Groundhog Day ve Edge of Tomorrow olmayan 7 "Zaman Loop'u" filmi

Groundhog Day ve Edge of Tomorrow olmayan 7 "Zaman Loop'u" filmi
Groundhog Day ve Edge of Tomorrow olmayan 7 "Zaman Loop'u" filmi
Bu filmler bittikçe başa dönüyorlar. Sonsuz eğlence!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Geçen sene Edge of Tomorrow vizyona girip, hepimizi mest edince, eşe dosta anlatmak için bir tabir bulmak zorunda kalmıştık. Sağ olsun, filmin pazarlama departmanı yirmi kere isim değiştirdiği ve konuyu izah etme konusunda ketum kalmıştı, görev bize düşünce biz de "E Groundhog Day'in uzaylılısı işte" diyerek çıkmıştık işin içinden. Çünkü zamanda bir loop'un içerisinde kalmak, Groundhog Day'e özgü bir şeydi. Öyle sanıyorduk.

Değilmiş.

Aşağıda Edge of Tomorrow ya da Groundhog Day olmayan 7 zaman loop'u konulu filmi listeledik. Eğer bu akşam bir film izleyesiniz varsa, öneri mahiyetinde olabilirler. Yalnız söyleyelim, burada bir kalite ayrımından ziyade, konu ayrımına gittiğimiz için; bazıları pek iç açmayabilir. Görüşlerimizi de ona istinaden aşağıya ekledik. Tamam mıyız? Hazır mıyız? Buyurun!


12 Dates of Christmas

Başrollerinde Amy Smart ve Mark-Paul Gosselaar'ın olduğu bu televizyon filmi, gayet basit bir temele oturuyor. Smart'ın karakteri Kate, Gosselaar'ın karakteri Miles ile bir randevuya çıkıyor Noel arifesinde. Sonra da o randevuyu tekrar tekrar, kafasında aşk hayatını netleştirene kadar yaşıyor. Fark ettiyseniz listemizin Groundhog Day'i en net apartan filmi kendisi.

Peki iyi mi?: Sevgiliyle kol kola izlenir, sizi izlediğinize utandırtmaz. Ama bir başyapıt da beklemeyin. Zaten yorgan döşek 90 dakikalık falan bir film, "çerezlik" tabirinin tam karşılığı.

 


Camp Slaughter

Bir diğer adı da Camp Daze olan düşük bütçeli bu korku filmi bir kampta, 1981 senesinde yaşanan bir cinayetle açılır. 24 sene sonra, kahramanlarımız ormanda kaybolurlar ve 80'lerden beri hiç değişmemişe benzeyen bu kampa denk gelirler. Kamp sürekli o cinayet gecesini en baştan yaşamaktadır. Sonrasını söylemeyelim, spoiler'a girer ama, mesele zaman loop'undan çıkmak ve cinayetleri kimin işlediğini bulmak elbette.

Peki iyi mi?: Fikir gördüğünüz gibi hiç fena değil. Fakat film buram buram "abi ben yüz bin dolarlık bütçeyle çekildim" diyen bir çiğlik kokuyor. Bunu aşabilirseniz, korku filmlerini de seviyorsanız, tatmin olacaksınız.

 


Lola Rennt

Aslında Lola Rennt, ya da İngilizce adıyla Run Lola Run geleneksel bir zaman loop'u filmi değil. İzah edelim. Lola'nın erkek arkadaşı Manni pis işlere bulaşmıştır, bundan mütevellit de 100 bin marka ihtiyaç vardır (filmin yaşını belli edişine geliniz, 'mark' lazım yani). Lola da bunu toparlamak için koşmaya başlar, film de onun üç farklı şekilde gelişen ve sonuçlanan koşusuna ayrılmıştır.

Peki iyi mi?: Ya siz manyak mısınız? Lola Rennt düşük bütçesine ve Almanca dilinde çekilmiş olmasına rağmen küresel bir hit oldu, başrolü Franka Potente'yi ve yönetmeni Tom Tykwer'ı dünyaca ünlü isimler hâline getirdi. Listemizdeki en iyi film olabilir.

 

Salvage

Ne hikmetse bu zaman loop'u konulu filmlerin korku türüne çok yakıştığını, ya da en azından sinemacıların bu ikiliyi çok yakıştırdığını kanıtlayan üç filmimizden ikincisi Salvage. Konusu basit, ama ilginç. Lauren Currie Lewis'in oynadığı Claire, çalıştığı mağazada vardiyasını bitirir, sevgilisini beklemeye başlar. Sevgilisinin arabası gelir, içinde başka bir adam vardır ve bir mücadeleden sonra bu yabancı adam Claire'i öldürür. Ölmesiyle beraber, Claire mağazadaki vardiya sonunda tekrar uyanır.

Peki iyi mi?: Bağlandığı yeri pek tatmin edici bulmayabilirsiniz, ama bu söylediğim son derece sübjektif bir şey de olabilir. Biraz Camp Slaughter ile aynı problemlerden muzdarip. Düşük bütçe, türün hayranlarına hitap edecek ama genele pek ulaşamayacak bir tarz. Korku severler eklesin.

 


Source Code

Şimdilerde Warcraft filmini bitirmek için çalışan Duncan Jones'un ikinci uzun metraj filmi Source Code'un konusunu nereden anlatmaya başlasak, oradan bir spoiler'a doğru uzanacağız gibi hissediyorum. Olabildiğince kısa ve temiz özetlemeye çalışayım. Bir bomba var. Bu bomba bir trende. Bunun durdurulması gerekiyor. Jake Gyllenhaal'ın oynadığı Yüzbaşı Stevens'da bunu durdurmak için kaza anını tekrar tekrar yaşıyor. Daha da bir şey demiyorum.

Peki iyi mi?: Duncan Jones övülürken, genelde tümcenin öznesi Moon'dur. Yanlış anlamayın, "Moon'dan daha iyiydi Source Code" diyecek değilim, ama bana kalırsa Jones'un muhteşem bir deha olduğunu kanıtlayan bir değil, iki film var. Source Code baya iyi, baya keyifli bir iş. İzleyin!

 


Triangle

Yine zaman loop'u, yine bir korku filmi. Yine bir katliam var, yine bu katliam tekrar tekrar yaşanıyor. Bu sefer bir kampta ya da bir mağazada değiliz, mekanımız gemi. Başrolde de bir anne ve onun otistik çocuğu var. Daha fazla ne diyebilirim bilmiyorum. Birileri ölüyor, film ilerliyor işte yani.

Peki iyi mi?: Bütçe bakımından Camp Slaughter ve Salvage'dan daha şanslı. Biraz daha eli yüzü düzgün yani. O yüzden, listemizdeki üç korku filminden birini izleyecek olanlar, eğer daha iyi gözüken filmleri tercih ediyorlarsa Triangle'a bakabilirler. Yoksa diğerlerinden fazla pek bir yanı yok öteki alanlarda.

 


Turn Back the Clock

Zaman loop'u filmlerinin babası. 1933 senesinde yapılan filmde ana karakterimiz, eski dostunun bir girişimine yatırım yapmak ister. Karısı "ya canım harcamasak paraları?" deyince, enişte sinirle "ulan keşke senin yerine o zengin kızı alaydım!" der, sinirler gerilir. Sonra bizim paşabey bir uyanır ki, genç adam olmuş yeniden. Bu sefer hakikaten o zengin kızı alır, olaylar gelişir.

Peki iyi mi?: Sene 1933 olduğu için, bu filmde öyle postmodern çıkarımlar, kentsel buhranlar, modern çağın yükü altında ezilmiş şüpheci yaklaşımlar yok. Baya kalbi elinde koşan bir film. Tam bir Olacak O Kadar skeci gibi bitiyor, o yüzden, "abi ben isterim ki izlediğim film beynimle oynasın" diyenlere göre değil. Ama samimi bir gece geçirmek isteyenlere birebir!