Furious 7 gişede Avatar, Harry Potter ve Avengers'a ait rekoru kırdı!

Furious 7 gişede Avatar, Harry Potter ve Avengers'a ait rekoru kırdı!
Furious 7 gişede Avatar, Harry Potter ve Avengers'a ait rekoru kırdı!
Sebeplerini masaya yatırdık!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Sizi tutsam, bundan üç sene önce karşıma alsam. “Hah şimdi bir Avengers çıktı ya? Bir sürü rekor kırdı, bir milyar barajını fütursuzca geçti ya? 1.5 milyar dolar hasılat yaptı ya? Tamam.” Desem, sonra eklesem, “Bir de bu Fast & Furious serisi var ya arabalı? Bildin mi? Hah. Bundan üç sene sonra hem Avengers 2 çıkacak, hem de on senedir beklediğimiz yeni Star Wars filmi. Bunlarla o sene gişede Furious 7 yarışacak. Hatta belki de, birini geçebilir de…” diye sonlandırsam tiradımı. Ne derdiniz? Gülerdiniz değil mi?

Yeni Fast & Furious filmi Furious 7 rekor üzerine rekor kırdı!

Ama bu gerçek. Furious 7, geçtiğimiz günlerde resmen uluslararası gişe hasılatında 1 Milyar Dolar barajını geçti. Üstelik bunu yaylanarak yapmadı. An itibariyle 1 Milyar Dolar barajını en hızlı geçen film titrine sahip Furious 7. Daha önceki rekor Avatar, Avengers ve Deathly Hallows arasında paylaşılıyordu ve on dokuz gündü. Furious 7 ise sadece 17 günde 1 milyar dolarlık gişe hasılatını geçmiş oldu.

Peki bunu nasıl başardı film? Ben size hemen cevabını vereyim. Film Amerika’da toplamda %37’si Hispanik, %25’i beyaz, %24’ü siyahi, %10’u Asyalı bir demografik tarafından izlendi. Kadın erkek oranları %49’a %51’di. Bunun sebebi de çok basit, kadroda bu grupların hepsi, stereotipleştirilmeden, oturaklı bir şekilde temsil ediliyor. Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Vin Diesel, Jason Statham, Ludacris… Kadro United Colors of Benetton gibi olunca, geleni de öyle oluyor!

Game of Thrones'un Arya'sı Maisie Williams, Doctor Who'ya katıldı!

Evet, bunlar Amerika rakamları farkındayım. Evet, Paul Walker’ın ölümünün de Furious 7’nin bu rakamlara ulaşmasında çok önemi var. Ama neticesinde bu filmin herkese hitap ettiği gerçeğini ve bunun uluslararası seyirci için de önemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çağımızın tek gerçek beynelmilel filmi Furious 7, bu yüzden Afrikalısı da seviyor, Asyalısı da, İngiliz’i de, İspanyol’u da. O yüzden bana soracak olursanız, helal-i hoş olsun bu milyar dolar kendisine!