E3 2015'in, sırasıyla, bizi en çok heyecanlandıran 25 oyun duyurusu!

E3 2015'in, sırasıyla, bizi en çok heyecanlandıran 25 oyun duyurusu!
E3 2015'in, sırasıyla, bizi en çok heyecanlandıran 25 oyun duyurusu!
Koskoca bir E3 geçti başımızdan. Biraz yorulduk, ama bizi en heyecanlandıran 25 oyunu da saymadan edemezdik!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

E3 dediğiniz şey, eğer bizzatihi orada değilseniz, daha başlamadan biter. Büyük firmalar internetten de yayınladıklar özel konferanslarını fuarın kendisi başlamadan düzenlerler ve biz Los Angeles’a gidemeyen faniler için bütün mesele odur. Büyük oyunlar, sürpriz duyurular, merakla beklediğimiz oynanış videoları… Her birinin pimi orada çekilir, bombalar orada patlar. Geriye kalan sadece fuar alanına yerleştirilmiş standlarda oyun denemek, özel basın gösterimlerinden haber beklemektir.

Madem şu an ülke semalarındayız, dedik ki bari E3’ün yeni bombalarını sizler için toparlayalım en azından. Önceden duyurulup, yeni oynanış videosu gösterilen oyunları kaale almadık. Sadece ve sadece bu E3’te yeni anons edilmiş oyunları toparladık. Ve söylememiz lazım, bu konuda E3 2015, muadilleri arasında en kuvvetlilerinden biriydi.

Hazır mısınız? Ona dair hissettiğimiz heyecanın sırasıyla, buyurun, E3 2015’in yeni duyurulan 25 oyunu!

 


25. The Elder Scrolls: Legends

Listeye çok alakasız iki girdiyle başlayacağız, hazır olun. İlki Bethesda cephesinden geliyor. Malum, ortada bir Hearthstone çılgınlığı var. Oyunun cep telefonlarına da çıkmasıyla birlikte, popülarite iyice katlandı. E ne yapacaksınız? Tabii ki kendi fikri mülkünüze uyarlayacaksınız. Legends da Elder Scrolls soslu kart oyunu işte. Çünkü Elder Scrolls soslu MMO planı o kadar tuttu ki, bir de bunu yapalım demekte haklılar yani…

 


24. Star Wars: Galaxy of Heroes

İkincisi de bu. Bunu da EA duyurdu. İnanın EA sahneye çıkıp, “yeni Star Wars oyunları duyuracağız” dediğinde, bir an, sadece bir an heyecanlanmıştık. Ama heyhat, biri Star Wars: The Old Republic’in ek paketiymiş, diğeri de Star Wars’lı Hearthstone. Buna Elder Scrolls’dan bir tık daha heyecanlandık, çünkü, işte ne bileyim, Star Wars falan…

 


23. Rare Replay

Rare’in bugüne kadar çıkarttığı 30 önemli oyunun kompilasyonu. Aralarında Battletoads, Conker’s Bad Fur Day, Banjo-Kazooie, Perfect Dark falan var. Elbette lisans sıkıntılarından mütevellit GoldenEye yok. Onun dışında Rare sevenler zaten buna sevinmişlerdir.

 


22. Anno 2205

Seriyle hiç alakam olmadığı için yirmi ikinci sıraya koydum. Açıkçası Ubisoft’un E3’te yer vermesine bile şaşırdım. Fransız firma Anno, Settlers gibi Doğu Avrupa menşeili serilerine genelde üvey evlat muamelesi yapardı bugüne kadar. Bu sefer baya sahneye çıkarttı. Anno işte. Rare Replay gibi. Seveni zaten yolunu bulacaktır.

 


21. Unravel

Allah’ı var, sahneye çıkıp oyunu tanıtan adamın samimiyetine feci vuruldum. Adamın elleri titriyordu küçük Yarnie figürünü gösterirken. Gerçekten elemanı evime alıp çay kahve ikram edesim geldi. Oyunun da şahane ötesi gözüktüğünü söylemeye hiç gerek yok. Gelin görün ki artık birinin ana karakterini “dev bir kalbe sahip, naif şey” olarak tanımladığı indie platform oyunlarına hoş gözle bakamıyorum. Hepiniz bir Braid, bir Limbo değilsiniz yani, lütfen yeter artık…

 


20. The Walking Dead: Michonne

Aslında Telltale’in yeni bir Walking Dead oyunu duyurması dev olay. Gelin görün ki bu… Bu biraz acayip olmuş. İki sezonu da oynamış, dizileri izlememiş birisi olarak oyunu duyunca ilk olarak “Michonne kimdi lan?” diyesim geldi haliyle. Sonradan anladım ki, dizi karakteriymiş. Ne ala, diziyle oyunlar tabii ki daha göbekten bağlansınlar. Ama biz Clementine bekliyorduk be Telltale?

 


19. Firewatch

Dediğim gibi, “duygusal indie” oyunlar artık bende bir nefret refleksi geliştirmeye başladı. Firewatch ise bunun bir tık istisnası olabilecek gibi. Siz bir adada tek başınasınız (ne sürpriz!), bir tane de telsiziniz var. Tek insan bağlantınız, o telsizin ucundaki kadın. Hikaye tercihleriniz, bu kadınla olan ilişkinizi etkileyecek ve şekillendirecek. Fikir hoş duruyor. Uygulamada çok ağdalı olmazlarsa ben tamamım.

 


18. Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

Tom Clancy oyunları eskisi kadar sükseli değiller artık. Splinter Cell, Ghost Recon, EndWar, HAWX, Rainbow Six… Ama doğru hamleyle, tekrar anlamlı olma ihtimalleri de yüksek. Geçen senelerdeki muhteşem Rainbox Six: Siege sunumunda gördüğümüz gibi. Ghost Recon: Wildlands, öyle bir sunum değildi. O yüzden on sekizinci sırada. “Eh” ile “Meh” arası bir yerde.

 


17. Dreams

Media Molecule’ün, LittleBigPlanet ve Tearaway sonrası ilk projesi. Bana biraz Project Spark’ı hatırlatıyor, ama onun çok daha sürreali, çok daha acayibi elbette. Oyunun ne olduğunu, hatta “oyun” olup olmadığını söylemek çok güç. Bir yaratma aracı, orası muhakkak, ama tam çapı ve çeperini anlamamız için bir süre daha vakit geçmesi gerekiyor.

 

16. Mirror's Edge: Catalyst

Mirror’s Edge serisini seven çok, biliyorum. Ondan mütevellit şu diyeceğim şey biraz abesle iştigal durabilir pek çoğunuz nezdinde. Mirror’s Edge biraz saçma bir oyun. Saçma bir temele dayandırılmış. DICE’ın kulağına kim fısıldamış “birinci kişi perspektifinden platform çokgzel olur” diye bilmiyorum, ama dostu falan değil yani. Catalyst de bu prensibi bozmamış. O yüzden ben yokum. Var olan varsa, selametle!

 


15. Sea of Thieves

Rare’in yeni oyunu. Sea of Thieves. Çok bir şey söylemek mümkün değil. İlk video, ilk görüntüler olumlu. Ama Rare hakikaten sağlam bir oyun yapmayalı da nereden baksanız on sene oldu. O yüzden temkinlinin temkinlisi yaklaşıyoruz şu an. İyi çıkarsa mutlu mutlu şaşırırız, kötü çıkarsa da “aman, zaten?” der geçeriz. Sağlık olur.

 


14. Recore

Recore’un arkasında Metroid Prime ekibi ile birlikte Mega Man’in yapımcısı Keiji Inafune var. Bu ve sadece bu oyunu 14. Sıraya koydu. Zaten onun haricinde de zerre bir şey bilmiyoruz. Ana karakterimiz kadın, arka plan distopik, işin içinde bir “reenkarnasyon” mekaniği var sanıyoruz ki… Detaylar E3 ilerledikçe daha da belli olacaktır, şimdilik malumatımız bu kadar.

 


13. Final Fantasy VII

“Ulan sen de, kaç yıllık oyun yeni mi duyuruldu zannettireceksin bize?” demeyin. Bu oyun yeni duyuruldu. Square Enix, hayranların yıllardır yürüttüğü kampanyaya en sonunda sessiz kalamadı ve Final Fantasy VII’i baştan aşağıya, Final Fantasy X/X-2 tarzında yeniden yapmaya karar verdi. Bu da Sony’nin bu seneki “nostalji düşkünlerine ekmek atma sekansı” oldu böylelikle.

 


12. Horizon: Zero Dawn

Bu oyunda robotlar var. Robot dinozorlar hatta sanırım. Hatta ilerletiyorum, cyborg dinozorlar. Yani kısmi olarak da organikler bu arada. Apaçık bir alan var. Her şey çok tatlı fütüristik. Monster Hunter tarzı bu açık alanda koşturup, dinozor avlıyorsunuz. Arkasında da Killzone ekibi var. Bence heyecanlanmak için yeterli. Doğru gerçekleştirilirse, net konuşuyoruz, PS4’ün kilit oyunu olma şansı var.

 


11. Doom

Yani… Daha yüksek de olabilirdi elbette. Yalnız yeni Doom’da bir olmamışlık var. Bir yerde “oyun çok yavaş” diye bir yorum gördüm, belki odur, belki içimizdeki Doom aşkı geçmiş, sönmüştür, belki gönlümün kartolozlaşmasıdır artık, ne bileyim? Çok heyecanlanamadım yani. Doom işte. Gelsin, bakarız.

 


10. Dishonored 2

Bu tip oyunlara baktığım zaman, kendi kendime hep “keşke devam oyununda şununla oynasak” dediğim karakterler oluyor. İlla ki. Dishonored’da da bu karakter Emily’ydi. Maşallah, Arkane duymuş talebimi. Bu oyunda hem Corvo, hem Emily olarak oynuyoruz. İlk intibamız çok olumlu, bu yüzden de kendisini top 10’a aldık zaten.

 


9. The Last Guardian

Bu da aslında “yeni” duyurulmayan oyunlardan. Fakat The Last Guardian’ın geri dönmüş olması o kadar büyük bir olay ki, dahil etmeden edemedik. Oyun gerçekten de hâlâ şahane duruyor. Üstelik bu sefer de bir çıkış tarihi var. 2016. Valla PS3’ü şahlandıracak oyun diye bekliyorduk, PS4’e nasip oldu. Aman, sağlıklı olsun da…

 

8. Dark Souls 3

Hakkında detaylı bir haberi şurada yazdık zaten. Oradan göz gezdirebilirsiniz.

 


7. Shenmue 3

Bu seneki E3, hayranların geri dönmesini istediği oyunların yılı oldu. Tepelerinde de bize “GTA tipi” oyunları bağışlayan Shenmue serisi vardı. Shenmue 3 duyuruldu, bir yandan Kickstarter kampanyasının başladığı açıklandı. O kickstarter kampanyası sadece iki saat içerisinde bir milyon dolar barajını aştı. Rekora oynayacak gibi de duruyor. E kolay değil, Shenmue arkadaşım bu…

 


6. Hitman 6

Hitman Go’nun mobil platformlardaki şaşırtıcı başarısından sonra, Square Enix’in genel Japon firmalarıyla birlikte gittiği kafa küçülmesini yan yana koyunca bir “ana Hitman” oyununu göremeyeceğimiz ihtimali herkesi korkutuyordu. Öyle olmadı. Hitman 6 resmen duyuruldu. Hakkında çok fazla detay yok, geldikçe paylaşacağız. Şimdilik sadece geldiğini bilin, yeter!

 


5. For Honor

Huzurlarınızda E3’ün en iyi yeni fikri mülkü. Bize Assassin’s Creed, Prince of Persia gibi hitleri bahşeden Ubisoft Montreal’in yeni oyunu For Honor. Çok sarih açıklayabileceğim bir mevzusu var. Oyun multiplayer, çok eşsiz bir sağ analog yakın dövüş sistemi kullanıyor, konusu da Vikings vs. Samuray vs. Şövalyeler. Ben daha ne diyeyim yahu?

 


4. South Park: The Fractued But Whole

South Park: The Fractured But Whole’dan daha fazla detay için, sizleri şuraya alalım.

 


3. Fallout 4

Hakeza Fallout 4 için de şöyle yönlendirelim.

 


2. Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda hakkında biraz daha şey biliyor olsaydık, inanın, kendi haberini değil, makalesini yapardık. Ben kendi payıma o kadar dev Mass Effect fanboyuyum, inanın. Andromeda hakkında deli arzulara sahibim, şu an çıksa, evi barkı satar satın alırım yani. Sadece şu an, bir video var elimizde. Andromeda galaksisinde geçeceğini biliyoruz, keşif bazlı olacağını anlayabiliyoruz. Bir de Mako’lar geri gelecekmiş. Bu bizim için oyunu ikinci sırayak oymaya yetiyor.

 


1. Minecraft Hololens

Evet, sahnedeki sunum çok kurgulanmıştı. Kinect’te de yaşadıklarımız da hâlâ aklımızda. Ama şu an, şu saniyeyle sınırlı olmak kaydıyla, Minecraft Hololens, bizi E3’te en heyecanlandıran şey. Yanılırsak, yanılırız. Sağlık olsun. Şimdilik ortaya konulanlar arasında gördüğümüz en ilgi çekici olanı bu ama!