DC Comics'in yeni atılımı DC You'dan mutlaka okumanız gereken 9 seri

DC Comics'in yeni atılımı DC You'dan mutlaka okumanız gereken 9 seri
DC Comics'in yeni atılımı DC You'dan mutlaka okumanız gereken 9 seri
DC Comics'in Haziran'da girdiği yeniden yapılanmanın meyvelerini yeni topladık. Bu 9'u resmen bir içim su!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Haziran ayında DC Comics en sonunda dört senedir eskittiği New 52 markasını emekli edip, yerini DC You adını vereceği bir inisiyatife bırakmaya karar verdi. Burada mesele basit bir isim değişikliğinden fazlasıydı elbette. DC Comics adla birlikte New 52'nın sembolize ettiği şeyleri de bırakmıştı. Artık çizgi romanlar sertçe denetlenen bir devamlılığa bağlı kalmak zorunda değillerdi. Tonlama ve görsel tarz olarak birbirlerine yaklaşık durmak mecburiyetleri yoktu. Bu yeni atılımda, herkese dair bir şeyler olacaktı.

Biz kendisini yargılamadan önce, biraz vakit tanıyalım istedik. Bütün yazı DC'nin yeni serilerine şans verip, tutan ve tutmayanları elemeye ayırdık. En sonunda buradayız. DC You farklı tatlara, farklı dimağlara hitap eden bir yapı; o yüzden illa ki herkes kendinden bir şeyleri bulacaktır. Biz bu yüzden ton ve konudan ziyade, kaliteye bakalım dedik. Ortaya şöyle bir 9'lu liste çıktı. Buyurunuz, hunharca tüketiniz.

 


Action Comics

Greg Pak ve Aaron Kuder Action Comics ile gerçekten harika bir iş çıkartıyorlar, ki buna daha önce kısmen değinmiştik. Gene Luen Yang ve John Romita Jr'ın ana Superman serisinin aksine, Action Comics çok daha cesur, çok daha ilginç ve dürüst olmak gerekirse çok daha akıllı da aynı zamanda. Superman'in polislerle karşı karşıya geldiği sayıyı ne kadar takdir ettiğimizi yazmıştık zaten. Ama ondan da ötesi, Superman'in kendini bulma serüvenine ayrılan vakit ve önem olsa gerek. Bulduklarını güzel işlemeleri de cabası.

 


Batman

Scott Snyder ve Greg Capullo'nun büyük bir şatafatla biten Endgame hikayesi, zaten okur ve eleştirmenlerden tam notu almıştı vakti zamanında. Sonradan yeni Haziran atılımı bünyesinde Batman kostümünün altında Jim Gordon'un yatacağı, o kostümün de devasa bir robot olacağı açıklanınca biraz olumlu tepkiler silinmişti. Batman'in şu ana kadar çıkan üç sayısı gösteriyor ki; hayır, korkulacak hiçbir şey yokmuş. Snyder ve Capullo'ya güvenmeye devam, onların eşit derecede komik, sürükleyici ve zeka dolu Batman serilerine selam!

 


Batman Beyond

Çok açık konuşayım, beni tüm DC You külliyatı içerisinde en olumlu biçimde şaşırtan seri bu oldu. Dan Jurgens ve Bernard Chang'in serisiyle ilgili olumlu fikirlerim var desem yalan söylemiş olurdum, zira Terry'nin Batman Beyond'luğu Tim Drake'e bırakma hikayesi pek açmamıştı beni. Ben nereden bilirdim o yüzeysel geçişin ucunda bu kadar ilginç karakter dinamiklerine sahip ve gerçekten güçlü çizimlerle bezeli bir distopya hikayesinin yattığını?

 


Cyborg

Şu dakikaya kadar Cyborg'u pek anlamlı bir karakter olarak gördüğümü söyleyemeyeceğim maalesef. Karakterin güçleri zerre ilgi çekici olmadığı gibi, bugüne kadar "Vay babam beni sevmiyor, zaten kolum da mekanik" rahatsızlığından bir gömlek daha fazla karmaşık bir katman koyamadılar karaktere. Ama cümlemin başını tekrar ediyorum, şu dakikaya kadar. Allah için David Walker ile Joe Prado'nun serisi de yer yer bu sıkıntıya düştü; ama genele baktığınızda, ilk defa etkileyici ve derinine inmek istediğiniz bir karakter var karşınızda. Umalım da böyle sürsün.

 

Grayson

Ya bakın, ben zaten seviyorum casus işlerini. Gerçekten. Gönlümde apayrı bir yeri var. James Bond olsun, Chuck olsun, Agent Carter ve hatta Archer olsun; her türlü casus işinin bende gideri var. Ama bu işi yapmanın da bir adabı var. O adabı tutturamazsanız, kantarın topuzu Naked Gun seviyesine kaçabiliyor. O yüzden, sizlere iç rahatlığıyla şunu diyebilmekten çok memnunum: Yeni Grayson serisi, muazzam bir casus işi. Dick Grayson bundan sonra hiç kostüm giymese gerçekten umurum olmaz. Hatta giymesin. DC'nin ona ajan olarak ihtiyacı var!

 


Green Lantern

Sıkı okurlarımız hatırlayacaktır, Green Lantern'ın yeni hâli ilk açıklandığında uzun saçları, kapşonu ve çizmeleriyle "ergen" diyerek eziklemiştim kendisini. Sonra suratıma bu tokat gibi seri çarptı. Robert Venditti ve Billy Tan'in yeni serisi, hem bir serüven hissi verebiliyor, hem gerçekten sürükleyici bir gizem yaratıyor, hem de akılda kalıcı bir hikaye örgüsü koyuyorlar ortaya. Bakın çok net konuşuyorum, şu 9 seriden bir tanesini okuyacaksanız sadece, o Green Lantern olabilir. Yemişim ergen kapşonunu.

 


Justice League

Ya bakın, zaten bir işin başına Geoff Johns ve Jason Fabok gibi bir ekip oturuyorsa, oradan özel bir şey çıkacaktır. Bu sefer de daha önce görgüsüz gibi övdüğümüz Darkseid War hikaye çizgisi çıktı. Biz zaten bunun üzerine detaylıca konuşmuştuk, ama şimdilik sadece şunları hatırlatmakla yetinelim: Darkseid War hikayesi, tehlike dozunu çok iyi ayarlayan, gizemi ve merağı çok iyi yediren, karakterlerini de şahane kullanan bir seri. Mutlak okunmayı hak ediyor.

 


Midnighter

Midnighter, yanılmıyorsam DC'nin açık olarak homoseksüel bir karaktere başrol verdiği ilk seri. Ama emin olun, burada olmasının sebebi bu değil. Steve Orlando ve Aco'nun ellerinde Midnighter bir tutam James Bond (tavlama başarısıyla da birlikte üstelik!), bir tutam Punisher, bir tutam da Batman gibi inanılmaz  harika bir karışım şekle bürünmüş. Son iki sayıda da Dick'i koydular yanına, iyice tuz oldu, biber ekti. Cidden harika bir seri.

 


Starfire

DC yeni atılımında pek çok komedi serisi başlattı. Prez, All-Star Section Eight, Harley Quinn... Hiçbirine gülmedim. Gülümsediğimi dahi zannetmiyorum. Ama Starfire? Starfire bambaşka. Jimmy Palmiotti ile Amanda Conner'ın metni zaten zorlamaya kaçmadan sizi gülümsetmeyi başarabiliyor; ama ne kadar altını çizsem az, Starfire'ın asıl kıymeti Emmanuela Lupacchino'nun dünyalar tatlısı görsellerinden geliyor. Lupacchino öyle güzel bir mizah yediriyor ki kalemine, Starfire'ı sevmeden edemiyorsunuz!

 


  ETİKETLER:

  Batman

  ,

  robot

  ,

  Star

  ,

  Mizah

  ,

  Komik

  ,

  Komedi

  ,

  Hikaye

  ,

  emekli

  ,

  karakter

  ,

  ,

  gömlek

  ,

  şans

  ,

  dolu

  ,

  liste

  ,

  Selam

  ,

  Karşı