Dev Amerikan ikonları olmasına rağmen, Amerikalı olmayan aktörlerce canlandırılan 12 sembol

Dev Amerikan ikonları olmasına rağmen, Amerikalı olmayan aktörlerce canlandırılan 12 sembol
Dev Amerikan ikonları olmasına rağmen, Amerikalı olmayan aktörlerce canlandırılan 12 sembol
Onlar ki bizim için bir Keloğlan, bir Kemal Sunal, bir Kara Murat, bir Aşık Veysel neyse o konumdalar, ama kendilerini oynayacak vatandaş aktör bulamıyorlar!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Geçtiğimiz aylarda usta aktör Michael Douglas meseleye değinip, deneyimli yönetmen Spike Lee üzerine çıkınca uyandık meseleye. Hem Douglas, hem de Lee aynı çok bariz gerçekten dem vuruyorlardı. Ortada çok da fazla iyi, genç Amerikan jönü bulunmuyordu ve en beti benzi Amerikalı roller bile başka milletlere mensup oyunculara gidiyordu. Lee ve Douglas deyince, geçtiğimiz gün de Amerika'nın bağımsızlık günü olduğundan, durumu derinlemesine bir araştıralım dedik. Yani ne diyelim, adamlar haklıymış!

Öncelikle şunu belirtelim, ikon derken, aşağı yukarı her Amerikalının tanıyacağı, Amerikan kültürü ya da tarihinde ciddi yer etmiş, tarihi ya da kurgusal karakterleri ele aldık. En önemli kriterimiz, sokaktan bir Amerikalıyı çevirsek, "bu sizin ikon mudur dayı?" diye sorsak, olumlu yanıt alıp alamayacağımız varsayımı oldu. Bunları ülkemize uyarlamak isterseniz, kurgusal tarafta Keloğlan, Nasreddin Hoca, Kara Murat, Karaoğlan gibi karakterleri, gerçek tarafta ise  Atatürk , Kanuni, Kemal Sunal, Cahit Arf gibi sembol isimleri Türkiyeli olmayan kişilerin oynadığını düşünebilirsiniz.

Durum o kadar vahim!


Abraham Lincoln

Hangi film: Lincoln

Neden ikon: Lincoln Amerika'nın en ünlü başkanlarından biri. Amerikan topraklarında yaşanan en kanlı savaşta ülkeye komuta etmesi ve köleliği kaldırması onu tarihe geçirdi.

Kim oynadı: Daniel Day-Lewis.

Kendisi nereli: İngiltere doğumlu, İrlanda pasaportlu. Hiçbir yerden kurtarmıyor anlayacağınız.

 


Andy Warhol

Hangi film: Factory Girl

Neden ikon: Warhol Amerika'nın popüler kültürünü 60'larda tek başına yönlendirdi. Amerikan pop sanatındaki etkisi bugün dahi tartışılmıyor ve yaptıkları hâlâ dillerde.

Kim oynadı: Guy Pearce.

Kendisi nereli: Pearce hasbehas İngiliz bir aktörümüz.

 


Batman

Hangi film: Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises

Neden ikon: Batman 1930'ların sonlarından, günümüze kadar hep gelmiş geçmiş en popüler süper kahramanlardan biri oldu. Vatansever duygularla anılmıyor, fakat Amerika'nın en büyük kültürel ihracatlarından biri olduğu su götürmez.

Kim oynadı: Christian Bale

Kendisi nereli: Galler doğumlu Bale, köken olarak İngiliz. Bu rolü üç filmde oynadı, önümüzdeki sene Batman tekrar Ben Affleck üzerinden Amerika'ya dönecek.

 


Elvis Presley

Hangi film: Elvis (2005 mini dizisi)

Neden ikon: Rock 'n roll'un kralı Elvis, Amerika'nın gelmiş geçmiş en ünlü ve popüler müzisyenlerinden biri. Bunun böyle olduğuna dair bir kanıt sunmama gerek var mı?

Kim oynadı: Jonathan Rhys-Meyers

Kendisi nereli: Rhys-Meyers İrlandalı bir aktör.

 


Hank Williams

Hangi film: I Saw The Light

Neden ikon: Amerika'nın kalbinde country müzik yatar, country müziğin kalbinde ise birkaç kilit isim vardır. Hank Williams, orada sayabileceğiniz üç beş kişiden biridir.

Kim oynadı: Henüz vizyona girmedi, ama bu Kasım'da kendisini Tom Hiddleston canlandıracak.

Kendisi nereli: Tom Hiddleston muhtemelen dünyanın en İngiliz adamlarından biri.

 


James Braddock

Hangi film: Cinderella Man

Neden ikon: Lefter gibi, Metin Oktay gibi düşünün. Genç nesiller belki çok bilmeyebilir, ama eski zamanlarda efsanevi sporcular daha büyük heyecanlar yaratmışlardır. Braddock'ta Buhran dönemi Amerika'sı için öyle işte.

Kim oynadı: Russell Crowe

Kendisi nereli: Avustralya.

 

Katherine Hepburn

Hangi film: The Aviator

Neden ikon: Hepburn Amerikan sinemasının Altın Çağ'ından söz ettiğinizde belki de akla gelecek ilk yerli aktrislerden bir tanesi. Vivian Leigh, Audrey Hepburn gibi İngilizler de o dönemin unutulmazlarındandır, ama Hepburn Amerikan aktrislerini bugün listelesek, tek başına zirveye oynayabilir.

Kim oynadı: Cate Blanchett

Kendisi nereli: O da Avustralyalı.

 


Martin Luther King, Jr.

Hangi film: Selma

Neden ikon: E yani. Amerikan siyahilerinin en büyük lideri Martin Luther King Jr, 50'ler ve 60'larda siyahilere yönelik kötü muamelenin yumuşatılmasında ve eşit haklar aranmasında en büyük paya sahip kişi muhtemelen.

Kim oynadı: David Oyolewo

Kendisi nereli: Oyolewo İngiliz doğumlu bir aktör. Evet, Amerikan tarihinin en büyük tarihi sembollerinden birini daha İngiliz aktörlere kaptırdılar.

 


Spider-Man

Hangi film: The Amazing Spider-Man, The Amazing Spider-Man 2, Spider-Man (2017)

Neden ikon: Yine Batman gibi, Amerika'nın en büyük kültürel ihracatlarından biri. Dünya üzerinde en tanınan Amerikan kurgusal karakterleri diye bir liste yapsak, kesin ilk 5'te yeri var.

Kim oynadı: Andrew Garfield, Tom Holland

Kendisi nereli: İki aktör de İngiltere kökenli. Garfield rolü iki sene oynadı, Holland daha da uzun kalacakmış gibi duruyor.

 


Steve Jobs

Hangi film: Steve Jobs

Neden ikon: Jobs yaptığı, ettiği, yapmadığını iddia ettiği ama yapmakla suçlandığı, ilham verdiği ve esinlendiği şeylerle Amerikan teknoloji dünyasının son otuz senesinin en önemli aktörlerinden biri.

Kim oynadı: Henüz vizyona girmedi, fakat Danny Boyle'un çektiği filmde kendisini Michael Fassbender canlandıracak.

Kendisi nereli: Fassbender yarı Alman, yarı İrlandalı. Hiçbir şekilde kurtarmıyor.

 


Superman

Hangi film: Man of Steel, Batman v. Superman: Dawn of Justice

Neden ikon: Truth, Justice and the American Way. Adamın sloganı bu arkadaşlar. Kendisi VH1'nın vaktinde ürettiği "En önemli 200 Amerikan figürü" listesinde ikinci sırada seçilmişti. Kimse şaşırmadı.

Kim oynadı: Henry Cavill

Kendisi nereli: Seçildiğinde "James Bond'u da Amerikalılar oynasın o zaman" çağrılarına sebep olacak kadar net bir şekilde İngiliz kendisi.

 


Wonder Woman

Hangi film: Batman v. Superman: Dawn of Justice

Neden ikon: Kadın üzerine koskocaman bir Amerikan bayrağı geçirmiş vaziyette. Kostümü yılardır bu şekilde. O da Amerika'nın en ünlü kültür ihracatlarından.

Kim oynadı: Gal Gadot. Henüz oynamadı, ama seneye geliyor.

Kendisi nereli: Gadot doğma büyüme İsrail'li. Hatta İsrail ordusunda görev bile yapmış, düşünün!