Agents of SHIELD 2. Sezon Finali: İşte sezon finali böyle yapılır!

Agents of SHIELD 2. Sezon Finali: İşte sezon finali böyle yapılır!
Agents of SHIELD 2. Sezon Finali: İşte sezon finali böyle yapılır!
Agents of SHIELD'ın 2. sezon 21. ve 22. bölüm tam bir ders verdi bize sezon finali nasıl yapılır hususunda!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Baştan bir şeyi dürüstlükle söyleyeyim; Agents of SHIELD'ın çift kısımlı sezon finali S.O.S.'in kusurlarının farkındayım. Bazı meselelerin fazla hızlı geçtiğine, bazı değişimlerin hiç inandırıcı olmadığına, bazı efektlerin (özellikle de Mr. Hyde'ınkilerin) hiç tatmin edici olmadığına mutabıkız büyük ölçüde. Hatta alev sönüp, rahatlama periyodu başladıktan sonra bunun biraz fazla uzun sürdüğü, ya da finalinin çok dev ve biraz sebepsiz bir viraj aldığını da tartışabiliriz. Ama bence, bir şey çok net, çok açık. Agents of SHIELD, çok, çok iyi bir dizi ; ve çok, çok iyi bir final yaptı yine.

Her zamanki gibi, resimden sonra hunharca spoiler beklemektedir sizi. Kendinize mukayyet olun.

Çok sarih konuşayım, hiç "ama" ile başlayan cümlelere yer kalmasın. Bu bölüm iyi. Bu bölüm baya iyi. Ama tutup da bu övmelere dayanamayıp geriden sıçrayarak tek başına izleyecekseniz, hiç kalkışmayın daha iyi. Agents of SHIELD S02E21 ve onun devamı S02E22, her şeyden önce, iyi bir sezon finali çünkü. Bu sezon toparladığı bütün faktörleri, irili ufaklı aldığı bütün virajları, ortaya dağıttığı tüm desteleri toparlayan bir sezon finali. Önceki bölümlerden gelen bütün birikimle dağlar çıkartan bir sezon finali. Agents of SHIELD S02E21 çok iyi bir sezon finali.

Bu cümlenin altına iyice basmam lazım, zira bu direkt olarak dizilerin en iyi yapabileceği şeyi, pürüzsüz bir şekilde paketleyip koymak demek ekrana. Diziler sadece ve sadece İngilizce'de "pay-off" denilen, bizim kabaca "doruk noktası" diye bir tabirle çevirebileceğimiz konseptten yerler ekmeğini. Bir çakılı alırlar, onu dağdan tepeye çıkartırlar ufak ufak. O çakıl etrafındaki taşı, toprağı, ağacı budağı alır. Doruk noktasına çıktığında ellerinde bir kaya vardır artık, ve çok tatmin edici bir şekilde salıverirler aşağı.

SHIELD tam olarak bunu yaptı işte. Cal Zabo karakterini, bir sezon boyunca ince ince işlediler. Skye'ın Inhuman oluşunu uzun uzun "kader", "yetimlik", "yalnızlık" diyerek sindirdiler. Coulson ve SHIELD arasındaki ilişkiyi detaylandırdılar. Bobbi - Hunter ilişkisi de, May'in Bahreyn geçmişi de yavaş yavaş toplandı bu kayanın etrafına. Hatta bir ara Ward ve 33 girdi araya, onlar bile katıldılar cümbüşe. En merkezde de Jiaying vardı ve en acayibi, onun yaşadığı gelişim oldu. En nihayetinde de hepsini saldılar sezon finalinde aşağıya. Ve ortaya muazzam bir seyirlik çıkıverdi.

Burada nereden anlatsam elimde kalacakmış gibi hissediyorum. Bütün bölüm gerilmekten, elimi şaşkınlıkla ağzıma götürmekten, istemsizce "elleğ?" gibi sesler çıkartmaktan, dumur olup ekrana bakmaktan bir hâl oldum. Dizi beni daha önce sempati göstermediğim karakterlere hayran bıraktı mesela; Cal gibi. Daha önce çok pas vermediğim ikili ilişkileri daha iyi anladım; Ward - 33, Bobbi - Hunter gibi. Ve en sonunda, gerçekten, samimiyetle nefret edebileceğim bir kötü adam verdi ve geçen sezonun aksine, bu sefer onu çok daha duygusal, çok daha tatmin edici bir şekilde bertaraf etti. Eminim, Jiaying'i daha iyi bir aktris oynasaydı çok daha başka olurdu bu süreç. Ama şu hâliyle bile, çok duygusaldı, dokunaklıydı ve heyecanlıydı...

Bu noktada bir şeyin altını çizmek gerek, S.O.S. dövüş sahnelerinde de seleflerini utandırmadı. Belli ki Marvel senenin efekt bütçesini buraya ayırmış. İlk defa dizide şöyle bir ağız tadıyla "güçlü dövüşü" izledik, ve bu eğreti durmadı. Kendini klonlayan kızdan tutun, Lincoln'un elektriğine, Skye'ın depremlerine, Gordon'un teleportlu dövüşüne kadar her şey çok güzel yansıdı ekrana. Tek eksisi Mr. Hyde'dı, o kadar heyecandan sonra biraz daha fazlasını bekliyordu insan, ama onun yerine Kyle McLachlan'ın döktürmesini izlediğimizden 40 dakika boyunca, o da sırıtmadı.

Uzun lafı kısa geçeyim. Son, son sahnede Simmons'ın başına gelenler fazla ani ve kafa karıştırıcıydı, bana kalırsa biraz gereksiz bir yumruk oldu ve üzerine de konuşulmayı hak ediyor. Ama Agents of SHIELD S02E21 ve S02E22, bunun haricinde, başından sonra inanılmaz keyifli bir deneyimdi. Dövüşleriyle, arada üzen, arada "vay arkadaş" dedirten ikili ilişkileriyle, finalde Cal'i koyduğu noktayla, Jiaying-Cal-Skye üçlüsünü çözüşüyle, Ward'ı yerleştirdiği pozisyonla, Mack'e tuttuğu ışıkla... O yüzden bu saatten sonra üzerine kelime konuşmak pek manalı değil. Üzerimize düşen, "helal olsun" diyip, alkışı tutup, evlere dağılmak. Valla helal olsun Agents of SHIELD. Ne desek boş...


  ETİKETLER:

  S.O.S.

  ,

  İngilizce

  ,

  Nefret

  ,

  Final

  ,

  sezon

  ,

  dizi

  ,

  Baya İyi