Bu akşam başlayacak yeni diziye hazırlık mahiyetinde okuyabileceğiniz 6 Daredevil hikayesi!

Bu akşam başlayacak yeni diziye hazırlık mahiyetinde okuyabileceğiniz 6 Daredevil hikayesi!
Bu akşam başlayacak yeni diziye hazırlık mahiyetinde okuyabileceğiniz 6 Daredevil hikayesi!
Korkusuz Adam'ın çizgi roman tarihinde çok efsanevi hikayeleri, çok ayrı işleri var, biz 6'sını buraya koyalım istedik!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Marvel'ın bir Batman'i yok. Ama Batman olmaya çok yakın karakterleri var; bunların en tepesinde de tüm haşmetiyle Daredevil duruyor. Evet, bu evrenin Black Panther'ları var, Moon Knight'ları var; ama gerçekten Batman kadar farklı yaratıcıya şahane hikayeler yazması için ilham verecek kadar kudretli bir tuval olmaya en yakın şey Daredevil. Bu yüzdendir ki 2003'te kendisi çok kepaze bir uyarlamayla sinema çekildiğinde çizgi roman camiası kol kola verip, simültane bir iç çekiş bıraktı atmosfere. Daredevil bundan daha iyisini hak ediyordu.

Yeni Avengers filmlerini yönetecek isim resmen belli oldu!

Batman sevginizi pekiştirmek için mutlaka izlemeniz gereken 10 Batman çizgi filmi / animasyonu

Daredevil'ın Kingpin'i karakterin Civil War'da olma ihtimaliyle ilgili konuştu

Bu sözün söylenmesi, elbette Joel Schumacher'ın Batman filmlerine bakıp alınan hissiyatın sebebiyle aynı; çünkü karakterin çizgi romanlarda çok daha vurucu ve etkileyici hikayeleri var. Marvel Daredevil'ın haklarını geri aldı, ve bildiğiniz gibi Netflix ile anlaşıp, beş dizilik bir girişimin ilk adımını onunla atmaya karar verdi bir süre önce. Bu dizide de o vurucu hikayelerden bolca beslenecekler gibi duruyor. Biz de düşündük ki, hazır vakit yaklaşıyor, dizinin yayınlanmasına saatler kalıyorken, Korkusuz Adam'ın en iyi eserlerini bir toparlayalım.

Değinmediğimiz çok sayı, hikaye arkı ve seri var; biz şimdilik sadece altı tanesini bir kısa dönem okuma listesi olarak dağıttık. Bir göz atmanız önerimizdir. Buyurun!

 


Born Again

Şimdiden bir uyarıyı yapalım, Born Again bu listedeki iki Frank Miller işinden ilki; ve Miller'ın da diğer tüm yaratıcıların aksine burada iki hakka sahip olmasının bir sebebi var. Miller'ın Daredevil için yaptıkları, Batman için yaptıklarıyla eş değer; ki zaten -listenin devamında da göreceksiniz- Daredevil ve Batman'in sık sık yazar ve çizer paylaşıyor olmaları da, ne kadar benzer karakterler olduğuna delalet. Ama Born Again bir yandan Batman ile anlatamayacağınız kadar da... pis bir hikaye. Elini hiç korkak alıştırmıyor, çamura batmaktan çekinmiyor. Sert kozlar kullanıyor ve bunları sert sonuçlara bağlıyor seri. Sadece Daredevil için değil, aynı zamanda Karen Page ve Ben Urich için de. Bir de tabii, Kingpin...

 


Guardian Devil

Guardian Devil'ın konusunu ucundan kıyısından anlatmaya başlasam; muhtemelen kendimi tutuamam, spoiler verirken bulurum kendimi. Bağımsız sinemanın devrimci bayraktarı Kevin Smith'in yazdığı, Marvel'ın üst mertebe adamlarından Joe Queseda'nın çizdiği Guardian Devil'ın Smith'in kendi işlerinde de çok değindiği, Korkusuz Adam'ın da yüzeyinin altında sinsice akan bir tema olan dinle bolca haşır neşir olduğunu bilin yeter. Ha bir de, Daredevil'ın hayatının en kritik virajlarının birinin burada yaşandığı olsun aklınızda. Tam okunmalık eser yani anlayacağınız.

 


Noir

Marvel Noir çizgisini başlattığında bu yolun eninde sonunda Daredevil'ı keseceği belliydi. Neticede Marvel'ın tüm külliyatında Matt Murdock kadar noir hislere yakışan bir karakter daha yok. Ama bu bir dezavantajdı da aslında. Sonuçta Noir çizgisinin asıl amacı, normalde o şekilde resmedilmeyen Spider-Man gibi karakterleri farklı bir ışığın altında koymaktı. Fakat Alexander Irvine ve Tom Coker bir şekilde karakterden daha önce hissetmediğimiz şeyler çıkartabilmeyi başardılar. Resmi külliyata elbette dahil değil, o yüzden hikayesel olarak alacağınız çok şey yok, fakat atmosferi bakımından da Daredevil Noir'ı kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor.

 

Out

Daredevil'ın tarihinde önemli çok yazar var ama iki tanesini özellikle öne çıkartıp altını çizeceksek, mutlaka bunlardan birinin Frank Miller, diğerinin ise Brian Michael Bendis olması gerekiyor. Evet, Ed Brubaker'a da ayıp ettiğimin farkındayım, ama Bendis'in Out serisi gibi daha tonla sağlam hikayesi varken, onu ayrı bir noktaya koymadan nasıl edebiliriz? Out, Daredevil'ın kimliğinin açık edilmesiyle başlıyor ve bunu konu alıyor. Bu öyküyü anlatırken takındığı tavır, Murdock'un süper kahraman kimliğiyle olan ilişkisini yatırdığı masa, hikayenin genel ağırlığı; hepsi o kadar ayrı kıymetli ki, bu tip şeylere bakıp da "vay arkadaş, helal olsun sana Bendis!" dememek mümkün değil.

 


The Man Without Fear

Listemizin amacına belki de en ciddi anlamda hizmet eden seri bu, The Man Without Fear. Frank Miller'ın babadan oğlua Marvel efsaneleri Romita ailesinin Junior üyesi John Romita Jr. ile yazdığı The Man Without Fear, anladığımız kadarıyla Netflix dizisinin bir numaralı ilham kaynağı olacak; hikaye detaylarından, o siyah kostüme kadar. Bu seriyi elinize aldığınızda, nereyi övmeye başlayacağınızı bilemeyeceksiniz. Miller'ın kafayı yemeden önceki hâline münhasır harika tiradları mı, Romita, Jr'ın Marvel ile özdeşleşmiş harika çizimlerini mi, yoksa ikilinin ortaya çıkıp yarattıkları muhteşem sinerjiyi mi? Bizce hepsini övelim, aradan çıksın!

 


Yellow

Daredevil: Yellow, karakterin orijin hikayesine dönüp bakan bir iş. Bu bakımdan zaten Netflix dizisi için çok kritik bir yerde duruyor. Daha da önemlisi, arkasında duran muhteşem ikili. Spesifik olmak gerekirse, o ikilinin yazar olanı. Batman: The Long Halloween, Spider-Man: Blue, Superman: For All Seasons gibi başyapıtları ardı ardına çıkartan ikili Tim Sale ve Jeph Loeb, Yellow hikayesinin de mimarlarıydılar. Peki bu niye önemli bizim için? O ikiliden Jeph Loeb, bugün Marvel'ın televizyon departmanının başında duruyor. Yani Daredevil'dan en sorumlu adam kendisi şu anda. Yellow'a bakınca, insan ister istemez şunu hissediyor: Evet, Daredevil emin ellerde!


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Batman

  ,

  Guardian

  ,

  Line

  ,

  Bugün

  ,

  Hikaye

  ,

  kol

  ,

  yazar

  ,

  bakan

  ,

  karakter

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  hizmet