Batman v. Superman: Dawn of Justice'den 6 yeni görüntü geldi

Batman v. Superman: Dawn of Justice'den 6 yeni görüntü geldi
Batman v. Superman: Dawn of Justice'den 6 yeni görüntü geldi
Saçlı Lex Luthor, sivil Diana Prince, bitik Bruce Wayne, Tanrı diye tapınılan Superman... Üzerimize ufak bir bilgi yağışı oldu, sizlerle paylaşalım dedik.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Comic-Con yaklaştıkça, portre giderek netleşiyor. Geçtiğimiz günlerde Warner Bros'ın bir açıklama yapıp DC filmlerinden fuara resmi olarak getireceğini doğruladığı tek filmin Batman v. Superman olduğunu görünce düşündüm bunu. Suicide Squad ya gelmeyecekti, ya da gelecekse de Warner'ın söz ettiği "bir iki sürprizden" biri olarak ufak bir selam verip geri gidecekti. Marvel'ın sinema departmanı zaten yoktu, o hâlde geriye sadece üç film kalıyordu tüm Comic-Con'a hükmetmek için: Star Wars, Warcraft ve Batman v. Superman. Bu üç filmden ikisinin bilahare kendi etkinlikleri de olduğundan (Star Wars Celebration ve BlizzCon) muhtemelen tüm gücüyle saldıracak olan da sonuncusuydu.

Tahminlerim beni yanıltmadı, Warner Comic-Con öncesinde ilk topları atmaya başladı. Bu ay Entertainment Weekly'nin yeni sayısına kapak olarak başladılar işe. Yeni bilgilerle beraber, yeni görseller de paylaşıldı. Genel itibariyle bir şeyi söylemek gerek; bunlar muhtemelen büyük bir dalganın ilk adımları olacaklar; her anlamda. Hem Entertainment Weekly başka resimler yayınlayacaktır, hem de Warner Bros. farklı yayınlara farklı şeyler servis edecektir. O yüzden, bunları yetersiz bulursanız, daha fazlasının kapıda olduğunu da aklınızda bulundurun.

 

Ama şimdilik, resimlere geçelim. İlk resim, gayet olağan bir sahneyi koymuş. Neticede bu filmin adı Batman v. Superman, ve fragmandan da biliyoruz ki The Dark Knight Returns'ün o efsane final savaşını filmin içine yedirecek. Bu kare de oradan. Yalnız arkasında ilginç bir detay da var. Söylendiğine göre Bruce Wayne bu filmde baya gözü başı dağıtmış olacak. Genel olarak bir canı sıkkın, hayattan kopmuş, Wayne Manor'ı bile salmış, koskoca malikane yosun tutmuş. Gerçekten, ot falan bürümüş diyorlar. Resmi açıklama bu.

 

Filmin kilit olay örgüsü, geçen filmde dünyaya kendini açık eden Superman'in bir Tanrı gibi görülmesinden kopacak. Buradaki resmi basın açıklaması şöyle: “Tanrısal güçlere sahip bir süper kahramanın kontrol edilmediğinde yapabileceklerinden korkan Gotham şehrinin kudretli suç savaşçısı, Metropolis’in saygıdeğer modern kurtarıcısına karşı geliyor ve dünya bu sırada gerçekten nasıl bir süper kahramana ihtiyacı olduğu sorusuyla mücadele ediyor.”

 

Batman ve Superman birbirini gırtlaklarken ortaya yeni bir tehdit çıkacak ve bu tehdit "dünyanın gördüğü hiçbir şeye benzemeyecek" deniyor. Anlayabildiğimiz kadarıyla Batman'i düştüğü depresyondan çıkarıp moduna sokacak olan şey de bu olay zinciri olacak. Bu versiyonda Bruce Wayne "diğer inkarnasyonlarda gördüğümüz öfke ve sinire daha yenik düşmüş, dünyaya daha acı ve şüpheci bakan" bir halet-i ruhhiyede olacakmış Superman ile olan münakaşası onu uyandırana dek.

 

 

Ben bu noktada araya bir yorumumla gireyim. Bana soracak olursanız, Ben Affleck bu tabir edilen karakteri oynamak için kariyerinin inanılmaz isabetli bir noktasında. The Town, Argo ve Gone Girl'de gerçekten de baya sağlam performanslar ortaya koymuştu ki, bana şu anlatılanlar o üç rolün birleşimi gibi geliyor. The Town'daki çiğ öfke, Argo'daki yoğunluk ve kararlılık, Gone Girl'deki vazgeçmişlikle nasıl harman olur bilmiyoruz, ama en azından Affleck'in bu modlara parça olarak muvaffak olduğu kesin.

 

Gelelim EW'dan gelen resimlerin sürpriz olanlarına. Burada -yosun eksikliğinden anladığımız kadarıyla, Wayne Manor olmayan bir yerde- Bruce Wayne ile birlikte Wonder Woman'ı görüyoruz. Wonder Woman belli ki Diana Prince olarak da gözükecek film içerisinde. Bu ilginç bir karar, zira DC'nin modern çizgisinde artık süper kahramanlar sivil kimlikleriyle pek ön plana çıkmıyorlar. Fakat film belli ki hem Bruce, hem de Diana için böyle bir vakit ayıracak. Tercih meselesidir, filmi yakmaz ama, ben Diana'nın kimlik gizlemesindense direkt olarak bir Amazon elçisi hükmünde resme katılmasını yeğlerdim. Gizli kimlikler bana çok Gümüş Çağ geliyor.

 

Son resmimiz ise, tablonun en acayibi. Ne yalan söyleyeyim, hem Gal Gadot hem de Jesse Eisenberg oyuncu tercihlerini doğru bulmamıştım vakti zamanında, ama ikisi için de ilk promosyon görselleri geldiğinde "Ha, yanlışmışım" deyip, destek konumuna geçmiştim. Burada müsaadenizle tekrar geri adım atıyorum. Yukarıda çok değinmedim, ama Gadot o resimde etkileyici gözükmüyor; burada da aynısı Jesse Eisenberg için geçerli. O promosyon resimlerinin sağladığı bir kredi hâlâ var, ama artık eskisi kadar emin de hissetmiyorum kendimi. İki oyuncu da karakterlerinin gereksinim duyduğu o yumruğu masaya vuramayacaklarmış gibi geliyor...

Peki siz ne diyorsunuz?