiye'de boş durmamaları gerekiyor. Bu kalifiye sağlık sektörü elemanlarından bugüne kadar yararlanamadık. Doktorlarımızın eğitimden sonra belirli bir ücretle çalışmalarının önü açılmalı. Şu an mevzuatımız yeterli değil ancak bu konuda bir yol haritası çizmemiz lazım."

Dalmaz, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye maliyetinin 4,5 milyar dolara ulaştığını vurguladı. 

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da  Suriye 'deki yangına seyirci kalmadıklarını, acıları paylaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

Suriyeli hastalara tedavi imkanı sunduklarını belirten Coşkun, "Suriyeli hekimlerin bilgilerinin taze kalması için kafa yoruyoruz. Hekimlerin hiçbir zorluk çekmeden mesleklerinin devamının sağlanması için elimizden gelen desteği vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Gaziantep Saha Ofisi Yöneticisi Dr. Corinna Reinicke ise Türkiye'ye göç eden Suriyelilerle ilgili araştırma yaptıklarını kaydetti.