Daredevil 1. Sezon Bölüm #1-4 Gizemleri, Yorumları ve Fark Etmediğiniz Detayları!

Daredevil 1. Sezon Bölüm #1-4 Gizemleri, Yorumları ve Fark Etmediğiniz Detayları!
Daredevil 1. Sezon Bölüm #1-4 Gizemleri, Yorumları ve Fark Etmediğiniz Detayları!
Daredevil'ın yeni sezonunu parça parça inceliyoruz, ilk parça birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler üzerine. Şu şekilde!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Daredevil dün resmen başladı! E anında takip etmesek, hakkında iki kalem çevirmesek bize hakkaniyetle geek denir mi? Denmez elbette. Fakat on üç bölüm birden fırlattı üzerimize Netflix, bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. E House of Cards, Orange is the New Black izlemeyen bir bünyeyiz neticede; bu işin raconunu da bilmiyoruz. Gün gün yaysak, artık çok geç olacak. Hepsini bir günde izlesek de biliyoruz, sonlara doğru artık bezeceğiz; o zaman da diziye ayıp olacak.

Biz dedik ki hazır hafta sonunun başında yayınlanmış; biz bunu iyice şu iki güne bir yayalım. On üç bölüme de ayrı ayrı incelemeler yazalım; hepsini karma yazılarda toplayalım. İsteyen ilk paragraflardan spoiler'dan arınmış bir izlenim edinsin, gitsin. İsteyen tek tek yazılara tıklasın; detayına insin; yakaladığımız easter egg'lere, yaptığımız yorumlara baksın. Bizim tercihimiz, bölümleri tek tek izledikten sonra yazılarını açmanız. Zira biz bunları öyle yazıyoruz. Yani birinci bölümü yazarken ikinciden, ikinciyi yazarken üçüncü bölümden haberimiz yok. O yüzden size de böyle okumanızı tavsiye ederiz.

Tamamsak, buyurun, Daredevil maratonunda bölümler #1-4, değerlendirmeleriyle, şu şekildeler!

 

1. Daredevil S01E01 - Marvel'ın En DC İşi!

Daredevil 1. Sezon, 1. Bölüm: Marvel'da Batman mi aramıştınız? Kendisi burada!

Daha önceden çok söyledim; Daredevil ile ilgili beklentim çok büyüktü. Çünkü altını burada yazdığımız bir listeyle de çizdiğimiz gibi Korkusuz Adam’ın üzerinde çok efsane isim kalem sallamıştı; Frank Miller’dan, Joe Queseda’ya, Jeph Loeb’dan, Kevin Smith’e kadar. Şimdi Drew Goddard’ın doldurması gereken ayakkabılar kocamandı anlayacağınız. O yüzden daha ilk bölümün beni ümüğümden yakalaması, çok etkilemesi gerekiyordu. Sonda söyleyeceğimi baştan fırlatayım; başardı bunu bu bölüm.

 

2. Daredevil S01E02 - Teşhir Nasıl Yapılır, Master Dersine Hoş Geldiniz!

 

Daredevil 1. Sezon, 2. Bölüm: Bu şehrin pisliği akacak, temizlenecek!

Dedik ya, Daredevil daha ilk bölümden doğru perdelerden girdi işte. Katoliklik, korku, Matt’in babasıyla olan ilişkisi, hukuk… Karakterin tüm kısımları ihtişamla inceliğin karıştığı yerlerde verildi izleyiciye. İkinci bölüm bundan ne eksik, ne de fazla yaptı. Çok cesur bir anlatım yöntemi tercih etti ve “teşhir” diye kabaca çevirebileceğimiz “exposition” konusunda resmen bir Master dersi verdi izleyiciye. İnanın çok fazla övmekten korkuyorum “taraflısın” diyeceksiniz diye; ama elimde değil, övülmeyecek bir yeri yok bunun.

 

3. Daredevil S01E03 - Toplanın Arkadaşlar, Size Bağlam ve Odağın Önemini Anlatacağım...

Daredevil 1. Sezon, 3. Bölüm: Ve dizinin biraz bocalamaya başladığı an...

Üçüncü bölüme geldiğimize ise; eh, ne yalan söyleyeyim, benim biraz içim ferahladı. Dizi bu bölümde tonlama olarak çok daha odak noktası kaymış; bazı karakterlerinin bağlamlarını tam oturtamamış ve genel atmosferini yer yer Nolan Batman’ine çok şey borçlu bir şekle sokmuş vaziyetteydi. Bu kesinlikle bölümü kötü yapmıyor, hatta bilakis, dizi üçüncü bölümünde de pazularını göstermekten geri kalmıyor. Ama en azından benim içimi rahatlatıyor; zira artık körü körüne fanboyluktan övgü yağdırmadığımı biliyorum! Adil bir görüş benimkisi, taraftarlık değil, yehu!

 

4. Daredevil S01E04 - Marvel, Marvel Olalı, Böyle Kötü Adam Görmedi...

Daredevil 1. Sezon, 4. Bölüm: Marvel'ın gelmiş geçmiş en sağlam kötüsüne merhaba deyin!

Artık dördüncü bölüm gelip çattığında; dizinin perdeye Daredevil’ın karşısında duracak, onun yin’ine yang olacak, Batman’ine Joker olacak karakteri sokması gerekiyordu. Geçen bölüm çok kısa bir süre gördüğümüz Kingpin’i soktular devreye. Sokmak ama, o nasıl bir sokmak öyle… Vincent D’Onofrio’yu bu sayfalardan ne kadar övdüysek, sergilediği performans hepsini eksiklikten ayıp eder kıldı bir anda. Onun ürkütücülükle karizmatiklik arasında dans eden Wilson Fisk’i bir anda diziyi başka bir şekle soktu. Daha korkunç, daha gerilimli, daha tehlikeli bir dizi oldu Daredevil dördüncü bölümüyle; çünkü her şeyi yapmaya muktedir ve her şeyi yapacak kadar korkutucu bir kötüsü vardı…


  ETİKETLER:

  Batman

  ,

  Master

  ,

  sezon

  ,

  dizi

  ,

  zaman