Ben-Hur, Metropolis ve Matrix Reloaded: Dünyanın en büyük film setleri!

Ben-Hur, Metropolis ve Matrix Reloaded: Dünyanın en büyük film setleri!
Ben-Hur, Metropolis ve Matrix Reloaded: Dünyanın en büyük film setleri!
Batman için kaç bin metrekarelik bir Gotham yaptılar dediniz? James Cameron Titanic için kaç galon su çekmiş okyanustan? Yuuh!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Film yapımının en acayip, en destansı kısmı bana “set inşası” gibi geliyor. Diğer her şeyi gözüm kesiyor az çok. Hulk için birileri saatlerini, günlerini, aylarını bilgisayar başında iki büklüm harcıyor mesela, gözümde canlandırabiliyorum. Oyuncular rollerine haftalarca hazırlanıyorlar, kabul ediyorum. Senaristler araştırma için neler neler yapıyorlar, tahayyül edebiliyorum. Hepsi gerçekçilik düzleminde benim için. Ama setler? Tutup da gerçekten oraya bina, ya da en azından bina gibi gözüken yapılar dikmek? Bir iç çekip “vay arkadaş!” diye çınlayasım geliyor gerçekten.

Batman: Arkham Knight'ın yeni fragmanı geldi: "Be the Batman!"

Paramount: "Şu Uzay Yolu 3 var ya, biraz daha az Uzay Yolu olsun!"

O yüzden de –her ne kadar infografik yığmak huyumuz olmasa da- bugün Slashfilm’in sayfalarında WallpaperDirect imzalı bu görseli görünce sizle paylaşmadan edemedim. WallpaperDirect sinemanın yeni bir medya olduğu 10’lu yıllardan günümüze kadar inşa edilen devasa setleri listelemiş ardı ardına. İnsan gerçekten de hayret etmeden edemiyor. Zira eski zamanlarda ne ara o kadar parayı bulup, işçi çalıştırıp, el emeğiyle dikmişler tahayyül edemiyorsunuz; yeni zamanlarda ise CGI ile yapılabilecekken neden zahmet etmişler anlamak mümkün değil.

Ama iyi ki de etmişler işte! Görselin verisi genelde feet bazlı konuşmuş, fakat siz tek tek bakarken 3 FT’in yaklaşın 1 metre olduğunu hatırlarsanız, daha müsterih şaşkınlıklara yelken açabilirsiniz. Örneğin 1916’da, Intolerance için 30 metre yüksekliğinde ve tamı tamına 1700 metre genişliğinde bir Babil Duvarı inşa edilmiş. 1916’da! Ve toplamda 2.5 milyon dolar gibi bir rakama mal olmuş bu. Fritz Lang’in başyapıtı Metropolis için 1927’de 5000 metrekarelik bir şehir inşa edilmiş. Şimdilerde Timur Bekmambetov’un yeniden çektiği Ben Hur’un o meşhur atlı araba sahnesi için de yaklaşık 700 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde bir arena dikmişler.

Ama durun, daha bitmedi! 1989’un Batman’i için 370 bin metre karelik bir Gotham dikilmiş Pinewood’un 18 stüdyosunun üzerine. James Cameron’un Abyss’i için 7 milyon galonluk su alan bir tank inşa edilmiş. Yine James Cameron paşa rahat durmamış, Titanic için geminin %90’ı boyutunda bir gemi inşa ettirmiş, özel bir stüdyo koymuş, okyanustan su pompalayıp o gemiyi batırmış. Bir de o Matrix’in meşhur otoban sahnesi var ya? Wachowski’ler de onun için 2.6 kilometre uzunluğunda gerçek bir otoban inşa etmişler! Ne acayip bilgiler değil mi hakikaten? İnfografik yukarıda, tepeleme bakabilirsiniz geri kalanları için!


  ETİKETLER:

  Batman

  ,

  Medya

  ,

  Bugün

  ,

  Gemi

  ,

  Araba

  ,

  Bilgisayar

  ,

  film

  ,

  Hulk

  ,

  BİNA

  ,

  infografik