Bill Finger Gotham ve Batman v. Superman'de hak ettiği selamı alacak

Bill Finger Gotham ve Batman v. Superman'de hak ettiği selamı alacak
Bill Finger Gotham ve Batman v. Superman'de hak ettiği selamı alacak
Batman'in hakkı 75 senedir yenen yaratıcısı, en sonunda Gotham ve Batman v. Superman'de hakkını alacak
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Şu dünyada beni gerçekten başka birinin emeğinin üzerine konmak kadar sinirlendiren bir şey yok. Samimi söylüyorum. Kafama mutfak bıçağı fırlatsanız, benim bir işimi alıp üzerine kendi adınızı yapıştırmanız kadar sinirlenmeyebilirim. İşin kötüsü, bu başka insanların başına gelince de kendimi dert edinirken buluyorum. Batman ’in yaratıcılarından Bill Finger’a olduğu gibi.

Bilmeyenler için özet geçelim, Batman resmi olarak sadece Bob Kane tarafından yaratıldığı kabul edilen bir karakter . Bunun sebebi, Bob Kane’in Batman’i yarattığı yıllarda çizgi roman yazarlarının “kiralık kalem” olarak görülmeleri, ve aslan payını çizerlerin sahpilenmesi gerektiğine dair yaygın inanç. Halbuki Batman’i Batman yapan onlarca şey, Robin ve Catwoman gibi karakterler de, Gotham ve Batcave gibi lokasyonlar da, kostümün siyah ve maskeli olması gibi kritik tasarım kararları da en az Bob Kane kadar ve daha da fazla Bill Finger adında bir yazara ait.

Fakat Bob Kane zamanında biraz... bencil... davrandığından, DC ile sözleşme yaparken, “benden başkasının adı yazmayacak Batman’in altında” diye bir madde koydurmuş. Bu sözleşme de öyle bir mühür hükmünde ki, yıllarca Bill Finger’a kimse hakkını veremedi DC cephesinde. Tabii bir dönem vermek de istemediler, orası ayrı. En sonunda geçtiğimiz sene Batman’in 75. Yılına özel çıkan derlemede, Bill Finger’ın bir hikayesini derlemenin içine aldılar, böylelikle kapakta onun adını geçirip, sözleşmedeki bir boşluktan faydalanarak Batman’in altına onun adını yazabildiler.

İşte şimdi, bundan çok daha büyük bir adım atıldı. Warner Bros, 1974’te hayatını kaybeden Bill Finger’a en sonunda çok hak ettiği o iade-i itibara karlkışıyor. Yaptıkları açıklamayla, önümüzdeki haftalarda başlayacak olan Gotham’ın ikinci sezonunda ve Batman v. Superman: Dawn of Justice’de Bill Finger’ın adı, bir kreatif credit olarak yerini alacak. Bob Kane’de olduğu gibi “Character created by” selamı olur mu, bilmiyoruz. Ama “Özel teşekkür” olsa dahi, doğru bir adımdır, olumlu bir harekettir, ondan eminiz. Helal olsun DC, dev takdirlik bir hareket bu yaptığın!