Artık Amerika'da yasal olarak evlenebilen 13 LGBTİ süper kahraman

Artık Amerika'da yasal olarak evlenebilen 13 LGBTİ süper kahraman
Artık Amerika'da yasal olarak evlenebilen 13 LGBTİ süper kahraman
Bugün gurur yürüyüşünde İstanbul'da olsalar, kesinlikle ön saflarda yürüyecek, ABD mahkemesinin geçen çıkarttığı karara en sevinecek kahramanlar.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Bugün LGBTİ Gurur günü! Daha doğrusu, geçtiğimiz Pazartesi'den itibaren şu son yedi gün tümden Pride Haftası idi, ama bugün, gökkuşağı bayrakları açılacak, yürüyüş olacak, göğüsler gerile gerile herkes kim olduğuyla gurur duyacak. Ve bu, muhtemelen daha iyi bir zamanda gelemezdi. Amerikan Yüce Mahkemesi, eşcinsel evliliğe yasak koymanın bizzat Birleşik Devletler anayasasının 14. iyileştirme maddesine ters düştüğüne karar verdi. Bu karar, eyaletler temyiz haklarını kullandıktan sonra değişmezse, tüm ABD 'de eşcinsel evliliğin yasal olduğu anlamına geliyor.

Biz de bundan sebeple, çoğu Amerika'da ikamet eden -ve bir bölümü bazı eyaletlerde evlenmiş olan-, artık yasal olarak hayatlarını sevdiği kişilerle birleştirebilecek olan süper kahramanları bir listeleyelim dedik. Burada listelediklerimizin çok daha fazlası çizgi romanların sayfalarında gizli; o yüzden eğer atladıklarımız varsa, siz de yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Hazırsanız, başlayalım!

 

Apollo

Apollo, Warren Ellis'in başyapıtı The Authority'nin iki ana karakterinden biriydi. Aslında çok net bir Superman parodisiydi kendisi. Güç skalası olarak Çelik Adam'a çok benziyordu, hatta kıyafeti dahi bir tık aynıydı. Aynı şekilde bir de Midnighter vardı Authority ekibinde.O  da şeklen Batman'e çok benziyordu. Arada tek bir fark vardı. Apollo ve Midnighter sevgiliydiler! DC Comics bu yan işi ana evrenine dahil ederek, çok cesur bir hamle yapmıştı vakti zamanında. Sonra Apollo ve Midnighter ayrıldılar, ama hâlâ bizim en favori LGBTİ çiftlerimiz arasındalar!

 


Batwoman

Aslında Batwoman karakterinin çok eskilere dayanan bir mazisi var. Kendisi baya Batman ile aynı babayı paylaşıyor: Bob Kane. Fakat Crisis on Infinite Earths sonrası külliyattan silinen karakterlerden biri olduğundan, 21. yüzyıla kadar çok etki alanı bulamadı kendisine. DC Batwoman'ı 2006'da geri getirdi, New 52 ile birlikte ise çok daha önemli bir vizyona taşıdı. Katherine Kane, kendi ismini taşıyan seriyle birlikte Amerikan çizgi roman dünyasının en yüksek profilli LGBTİ kahramanlarından biri oldu. Hoş, o meselenin sonu iyi olmadı ama, olsun, anılarımızda çok iyi kaldı.

 


Catwoman

Catwoman muhtemelen listemizin en bilinen, en meşhur karakteri, fakat biseksüel olduğu gerçeği çok yeni bir gelişme olduğundan, muhtemelen bunu bilen sayısı da pek az olacaktır. Catwoman'ın son inkarnasyonu Selina Kyle'ın, New 52 evreninde biseksüel olduğu DC Comics tarafından daha geçtiğimiz aylarda açık edildi. Ne yalan söyleyeyim, o zaman da pek şaşırmamıştım buna. Kafalardaki biseksüel stereotiplerine uyumsadığı için mi, yoksa Selina Kyle'ın genel olarak hâli ve tavrı zaten bunu ima ettiği için mi bilmiyorum, ama kafada bir yapboz parçası yerine düşmüştü resmen.

 


Iceman

Iceman de yıllar boyunca çizgi romanlarda var olup, cinsel yönelimi sonradan belli olanlardan. Pek çok kişi böyle hikayelere sahip zaten kendi kimliğini keşfetme konularında, fakat herkes Iceman kadar şanslı değil. Iceman'in bastırdığı ve/veya yanlış yorumladığı yönelimini bir telepat olan arkadaşı Jean Grey zihnine girerek ortaya çıkardı. Toplumun kilidini teslim ettiği kimlikleri kafada kafeste tutmak zordur, çekilmez kılar hayatı. O yüzden aslında herkese bir Jean Grey de lazım be!

 


Midnighter

E Apollo'dan yukarıda söz etmiştik, sıra da Midnighter'a geldi hâliyle. Authority'nin kilit karakterlerinden olan Midnighter, sert, acımasız, affı olmayan, havalı bir karakter. Onun süper kahraman maceralarını okumak zaten büyük bir keyifti, sağ olsun DC -bizce şahane- bir hamleyle kendisine yeni DC You hareketinde bir seri verince, aşk maceralarını izlemek de acayip keyifli bir hâle geldi. Daha ilk sayıdan "büyük bir ilişkiden çıktıktan sonra toparlanmaya çalışan adam" ile, "sert süper kahraman" hikayeleri arasında şahane bir denge tutturdu Midnighter serisi. Devamını da heyecanla bekliyoruz.

 


Moondragon

Moondragon'u Marvel çizgi romanlarını yakinen takip edenler çok iyi tanırlar; özellikle de Annihilation hikayesindeki rolü sayesinde. Kendisi hiçbir zaman yüksek profilli bir karakter olmadı bugüne kadar, ama çok ilginç karakteristiğiyle her zaman irili ufaklı hikayelerde de kendine yer buldu. Herkesten çok Guardians of the Galaxy ekibiyle anılan Moondragon'u ileriki filmlerde görür müyüz bilinmez, ama onu görürsek, büyük aşkı Phyla-Vell'i görme ihtimalimizi de es geçmemek gerek!

 


Northstar

Northstar çizgi roman tarihi için büyük devrimlerden bir tanesiydi. Peşinen söyleyelim, ana akım medyada lezbiyenlerin gaylerden çok daha az tolerans gördüğünün bilfiil farkındayız. Northstar'ı önemli kılan da buydu zaten. Ondan önceki pek çok LGBTİ karakter, durum gerektirdiği için ya da daha kötüsü "daha seksi" yapılmak için yaratılmış biseküsel ya da lezbiyen karakterlerdi. Northstar bu bakımdan çok büyük bir kapı açtı peşinden gelenlere, zaten düğünü de yedi düvele haber yapıldı.

 


Phyla-Vell

Nam-ı diğer Quasar, nam-ı diğer Martyr. Phyla-Vell bir ara Captain Marvel ismiyle dahi anıldı. Kendisi esas Captain Marvel olan Mar-Vell'in uzaktan akrabasıydı. O da Moondragon gibi Marvel'ın kozmozları kapsayan dev hikayesi Annihilation'da önemli bir yer tuttuktan sonra Guardians ekibiyle uzun bir vakit geçirdi. Onun acıklı bir şekilde son bulan hikayesi, açıkçası Adam Warlock'un duhulünden de dolayı Guardians 2'de görmek istediklerimizden bir tanesi. Hele Moondragon ile olan ilişkileri de katılırsa işin içine, muhteşem olur yani!

 


Sailor Neptune & Sailor Uranus

Ne yalan söyleyeyim, çocukluğumun çok da rahat itiraf edemeyeceğim derecede önemli bir bölümünü Ay Savaşçıları'nı izleyerek geçirdim, bu iki karakterin birbirleriyle sevgili olduklarını şu listeyi yazarken öğrendim. Bu çizgi filmde var mıydı, benim çocuk aklım mı almadı, yoksa mangadan uyarlanırken arada kayıp mı oldu bilemiyorum. Ama ta o zaman yayınlanan bir manga ve anime içerisinde, açıkça birbirlerine aşık olan iki kadının olması pek hoşuma gitti. Hunharca da aldım listeye o sebeple!

 


Sera

Sera henüz listemizdeki en düşük profilli süper kahraman, gerçi Marvel'ın pek beğenilen yeni serisi Angela: Asgard of Assassin'i takip edenler kendisine şimdiden aşık olmuş vaziyetteler. Baş karakter Angela ile birlikte serinin merkezinde duran Sera'nın orijini, bir hayli karmaşık ve uhrevi aslında. Ama özüne döküldüğünde her transseksüel bireyin yaşadıklarını tecrübe ediyor. Yazarının da "Evet, trans" diyerek tanımladığı Sera, muhakkak Marvel'da önemini arttıracak ilerleyen zamanlarda. Takipte kalınız!

 


Shatterstar

Rob Liefeld'in yarattığı zilyar karakterden biri olan Shatterstar, aslında listemizin başında ebleh gibi yazan "LGBTİ" kısaltmasındaki İ'ye daha yakın bir noktada. Shatterstar ağır bir cinsel yönelim hissetmiyor. Aslında ağır hiçbir şey hissetmiyor. Zira kendisi Mojoverse'den geliyor ve doğmamış, yaratılmış. İnsani hisleri ve davranışları çözerken, bir yandan da cinsel yönelimini oturtmaya çalışıyor. Bu bakımdan usta yazarların elinde, bu konuyla ilgili çok anlamlı şeyler söyleyen bir karakter olabilir Shatterstar, hakeza oldu da. Potansiyeli çok yüksek bu konuda zira.

 


The Question

The Question derken, bu titri taşıyan son kahramanı kast ediyoruz elbette. Renee Montoya. Hikayeyi hepiniz az çok biliyorsunuzdur, The Question DC'nin Charlton Comics'den aldığı, Alan Moore'un alıp Watchmen'de kullanmak istediği, fakat "abi sen öldürüyorsun bunların yarısını?" tepkisiyle karşılaşınca, çakmalarını ürettiği kahramanlardan biri. Rorschach'ın muadiliydi. Her süper kahraman gibi, bir noktada devir teslim yaptı, bayrağı Renee Montoya'ya bıraktı. Montoya harika bir Question olmakla kalmadı, aynı zamanda açıkça lezbiyendi ve bu bağlamda da alanında ilklerden biri olageldi. E artık yeni serisi de gelsin bir ara yahu...