Bizi bu güzel havalar mahvetti: Düzelen havaya inat oynayabileceğiniz en iyi 10 yağmurlu oyun

Bizi bu güzel havalar mahvetti: Düzelen havaya inat oynayabileceğiniz en iyi 10 yağmurlu oyun
Bizi bu güzel havalar mahvetti: Düzelen havaya inat oynayabileceğiniz en iyi 10 yağmurlu oyun
Havalar yurt genelinde iyice güzelleşirken, inadına kendinizi daha puslu ortamlarda bulmak istiyorsanız, çok güzel oyun önerilerimiz var!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

İnsanın hobilerinin çoğunluğu bilgisayar içerince, havaların güzelleşmesi bir pozitif gelişmeden ziyade sıkıntı hâline geliyor. Zira bir yandan dışarı çıkasınız geliyor ama bir yandan da evde kalıp oyun oynamak, bilgisayardan çizgi roman okumak, televizyonda film izlemek dürtüleri vuruyor devamlı. Arada kalıyorsunuz, canınız ikisini birden yapmak istiyor. Bizim şöyle bir önerimiz var. Sizler için oyun arşivimizi taradık, altını üstüne getirdik ve yağmuru en iliklerinizde hissettirecek 10 oyunu bulduk. Bizce bunları oynayın, perdeleri kapatın, hava güzel değilmiş gibi davranın. Biz öyle yapıyoruz. Liste için tek bir kriterimiz var: Yağmur oyunun geneline yayılsın, her zaman yağıyor olmasa da, kilit noktalarda, en güzel anlarda yağıyor olsun ve biz oyunu yıllar sonra yağmuruyla birlikte hatırlayalım. Bu yüzden listeye giremeyen Gears of War, Metal Gear Solid 2 ve Final Fantasy IX’a (yağmur sadece küçük bir kısımda yağıyor) selam ederek, yazıya başlayalım. Buyurun!

 

10. Rain

 

Kendisinden bir Journey, bir Braid olmasını bekliyorduk fakat dürüst olmak gerekirse Rain her ikisi de olamadı. Yine de, yağmur üzerine kurulu ve yağmuru hikayeye yediren en iyi oyunlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa evet, yağmur atmosfer için sık sık kullanılıyor fakat hikayenin bir karakteri olduğu anlar çok nadir.

 

9. TimeShift

 

TimeShift bir klasik mi? Hayır. Ama zamanında çok sert eleştirildiğini düşünüyoruz. Oyunun kendisi ve genel olarak zaman mekaniği hiç de yabana atılır türden değildi. Ama listede olmasının sebebi kalitesi değil. TimeShift, döneminin grafiksel limitlerine tabii olmakla birlikte çok güzel bir yağmura sahipti. Omuzlarında hissediyordu insan oyun boyunca…

 

8. Metroid Prime

 

Metroid Prime alevlerden buzullara koşturuyordu sizi, eyvallah, ama en nihayetinde o “hub” işlevi gören orman bölgesi kaldı aklımızda. Orada yağan yağmur, o tarihte gördüğümüz en iyilerindendi. Ufak detaylar her şeyi belirler bazen, bunlardan biri de yağmur damlalarının Samus’un vizörüne hafif hafif düşüşüydü.

 

7. Gemini Rue

 

Yağmurlu atmosfer yapmak demek, illa ki güzel grafikler, harika ıslanma efektleri kullanmak değildir. Wadjet Eye’ın cyberpunk point & click oyunu bunun en güzel örneklerinden biri. Oyundaki her şey gibi yağmur da öyle grafiksel olarak çok detaylı değil, ama yine de vuruluyorsunuz işte.

 

6. Tomb Raider

 

Burada, zaten anlamışsınızdır ama yine de söyleyelim, Lara’nın yeniden doğuşundan söz ediyoruz, ilk Tomb Raider’dan değil. Tomb Raider 2013, adaya ilk adımımızı attığımızda yağmurla karşılıyordu bizi. Rain gibi, burada da yağmur hikayenin bir parçası, ama ondan evvel, sadece adanın ne kadar acımasız olduğunu göstermek için kullanılan bir öykü aracı. Sonuna kadar da etkili bir araç hem de.

 

5. Minecraft

 

Kabul, Minecraft’a “yağmurlu oyun” demek biraz güç, oyunun ne olayı o, ne de çoğunluğunda yağmur geçiyor. Ama Minecraft’te yağan yağmur, kesinlikle diğer oyunlarda olduğundan çok daha farklı hissettiriyor. Karanlık çöküp, siz sığınağınıza çekiliyorsunuz. Pencerenize çıkıp, yağmur sesleri eşliğinde yarattığınız dünyaya göz atıyorsunuz ya sonra? İşte o an, bizim için gelmiş geçmiş en kıymetli oyun anlarından biri.

 

4. Silent Hill: Downpour

 

Yağmuru bir oyun mekaniği, bir hikaye olgusu olarak kullanan oyunlara ölüp bitiyoruz. Evet, Downpour çok da iyi bir oyun değildi, ama şu an aradığımız şeyi, yani yağmuru içimizde hissetmeyi en net yaşatanlardan biriydi. Yağmurdan korkuyordunuz. Çünkü yağmurun yağması demek, daha güçlü canavarlar demekti. Bir noktadan sonra Pavlov’un köpekleri kaidesi işlemeye başlıyordu. Yağmur sesi, korkunun sesiydi.

 

3. Max Payne 2

 

Max Payne 1'i karlı oyunları konuştuğumuzda sık sık onore ederiz, şimdi hava durumu değiştiğine göre, Max Payne 2’yi onore etme zamanı. Max’in o ünlü monologlarını hatırlayın. Çizgi roman tarzında yapılmış muhteşem ara sahneleri gözden geçirin. Max Payne 2’nin soundtrack’ini dinleyin. Her birinde yağmurun sesini duyacaksınız. Çünkü Max Payne 2 için yağmur, hüzün demekti, ayrılık, kayıp, çökmüşlük…

 

2. Heavy Rain

 

Heavy Rain ise yağmur, ölüm ve umut demekti; ikisi de aynı anda. Bu listeye girdiğinizde bu oyunun bir yerlerden çıkmasını bekliyordunuz, çıkmaması mümkün mü? Heavy Rain’de bütün oyun sanki yağmur yağmadan hemen sonra, yalnız bir sokakta geçiyormuş gibi adeta.  Her şey ıslanmış, şehre bir koku hakim. Bir yandan çok yalnızsınız ama bir yandan da bir umut var sanki…

 

1. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky

 

Evet, bir numaraya Clear Sky’ı koyduk. İlk STALKER’ın öncesinde geçen, grafiksel olarak çok ciddi bir yenileme yaşayan Clear Sky’ı, hiç acımadan, ikinci bir kere de düşünmeden, Heavy Rain ve Max Payne 2’nin önüne koyduk. Tüm oyun boyunca yağmur yağıyor mu? Tabii ki hayır. Ama -şu an Clear Sky oynamış herkesin kafasını sallayarak katılacağı- bir şey var. Clear Sky’da yağmur yağdığında bambaşka hissediyorsunuz. Oyunun atmosferinin çok büyük bir bölümünü o yağış belirliyor. Kendinizi çok kolay kaptırıyorsunuz o havaya, çünkü yağmur muazzam gözüküyor. O yüzden de, tamamen yağmurlu bir oyun olmasa da, Clear Sky’ı bir numaraya koymaktan hiç çekinmiyoruz.