Efsane Batman çizgi romanı The Dark Knight Returns'ün üçüncü kitabı geliyor!

Efsane Batman çizgi romanı The Dark Knight Returns'ün üçüncü kitabı geliyor!
Efsane Batman çizgi romanı The Dark Knight Returns'ün üçüncü kitabı geliyor!
Yalnız biz bu duruma çok da heyecanlı değiliz...
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Frank Miller’ın kendi yazıp çizdiği The Dark Knight Returns’ü burada çok övdük önceki yazılarda; ama bir daha selam çakmanın hiç kimseye zararı yok. Miller’ın çizgi roman endüstrisinde fırtına gibi estiği zamanların ürünüdür The Dark Knight Returns. Efsaneler efsanesi bir çizim tarzı, akıllardan uzun süre çıkmayacak denli unutulmaz da bir hikayesi vardır. Bazı sahneleri o kadar dillendirilmiştir ki, benim diyen Batman hayranı artık ezbere bilir. O meşhur “boğazımdaki elini hatırlamanı istiyorum Clark” tiradı da bunların başlıcaları arasındadır.

Jared Leto'nun oynayacağı yeni Joker'den ilk resmi görsel geldi!

Peki o zaman bugün gelen “Frank Miller The Dark Knight Returns 3’ü yazıyor” haberine neden heyecanlanmadık, hatta bilakis üzüldük, içimiz buruldu, bir canımız sıkıldı? Çünkü Frank Miller’ın efsane üzerine efsane iş çıkarttığı 80’lerden sonra sanatçı giderek hem kreatif olarak düşüş sergilemeye, iyi işlerinden uzaklaşmaya başladı, hem de siyasi / şahsi görüşleri kendisinin geçmişte topladığı tüm o olumlu krediyi iç etti, yalan yaptı, sevenlerini utandırdı. Mesela Miller’ın korkunç derecede İslamofobik bir çizgi romanı olduğunu biliyor musunuz Holy Terror adı altında? Açın bakın, tüyleriniz ürperecektir okurken…

İslamofobi, homofobi, misojeni… Bunlar seneler içerisinde Miller’ın sadece sayfalarında değil, röportaj ve yazılarında da aktif olarak savunduğu şeyler olageldiler. Ama bunları belki de kamu sineye çekebilirdi, Miller iyi işler çıkartmaya devam etseydi. O da olmadı. All-Star Batman serisi ve The Dark Knight Returns’ün ilk devam kitabı The Dark Knight Strikes Again, kötü işlerdi de aynı zamanda. Düşünün, hiç bugüne kadar The Dark Knight Returns överken devamından söz ettiğimizi gördünüz mü? Faşist Amerikan “imparatorluğuna” karşı Batman’in punk konserlerinde isyan çağrısı yaptığı, finalinde mutasyona uğratılmış Dick Grayson’ı lavlara fırlattığı garip bir iştir The Dark Knight Strikes Again.

Marvel'ın Daredevil'a özenle yerleştirdiği (ve muhtemelen fark etmediğiniz) 12 gizem, gönderme ve detay!

Şimdi de devamı geliyor. The Dark Knight: Master Race. Miller’ın şahsi görüşlerini bilen bir insan olarak, isimden delicesine korkuyorum açıkçası, ne yalan söyleyeyim? Bir ara ciddi ciddi “Batman vs. El Kaide” kitabı yazmayı planlamış birinden söz ediyoruz, bu “Master Race” ibaresi ürkütmesin de ne yapsın insanı? Kitap bu senenin sonlarına doğru çıkacak. Amaçlarından birinin de Batman v. Superman öncesi gaz toplamak olduğu kesin. Ama biz şimdilik temkinliyiz. Siz ne diyorsunuz?