Gönlümüze taht kurdular: En unutulmaz 10 resmi Disney prensesi

Gönlümüze taht kurdular: En unutulmaz 10 resmi Disney prensesi
Gönlümüze taht kurdular: En unutulmaz 10 resmi Disney prensesi
Disney'in büyük önem verdiği prensesleri arasında en ikonik hale gelen 10 karakteri bir araya getirdik. / Yiğitcan Erdoğan

Şimdi önce bir şeyi netleştirip aradan çıkartalım; burada resmi Disney prenseslerinden söz ediyoruz. Yani tüm Disney animasyon filmlerindeki prensesler değil konumuz. Disney’nin resmi bir “franchise” muamelesi yaptığı bir ‘Disney Princess’ markası var ve bu marka dahilinde toplamda 11 prenses kabul ediyorlar. Biz geçtiğimiz hafta çıkan Cinderella filminin şerefine, Cinderella’nın da dahil olduğu o listeye gözümüzü diktik. Yani aşağıda göreceğiniz prensesler, bir eksik haricinde Disney’nin resmi kadrosunun tamamını oluşturuyorlar.

Peki sıralamayı neye göre yaptık? Olabildiğince objektif olmaya çalıştık, ama bunu yaparken de nostalji faktörünü bilhassa bertaraf etmemiz gerekti. En sonunda üç kritere düşürdük; ikoniklik seviyesi, içinde bulunduğu filmin kalitesi ve temsil ettiği şey. Bu üç kriter üzerinden görece hakkaniyetli bir liste yaptığımıza inanıyoruz; ama eminiz sizin listeniz bundan farklı olacaktır. Eğer kafanızda başka bir sıralama varsa, yorumlarda belirtin efendim. Buyurun!

10. Pocahontas

Üç kriter var demiştik ya? İşte Pocahontas’ı yakan şey o üç kriterden ikisi. Kendisinin ikoniklik seviyesi bir hayli yüksek; nereye koysanız tanınacak bir sureti var. Kızılderili olması da temsiliyet ve çeşitlilik açısından avantaj; fakat burada iki sıkıntı var. Birincisi, Pocahontas filmi o kadar iyi değil; ikincisi de hikayesi öylesine basmakalıp ve kullandığı klişeler öylesine kör göze parmak ki; gücendirici olmanın kıyısında dolaşıyor. O yüzden Pocahontas’ı listenin sonunda ele alıyoruz.

 

9. Ariel

Küçük Denizkızı bugünün standartlarında, dönüp baktığınızda tam antika kalmanın kıyısında kalıyor. Gerçekten. Ariel’i dokuzuncu sıraya almamızın büyük bir sebebi de o. Aslında Ariel’in tanınırlığı, bilinirliği Pocahontas’tan düşük; fakat film Disney’nin modern dönemiyle eski günleri arasında öylesine sağlam bir yerde ki; hem insanın içini nostaljiyle hoş ediyor, hem de gözü çok rahatsız etmiyor, insanı soğutmuyor. Bu sebeple de Ariel listeye dokuzuncu sıradan giriyor.

 

8. Tiana

Listemizdeki en yeni prenseslerden biri olan Tiana’yı özellikle kriterlerimizin üçüncüsü kurtarıyor: temsil ettiği şey. Burada sadece Tiana’nın ilk siyahi prenses olması gerçeğini konuşmuyorum; ama o da büyük bir faktör şüphesiz. Takdir edersiniz ki Disney Prensesleri gibi genç kızlar üzerinde korkunç hükme sahip bir kurumun arasına siyahi birini almak için yirmi birinci yüzyılı beklemesi biraz ayıp. Fakat Tiana’nın temsil ettiği şey sadece ırksal bir çeşitlilik değil. Tiana aynı zamanda Disney’nin ikinci rönesansını başlatan filmde oynama şerefine sahip. Bu yüzden de listede yeri garanti.

 

7. Aurora

Nasıl ki Tiana’yı özellikle üçüncü kriter kurtarıyor; Aurora’yı buraya yerleştiren de spesifik olarak birinci kriter. Aurora aslında hikayesel anlamda, ya da filminin kalitesiyle; veyahut da insanlarda uyandırdığı hislerle hatırlanan bir karakter değil. Kendisi, ismiyle müsemma, filmin çoğunu uykuda geçiriyor zaten. Ama adıyla, kıyafetiyle, duruşuyla Disney prensesi deyince akla ilk gelen karakterlerden biri ve sahip olduğu bu statü, onu yedi numaraya yerleştiriyor.

 

6. Merida

Resmi kadronun en genç, en yeni üyesi. Merida yeni nesil bir prenses. Disney Princess markasına kattığı ilkleri saysak sonuna varamayız. Kendisi bu listedeki tek CGI prenses (affet bizi Rapunzel), ilk Pixar karakteri ve belki de en kıymetlisi; bir sevgilisi olmayan tek Disney prensesi. Merida öyle kule tepelerinden kurtaracağınız bir kız değil. Olsa olsa siz onu kuleden umutla beklersiniz. O atına atlar, okunu sallar, günü kurtarır; size de hiç ihtiyacı olmaz!

 

5. Fa Mulan

Geçen sayfayı Disney’nin güçlü prenseslerinden biriyle kapatmıştık; bu sayfayı da bir diğeriyle açıyoruz. Mulan her şekliyle Disney Princess markasında bir devrimdi. Gerçekten. Karakter filmin büyük bir bölümünü erkek kılığında geçiriyordu zaten, daha ne olsun ki? Aynı Merida gibi Mulan da kurtarılması gereken çaresiz bir kadın değildi. O bir askerdi ve film bunu çok iyi veriyordu. Bu noktada söylemek gerek, Mulan’ı üçüncü kategori kadar, ikincisi de kurtarıyor. Zira Mulan, gerçekten iyi bir filmdi bunlara ek olarak.

 

4. Cinderella

Kendisi bu listeye ilham oldu; yalan yok. Disney uzun yıllar peri masalı kökenlerini reddedip ısrarla “karanlık yapacağız beyler!” modeliyle hareket etmeye çalıştıktan sonra canlı filmlerde özüne dönmeye onunla karar verdi. Kabul, animasyon filmi şu sıralar fazlaca eski gözüküyor. Reddetmenin imkanı yok. Ama Cinderella tarihin en ikonik karakterlerinden biri. Ayakkabısıyla, peri annesiyle, balkabağı arabasıyla… Cinderella hiakyesini bilmeyen var mı şu dünyada? Yok. O yüzden de kendisi dördüncü sırada.

 

3. Jasmine

Küçükken Aladdin’i izleyip, önce Robin Williams‘a, sonra da Jasmine’e hayran olmayan var mı aranızda? Erkek çocukları içten içte aşıklardı Jasmine’e. Kız çocukları ise onun gibi olmak istiyorlardı. Havalıydı Jasmine, ismi bile havalıydı ya! Üstelik bizim buralarda da başka bir anlam ifade ediyordu. Bizim çok iyi bildiğimiz binbir gece masalları prenseslerinin havası vardı onda. Batı arketiplerinden alınma değil, bizzat Doğu masallarından çıkmaydı. Ayrıca da bir itirafım var, tüm şu liste içerisinde oynadığı filmi en sevdiğim karakterdir de kendisi…

 

2. Belle

Ben baya baya vurulmuştum Belle’e. Gerçekten. Nedense Belle bende başka bir duygu uyandırmıştı çocukken, başka bir hayranlık beslemiştim ona karşı. Ama buraya koymamın sebebi bu değil. Belle, üç kriterin üçüne de uyuyor dibine kadar. İkoniklikse, tillahı var. İyi filmse zaten değil diyen çarpılır, taş olur, çöker yerine. Temsil ettiği şey? İşte o bambaşka. Beauty and the Beast gibi, Belle de prenses arketipinin bir dekonstrüksiyonuydu. Yakışıklı ve kaslı, ama aptal ve kaba prensi değil; korkutucu ve çirkin, ama zeki ve iyi kalpli Beast’i tercih ediyordu. (Lan?)

 

1. Snow White

Ama affedin, bu listenin tek bir birincisi var. Başka birinin de olması düşünülemez. Snow White. Pamuk Prenses. Bugün Disney bu konumdaysa, prenses denince akla ilk onlar geliyorsa sebebi. Disney animasyonları dediğimizde kafanızda belirli bir kalite alt sınırı canlanıyorsa yegane açıklaması. Hepimizin aklına Disney prensesi dediğinizde ilk gelen karakter. Defalarca yeniden çizildi, yazıldı, oynandı. Ama ilk seferki kadar naif, temiz ve büyüleyici olamadı hiçbir zaman. Olamayacak da; çünkü o alelade bir Disney Prensesi değil, o Disney prenseslerinin öncüsü, arketipi, şablonu…