Gelmiş geçmiş en iyi 10 Super Mario oyunu

Gelmiş geçmiş en iyi 10 Super Mario oyunu
Gelmiş geçmiş en iyi 10 Super Mario oyunu
Super Mario çılgınlığını başlatan efsane oyun Super Mario Bros. bugün 30 yaşında. Biz de ona selamımızı duruyoruz!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

13 Eylül 1985 tarihinde, Japonya'da Famicom adıyla bilinen küçük ve o zamanlar yorgan döşek iki aylık olan bir konsola, çok da sükseli gözükmeyen bir oyun çıktı. O oyunu ve konsolu yapan firma, bir ay sonra Amerika'ya aynı platformu Nintendo Entertainment System adında çıkartırken, yanında paketlemek gibi dahiyane bir fikir edindi. O minik oyun, NES diye kısaltılan o konsolun 1983'te burnunun üzerine çakılmış ve artık "gelip geçmiş bir heves" şeklinde görülmekte olan video oyun endüstrisinin dirilmesine sebep oldu. Tek başına. 8-bit, bir kaç mantar, bir tulum ve bir bıyık. Super Mario Bros'dan bahsediyoruz elbette.

Dünyanın gelmiş geçmiş en popüler oyun karakteri Mario'nun, o sektör kurtaran efsane oyunu bugün 30 yaşında. Ve biz kendisine, müsaadeniz varsa bir şapka çıkartmak istiyoruz. Aşağıya Mario'nun en iyi 10 oyununu listeledik. Bu bağlamda tek kriterimiz de şu soru oldu: Mario oyunun içinde oynanabilir bir karakter mi? Cevap evet ise, listeye aldık. Ve ortaya şöyle bir tablo çıktı. İyi ki doğdun Super Mario Bros. Sonsuz eğlenceli saatler için, dev teşekkürler!

 


10. Super Mario Maker

Bakın, bir itirafta bulunalım. Biz henüz Super Mario Maker'ı oynayamadık. Memlekette Wii U hâlâ ve ısrarla mevcut bulunamadığından dolayı, sadece uzaktan bakabiliyoruz bu inanılmaz keyilfli gözüken Mario bölümü yaratma aracına. Ama inanın, uzaktan bakarak bir oyuna ancak bu kadar aşık olabilirdik. Oyun LittleBigPlanet'ın tüm Mario tarihini kapsayan bir versiyonu gibi gözüküyor. Daha bir şey dememize gerek var mı? Allah'ını seven birisi Nintendo'nun Türkiye dağıtımını üstlensin tekrar ya, hadi lütfen!

 


9. Dr. Mario

Tamam, teknik olarak burada Mario çok da oynanabilir değil. Neticede bu bir bulmaca oyunu, ortada kontrol edilen bir karakter falan yok. Ama hapları yukarıdan Mario atıyor dedik, o yüzden Dr. Mario'yu listeye aldık. Almasaydık içimizde kalırdı. O nevi şahsına münhasır oynanış, bugün bile zerre yaşlanmış değil neticesinde. Hazır Nintendo akıllı telefonlara Pokemon Go ile göz kırpmışken, bir kıyak geçer, akıllı cihazlara da bir Dr. Mario yapar mı diye bekliyoruz. Yaparsa ölür biteriz yani.

 


8. Super Mario Bros.

E doğum günü çocuğunu da almamak olmazdı değil mi? Hiçbir şey söylemiyoruz bu oyunun hakkında. Ne yapacağız, oynanışını mı övelim; müziklerini mi yüceltelim, üzerinden 30 sene geçmiş olmasına rağmen nokta atışı platform mekaniklerinin bugün bile imrenilesi olduğunu mu anlatalım? Super Mario Bros işte. Çok sürüncemedeyseniz, kendinize şu soruyu sorun. Tüm dünya üzerinde Super Mario Bros'un 1-1'i kadar oynanmış bir oyun bölümü daha var mıdır? Elbette yok!

 


7. Super Mario 64

İtirafım var. Super Mario 64'ü zamanında oynayamadım. Nasıl oynayayım ki, memlekette Nintendo 64 mü vardı o dönemlerde? Çok sonraları, pek çok Nintendo 64 klasiğine yaptığım gibi bir emülatör vasıtasıyla vakit ayırdım bu klasiğe. Elimde kol yerine klavye vardı, karşımda da abuk çözünürlüklere fırlamış olmanın çamurluğu içerisinde kıvranan bir grafik cümbüşü. Ama bu engellerin arasından bir kuğu gibi süzüldü Super Mario 64. 3D platform olayına koyduğu mühür, bana soracak olursanız hâlâ geçerli.

 


6. Mario Kart DSÇok ısrarcıyım, çok netim. Mario Kart DS hâlâ serinin en iyi oyunudur. Mario Kart 8'i oynayamamış olmanın (ya lütfen, biri, Wii U, hadi?) üzüntüsü de var içimde, ama bir yandan Mario Kart 7'de de tam olmayan Battle Mode'un güdüklüğü, Mario Kart Wii'nin ise genel noksanlığı var ortada. Mario Kart DS ise, bence kusursuza yakın. Online modu, sürüş mekanikleri ve sonraki oyunlardaki kadar abarmamış olan power-up'larıyla, kendisi çiçek gibi çiçek.

 

5. Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars

Bu oyunun varlığından haberdar mısınız? Şu sıralar bir emülatörde çok rahat oynayabilirsiniz kendisini, zira Square Enix'in geliştirdiği (evet, o Square Enix) bu sıra tabanlı rol yapma oyunu SNES için yapılmıştı. Emin olun, oyun gerçekten bugün dahi inanılmaz gerçekten. Bir Super Mario oyunundan size Final Fantasy havası vermesini beklemediğinizden, haykırarak şaşırıyor, şaşırarak aşık oluyorsunuz oynadıkça. J-RYO hayranları bence bu hakkı pek yenen cevheri ıskalamamalı.

 


4. Paper Mario: The Thousand-Year Door

Ama elbette Mario'nun J-RYO topraklarına tek daldığı alan SNES dönemi SM RPG değil. Mario orada mevzuyu çok sevmiş olacak ki, Paper Mario diye bir topa da girdi. İlk oyun fena değildi, Wii'ye çıkan Super Paper Mario da 2D-3D mekanikleriyle keyifliydi. Ama GameCube'a çıkan The Thousand-Year Door apayrı. Onun mizah dozu, gerçekten bir Mario oyunundan beklemediğiniz ölçüde geveze ve dürüst olalım, zeka dolu. Gelmiş geçmiş en güldüren oyunlardan biri olabilir kendisi.

 

 

3. Super Mario Bros. 3

Çok överler bu oyunu. Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum. Ben çok geldim. Bu oyun bana zilyarlarca kez, görgüsüzce övüldü. Bir noktadan sonra, "gel bakalım hele, neymişsn sen?" diye bir yüksek çıtayla açıp denedim kendisini. Bakın ben böyle şeylere olumlu tepki veren bir insan değilim. Biri bana bir şeyi böyle övünce, takdirle öteki taraftan çıkmam görülmüş şey değildir. Ama oldu işte. Super Mario Bros. 3, şu yılda, şu dönemde kaymak gibi akıp giden oynanışıyla aldı götürdü benim tüm önyargımı. Temin ediyorum, size de aynısını yapacak.

 


2. Super Smash Bros. Brawl

Evde iki kol varsa, PES oynayabilirsiniz. FIFA da olur. Tekken, Street Fighter, Injustice de makbuledir. Üç kol varsa Rocket League'e girebilir, yarış yapabilir, spor oyunlarında fanteziye kaçabilirsiniz. Ama eğer dört kol varsa, o dört kolun ucunda bir Wii yoksa, o Wii'nin içinde de bir Super Smash Bros. Brawl takılı değilse, kusur eyliyorsunuz demektir. Hatalısınız. Düzeltmeniz lazım. Super Smash Bros. Brawl eğlencesine kendinizi kaptırmadıysanız şu güne kadar, bu eksikliğinizi acilen kapatmanız lazım!

 


1. Super Mario Galaxy 2

Çok net. Gerçekten çok net. Super Mario Galaxy 2, benim gelmiş geçmiş en sevdiğim oyunlardan da biridir aynı zamanda. Çünkü dürüst olayım, bugüne kadar oynadığım hiçbir oyunda bu denli rafine bir bölüm tasarımı görmedim. Bakın, zeka fışkırıyor Super Mario Galaxy 2'nin bölüm tasarımlarından. Mekanikler ilk oyunda yerleştirildiği için, ikinci oyunda Miyamoto ve ekibine sadece bölüm tasarımlarına beyin fışkırtmak kalmış. Ve Allah'ım nasıl buram buram zeka, vizyon, akıl kokuyor inanamazsınız.... Durun yahu, canım çekti, oynayacağım tekrar sanırsam!