FIFA serisi devrim yapıyor, FIFA 16'da kadın futbolu olacak!

FIFA serisi devrim yapıyor, FIFA 16'da kadın futbolu olacak!
FIFA serisi devrim yapıyor, FIFA 16'da kadın futbolu olacak!
Dünyada hızlı bir şekilde yükselen kadın futboluna bir selam da EA Sports'dan!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Bilmiyorum farkında mısınız, ama kadın futbolu ciddi anlamda yükselişte. Hem futbolun FIFA, UEFA gibi uluslararası kurumları, hem de Premier League, Bundesliga gibi yerel ligleri kadın futboluna daha fazla ehemmiyet veriyorlar artık. Amerika, Almanya ve İngiltere gibi bu konuda görece geçmişi olan ülkelerle sınırlı da değil üstelik bu, kadın futbolu tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Örneğin 2011 Kadınlar Dünya Kupası’nın finali, Bin Ladin’in öldürülüşü ve Kate Middleton ile Prens William’ın düğününü dahi geçip, zamanın “hakkında saniye başına en çok tweet atılan olayı” ünvanını elde etmişti.

Kadınların en çok tercih ettiği 11 oyun arasında, ne Sims var ne Cooking Mama!

E bunun bir noktada video oyunlarına da sirayet etmesi gerekiyordu. Futbol oyunları video oyunu diye bir mefhum olduğundan beri popülaritesini yitirmemiş bir janra. Son yıllarda da ekseriyetle tek bir marka tarafından domine ediliyor, EA Sports’un FIFA serisi. Amerikalı dev firma, kadın futbolunun bu yükselişine sessiz kalamayacağını fark etmiş en sonunda. Bugün de hayırlı duyuruyu yaptılar. Kadın futbolu, milli takımlar seviyesinde FIFA 16’da kendine yer bulacak.

Bu iki sene önce NBA 2K serisine Euroleague takımlarının alınması kadar dev bir değişiklik bana soracak olursanız, en az onun kadar da hayırlı. İlk etapta şimdilik sadece 12 milli takım var, bunlar da dünya kadın futbolunun önde gelen ülkelerinden oluşuyorlar. ABD, Fransa, İsveç, İngiltere, Brezilya, Kanada, Avustralya, İspanya, Çin, İtalya ve Meksika. Bu takımlarla dostluk maçı, Match Day müsabakaları ve offline turnuvalar düzenlemek mümkün. Fakat erkek takımlarıyla karşılıklı oynayamıyorlar, bu yüzden de Ultimate Team modunda da kadın oyuncuları görmemiz olasılık dahilinde değil.

Jackie: Natalie Portman tarihi filmlere geri dönüyor

Geçen  dünya kupasının finalini ABD ile oynayıp şampiyon olan ve yukarıda bahsi geçen rekorun kırılmasına vesile olan Japonya milli takımı ise yok. Ama bunun sebebinin de EA Sports ile ilgisi yok, zira Japonya erkek milli takımı da Japon Futbol Federasyonunun Konami ile olan münhasırlık anlaşması sebebiyle uzun süredir FIFA’larda boy göstermiyor. Bir de Kuzey Kore eksik, ama onun da sebepleri malum diye düşünüyoruz. Onun dışında da hemen hemen herkes tamam, olması gerektiği gibi. Bizce de bu özellik tam yerinde, tam zamanında geldi. Siz ne diyorsunuz peki?