2015 Emmy kazananlarına bir bakış: Kimin hakkı yendi, ne oldu?

2015 Emmy kazananlarına bir bakış: Kimin hakkı yendi, ne oldu?
2015 Emmy kazananlarına bir bakış: Kimin hakkı yendi, ne oldu?
Genel olarak 2015 Emmy ödüllerini eve götürenlere şöyle bir toparlayıcı bakış atalım, yorumlarımızı araya katalım dedik. Huzurlarınızda!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Altın Küre ödüllerini aklı başında kimse gerçekten ciddiye almadığından mütevellit, sağda solda sıklıkla –ve haklı bir biçimde- Amerikan televizyon dünyasının en büyük ve en önemli ödül töreni olarak anılan Emmy’lerin 67.si dün gece Los Angeles’daki Microsoft Theater’da gerçekleşti. Her sene olduğu gibi, bir önceki 12 aylık periyodun TV bakımından en iyileri ödüllendirildi ve her sene olduğu gibi, bazılarının rızkı yendi; bazıları sürpriz yaptı, bazıları ise hak ettiğini en sonunda aldı.

Önce genel birkaç istatistik verelim. Her ne kadar son dönemlerde Netflix ve Amazon gibi internet mecraları yükselişe geçse de, bu Emmy ve Altın Küre’lerdeki HBO üstünlüğünü kıpırdatamadı. HBO toplamda 40 adaylık ile birlikte zaten en yakın üç rakibinin (ABC, FX, Netflix) toplamını egale etmişti, en çok ödül alan üç iş Olive Kitteridge, Game of Thrones ve Veep de yine onlardan çıktı. Bu arada Olive Kitteridge, 7 adaylığından 6’sını eve götürerek tek başına ortamın kraliçesi de oldu zaten.

Yazarlık ve yönetmenlik alanlarındaki ödüllerden söz etmeyeceğiz, onun yerine en iyi işi ve oyunculukları ele alanlardan bahis açalım dedik. Bu alanda dikkat çeken birkaç nokta var. Öncelikle, bu sene ilk defa aday göstererek Emmy’nin dev bir yanlışını düzelttiği Tatiana Maslany yerine heykelciğe Viola Davis kavuştu ve Tatiana Maslany olmamasına rağmen bu ödülü alarak otomatikman Tatiana Maslany’nin rızkını yiyen aktrisler listesine yeni biri eklendi. Neyse, seneye inşallah?

Onun haricinde Jon Hamm’in sekiz sene sonra en sonunda Emmy’ye kavuşması gecenin pozitif noktalarından biriydi. Mini-Dizi / TV Filmi kategorisindeki oyunculuklara Olive Kitteridge’in güçlü kadrosu damga vurdu, Peter Dinklage yine Game of Thrones’un onuru oldu, Amazon dizisi Transparent Jeffrey Tambor ile teselli edildi. Amy Schumer harika geçen 2015’ini En İyi Varyete ödülüyle perçinledi, John Oliver’ın yaptığı ulvi iş, Jon Stewart’a son bir ödül daha vermek uğruna harcandı. Bir de, tabi, Game of Thrones acayip bir şekilde objektif olarak en silik sezonuyla En İyi Dizi ödülünü aldı, millet şaşırdı.