Efsane anime Akira'nın filmi, tekrar rayına oturdu

Efsane anime Akira'nın filmi, tekrar rayına oturdu
Efsane anime Akira'nın filmi, tekrar rayına oturdu
Hem de projenin başında Daredevil'dan tanıdık bir isim var
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Hollywood için şu an en önemli anahtar kelimeyi veriyorum size: “Franchise”. Bizim Türkçe’ye kabaca hanedan diye çevirip kullandığımız bir terim bu. Hanedanlar, marka bilinirliği yüksek, sadece tek filmlik değil, en az üçlemelik; yanında ürünüyle, tişörtüyle, oyunuyla, mobil uygulamasıyla gelecek ve uzun ömürlü kâr sağlayacak isimler oluyorlar genelde. Hollywood bunları sıfırdan yaratmaya çok mesai harcamak istemediğinden de, ekseriyetle çareyi başka yerlerde arıyor.

Şu Hayatta Hiçbir Şeyden Çekmedim Dizilerden Çektiğim Kadar
 

Şu dakikada en dikkatli baktığı yer Amerikan çizgi roman sektörü elbette, fakat o kaynağın da bir sonu var. Marvel’ı Disney’nin alması, DC’nin de uzun süredir Warner Bros’un elinde olmasından mütevellit, ana akım süper kahramanlar zaten bitti. Image, Dark Horse, Valiant gibi stüdyoların kahramanları da birer birer kapışılıyor. Bir noktada kafayı başka bir yere çevirecekler elbet, ve video oyunları bu dakikaya kadar hep hayal kırıklığı yaşattığı için; o adres de az çok belli: Japonya .

Manga ve anime filmleri, yıllardır başarısızlıktan başarısızlık beğenmişlerdir; ama Hollywood bir daha denemeye hazır gözüküyor. Başrolünde Scarlett Johansson’un oynayacağı Ghost in the Shell filminin yanında, şimdi bir süredir iptalin kıyısında gezinen Akira da dirildi ve tam gaz ilerlemeye başladı. 1982 yılında Katsuhiro Otomo’nun yazıp çizdiği Akira, altı yıl sonra yine Otomo’nun elinde bir film olmuş; bu iki iş de animelerin yurt dışındaki popülaritesini arttırma konusunda ciddi katkılar sağlamışlardı.

Deadpool ve Thanos karşı karşıya, Ölüm'ün peşinde!
 

Warner Bros da bir süredir Akira’yı filme uyarlamak için çaba sarf ediyordu. Non-Stop’ın yönetmeni Jaume Collet-Sera’nın başında olduğu projede, Garret Hedlund, Kristen Stewart, Ken Watanabe ve Helena Bonham Carter gibi oyunculardan söz ediliyordu. Ön prodüksiyona başlanmıştı, fakat bütçe sıkıntıları Warner’a dert oldu. Warner da “başlarım böyle aşkın ızdırabına” deyip, her şeyi sıfırlamışa benziyor. Bu sefer yeni bir senarist işe almışlar, Collet-Sera’nın ilişiği de kesilmiş. Bundan sonra filmi, Daredevil’ın 2. Sezonunun başında duracak olan Marco J. Ramirez yazacak. Senaryo bu seneye biterse, 2016 sonu gibi oyuncu dedikodularını duymaya başlarız. Bakalım ne olacak?