Dünya Star Wars Günü: Bugün Force Awakens ile ilgili öğrendiğimiz 7 minik detay!

Dünya Star Wars Günü: Bugün Force Awakens ile ilgili öğrendiğimiz 7 minik detay!
Dünya Star Wars Günü: Bugün Force Awakens ile ilgili öğrendiğimiz 7 minik detay!
Toplaşın geekler, sevinçle Star Wars kutluyoruz!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

4 Mayıs, Jedı'ın, X-Wing pilotunun bayramı, dünya resmi Star Wars günü hepimize hayırlı olsun ey geekler! Bugün şöyle yeni Star Wars filmi The Force Awakens'dan gelen hoş detaylarla minik bir kutlama yapalım mı? Bizce yapalım! Yalnız baştan bir uyarı geçelim, bu haberlerin hiçbiri dünya değiştirici değil. Zaten o yüzden tek tek yayınlamak yerine, toparladık. Bir de şunu belirtmek gerek; Vanity Fair'in sayısı 8 Mayıs'ta çıkacak. O dakikaya kadar  daha da fazla haber çıkacaktır. Ama şimdilik, elimizde bunlar var. Yumulun!

Fantastik Dörtlü'nün yönetmeni, Star Wars'ı terk etti!

Yeni biten dev Star Wars olayı Star Wars Celebration'dan gelen 10 haber!

Star Wars: Battlefront'un fragmanı en sonunda geldi!

1. Kylo Ren'in kimliği, en sonunda!

"Kylo Ren kim ola ki?" diyorsanız, hemen hatırlatalım. Kendisi o meşhur ilk fragmanda çatallı lightsaber'ı açıp, bizi mest etmiş, arkasındaki gizemlere dair merak uyandırmış olan kişi. Onun kim tarafından oynanacağı uzun zamandır tartışma konusuydu. Biz vakti zamanında fragmanı analiz ettiğimizde fiziki yapısı sebebiyle, ya Adam Driver'dır, ya da Domhnall Gleeson demiştik. Kısmen haklıymışız, zira Kylo Ren'i Adam Driver'ın oynayacağı resmen doğrulandı!

 

2. Lupita Nyong'o'yla ilgili tatlı detay!

12 Years a Slave filmindeki rolüyle Oscar ödülünü kapıp evine götüren Kenya kökenli aktris Lupita Nyong'o'nun yeni Star Wars filminde oynayacağı aylar öncesinden duyurulmuş, fakat bununla ilgili herhangi bir resmi bilgi yanına iliştirilmemişti. Vanity Fair'in yayınladığı video sağ olsun; hâlâ ödüllü aktrisin kimi oynayacağını bilmesek de, en azından tamamen CGI bir karakteri canlandıracağını biliyoruz. Zira kendisi videoda, tamamen hareket yakalama kıyafetleri içerisinde, izole bir odada çalışıyor.

 

3. İnadına old school!

J.J. Abrams'ın Star Wars setine giden herkes uzun zamandır aynı şeyi söylüyordu: "Baya baya her şeyi inşa etmişler!". Vanity Fair bunu daha derinlikli olarak doğruladı. Öyle ki, pek çok noktada özel efekt değil, baya 70'ler tarzı pratik efektler kullanmışlar. Bir yaratık kumdan fırlayacaksa, baya yerin altına tahterevalli kurup, öteki taraftan itmek suretiyle yukarı sıçratmışlar yaratığı. CGI'cılar Abrams'a "post'ta üzerinden geçelim mi?" demişler, J.J. ona dahi "hayır!" demiş.

 

4. Abrams Jar-Jar'ı öldürmeyi bir düşünmüş!

Malumunuz, yeni üçlemenin algılanan kötülüğünün en dev sembolü Jar-Jar Binks oldu seneler içerisinde. Anlaşılan o ki, Abrams da bu hisleri paylaşıyor. Vanity Fair'e yaptığı açıklamada Amerikalı yönetmen filmin bir sahnesine Jar-Jar'ın kemiklerini koymayı düşünmüş. "Üç kişi fark ederdi, ama fark eden mest olurdu" diyor yönetmen. Görüyoruz, ve arttırıyoruz; bence Abrams filmi Jar-Jar'ın mezarının başında açsın, temsili olarak prequel üçlemeyi gömsün!

 

5. Ford'un meseleden memnun olması şaşırtmış!

Eski Star Wars filmi, bu tip "franchise" dediğimiz gişe filmlerinde oynamanın çok da hoş görülmediği yılların çocuğudur. O yüzden de mesela Obi-Wan'ı oynayan rahmetli Alec Guiness'in filmi sadece para için çektiği, ne hayranlarından ne de etrafındaki alt kültürden hiç haz etmediği yaygındır, bilinir. Vaktiyle böyle şeyler Han Solo'yu oynayan Harrison Ford için de söyleniyordu. Bunlar Abrams'ın da kulağına gitmiş olacak ki, o da Ford'un geri dönmekten hiç memnun olmamasını bekliyormuş. Fakat resmen çocuklar gibi şenmiş usta aktör.

 

6. Sette ağlamalar gırla!

Kevin Smith "Millenium Falcon'a adım atınca ağladım" demişti; Abrams "11 yaşında bir çocuğa dönüyorum" diye beyan verdi. Eski kadro hafif bir ağlaşmış, yeni çocuklar da illa ki bir sevinç gözyaşı dökmüşlerdir. Vanity Fair'in haberine göre resmen herkes en az bir damla gözyaşı katmış set dekorasyonuna. Ziyaret edeninden, mürettebata, teknik ekipten yönetici kısmısına kadar. Valla ne yalan söyleyelim, o fragmanın son sahnesini düşününce, biz de hak vermeden edemiyoruz!

 

7. Ve son olarak.

Dergi kapağı. Hayırlı olsun!