Gollum'un yeni Star Wars filminde oynayacağı rol belli oldu!

Gollum'un yeni Star Wars filminde oynayacağı rol belli oldu!
Gollum'un yeni Star Wars filminde oynayacağı rol belli oldu!
Gollum, King Kong, Caesar ve Ulysses Klau gibi rollerle ünlenen Andy Serkis, sanırsak başa bela olacak Star Wars'ta!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Şu dünya üzerinde kaç insana bir geek hanedanında unutulmaz bir rol oynamak nasip olur? Artık sinemayı komple domine ettiğimizden, bu sayı çok fazla haliyle. Peki ya iki dev seri? O biraz daha zor. Yapan var elbette. Daha geçen Megan Fox Transformers’dan sonra Ninja Turtles’a geçti bildiğiniz gibi. Peki ya üç? Üç işte biraz daha zor. Bildiğim bir Hugo Weaving başardı bunu. V for Vendetta da unutulmaz bir filmdi, ama hanedan diyorsak, adam Yüzüklerin Efendisi, Matrix ve Captain America’da oynadı. Hiç az buz bir şey değil.

Ama dört? Eğer dört tane devasa, inanılmaz, akıl çıkartıcı geek devinde rol aldıysanız, işte o zaman adınız Andy Serkis’tir. İngiliz aktör, hareket yakalama bazlı performanslar konusunda o kadar markalaştı ki Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gollum rolüyle, onun üzerine resmen bir sektör kurdu, kendi alanında bir çığıra yürüdü. Önce meşhur Maymunlar Cehennemi serisinde, kalbimizi çalan müthiş lider Caesar’ı oynadı. Bu sene karşımıza Avengers: Age of Ultron’da Ulysses Klau olarak çıktı, muhtemelen Black Panther’da bir daha da gözükecek. Sırada ne kaldı peki? Star Wars tabii ki.

Ünlü aktör, önümüzdeki Aralık ayında vizyona girecek olan Star Wars: The Force Awakens filminde bir rol alacaktı, biz de bunu bir süredir biliyorduk. Hatta ilk çıkan fragmanda duyduğumuz ve kimilerimizin Kambırbeybi zannettiği sesin de kendisine ait olduğu açıklanmıştı. Ama rolü neydi, kimi oynuyordu hiç kimse bilemiyordu. Bugüne kadar. Annie Leibovitz’in Star Wars set ziyaretiyle ilgili verdiği röportajdan, Serkis’in kimliğini öğrenmiş olduk. Supreme Leader Snoke.

Serkis karakteri tamamen hareket yakalama tekniğiyle oynayacak, yani muhtemelen, yine büründüğü rol bir insan olmayacak. Chiss gibi makyajla çok rahatlıkla çözülecek bir ırk da olmayacaktır bu muhtemelen, o yüzden “yoksa Thrawn vari bir karakter mi?” sorusunun cevabı da kısmen hayır. Ama isminde Supreme Leader geçiyor, yani ırksal ve isimsel olarak olmasa da, işlevsel olarak Thrawn’ı andıran bir karakter olabilri Snoke. Palpatine sonrası İmpatorluk güçleri lideri mesela. Öyle durmuyor mu? Bize öyle geliyor. Siz ne diyorsunuz?