EFsane yönetmen gözünü Macbeth'e dikti, bizim ağzımız şimdiden sulandı!

EFsane yönetmen gözünü Macbeth'e dikti, bizim ağzımız şimdiden sulandı!
EFsane yönetmen gözünü Macbeth'e dikti, bizim ağzımız şimdiden sulandı!
Kenneth Branagh'nın New York'ta sahnelediği Macbeth uyarlaması epikler epiği yönetmenin dikkatini çekti, biz de hazır ola geçtik bekliyoruz!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Kenneth Branagh’ı bilir misiniz? Kendisi ünlü bir İngiliz yönetmen, aktör ve yazardır. Ben kendisini hep Lord Laurence Olivier’nin reenkarnasyonu olarak görürüm. Branagh aynı Olivier gibi kariyerinde sahip olduğu prestijin ciddi bir bölümünü Shakespeare’i sinemaya uyarlayarak kazanmıştır ve çoğu zaman da bu uyarlamalar efsanevi İngiliz yazarın en iyi modern adaptasyonları arasında anılırlar. Özellikle onun Hamlet’i bir başkadır, zaten buna aldığı ödül ve adaylıklar da başlı başına delalettir.

Branagh son yıllarda Thor, Jack Ryan ve Cinderella derken sinemada iyiden iyiye blockbuster kafasına girdi; fakat tiyatroda asıl aşkı olan Shakespare’i de hiç unutmadı. Bir süredir de ünlü oyun Macbeth’i Manchester ve New York’ta sahnelemekteydi. Branagh’nın Macbeth performansı da, uyarlaması da çok övülüyordu eleştirmenler tarafından. Ama görünen o ki bu övgü yığını sadece eleştirmen ve izleyicilerden gelmiyormuş. Aralarında efsane bir yönetmen de varmış ve meğerse, bunun filmini çekmeye de göz dikmiş!

Branagh’nın BBC Radio’ya verdiği röportaja göre Taxi Driver, Raging Bull, Goodfellas, The Departed ve Wolf of Wall Street gibi filmlerin efsanevi yönetmeni Martin Scorsese Branagh’nın Macbeth’ini çok beğenmiş ve sinemaya uyarlamak istediğini İngiliz aktöre iletmiş. Branagh anlaşmanın sonlanmaya çok yakın olduğunu ve ortada sadece takvimlerin ayarlanması probleminin kaldığını dile getirdi. Yani Scorsese geniş ve muhteşem kariyerine bir de Shakespeare eklemeye çok yakın. Branagh’nın dediğine göre bu Macbeth uyarlamasının çok soyut ve empresyonist olması planlanıyormuş. Açıkçası biz Scorsese iki saat bir duvarı çekse izleyeceğimizden, kendimizi zor zapt ediyoruz.

İlginçtir, bu proje gerçekleşirse yakınlarda gördüğümüz tek Macbeth olmayacak. Justin Kurzel’in yönettiği bir Macbeth projesi de bu sene vizyona girecek; orada da başrolleri Michael Fassbender ve Marion Cotillard paylaşıyor olacak. Bir enteresan not daha ekleyelim, bu kadro aynen Assassin’s Creed’in sinema uyarlamasında da bir araya gelecek. Keşke Branagh Scorsese ikilisi de bu trendi takip etse, onlar da Macbeth’ten sonra bir oyunu çekseler. Mesela Grand Theft Auto! Mükemmel olmaz mıydı yahu?