Hasılat Raporu: San Andreas gişede deprem yarattı, Pitch Perfect 2'nin kârı inanılmaz!

Hasılat Raporu: San Andreas gişede deprem yarattı, Pitch Perfect 2'nin kârı inanılmaz!
Hasılat Raporu: San Andreas gişede deprem yarattı, Pitch Perfect 2'nin kârı inanılmaz!
Dünya ve Amerika gişelerine ciddi bir bakış atıyoruz, kim yükselişte, kim düşüşte?
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Hollywood’un amansız gişe yarışında çok garip bir aralığıa denk geldik bir anda. Furious 7 ve Avengers: Age of Ultron’un korkunç kroşelerinden ve Pitch Perfect 2’nin sürpriz çıkışından sonra bir anda meydan boşaldı resmen. 12 Haziran’daki Jurassic World’e kadar ciddi gişe beklentisi olan bir film yok, onun yerine Entourage, Insidious 3 ve Spy gibi kendi hayran kitlelerince beklenen, ama geniş bir alana ağ atacağı zannedilmeyen işler var.

Spider-Man'in yaratıcısı Stan Lee gelmiş geçmiş en çok kazanan film prodüktörü oldu!

E bu boşlukta parsayı birinin toparlaması gerekiyordu. O da Dwayne “The Rock” Johnson’ın başrolünde oynadığı felaket filmi San Andreas’a kısmet oldu. Başrollerinde Johnson’ın haricinde Alexandra Daddario (True Detective), Carla Gugino (Sin City, Watchmen), Paul Giamatti (The Illusionist, American Splendor), Ioan Gruffudd (Fantastic Four) ve Kylie Minogue’un oynadığı film gişeye öyle bir maşallahlık girdi ki, Amerika , Kanada ve diğer 60 ülkede vizyonda olduğu ilk haftasonu içerisinde 110 milyon dolarlık bütçesini ekarte etti.

Toplamda şimdilik 117 milyon dolarlık bir gişe elde eden San Andreas, kendi evinde 53 milyon dolar, dışarıda ise 64 milyon dolarlık bir hasılat toparladı. Bu Dwayne Johnson’ın gelmiş geçmiş sahip olduğu en başarılı açılış oldu ve uzmanlara göre, geçen seneki Hercules’den sonra Johnson’ın fiyakasını bir hayli düzeltti. San Andreas’ı takip eden filmler, baya zayıf performans sergilediler aslında. Tomorrowland içeride ve dışarıda toplam 45 milyon dolar hasılat yaparak ikinci sıraya yerleşti. Fakat bu hâlâ Brad Bird yönetmenliğindeki filmi “başarılı” klasmanına koymuyor, zira şu an itibariyle Tomorrowland 133 milyon dolar toplam hasılatta kaldı ve hâlâ 190 milyon dolarlık dev bütçesini karşılayabilmiş değil.

Özel efektlerin babası ILM'in alanında çığır açtığı 12 film

Mad Max: Fury Road toplam 35 milyon dolar hasılat ekledi ve genel toplamını da 280 milyon dolar civarına koydu. Anlayacağınız film kendisini kurtarmış gözüküyor, illa ki pozitif yorumlarla beraber DVD satışları da coşacak, Warner ihya olacak, George Miller’a daha fazla film çekmesi için balyayla para atacaktır. Bu üçlüyü artık ömrünün son devresine girmiş olan Avengers: Age of Ultron izledi 30 milyon dolarla. Film tahmin ettiğim gibi Iron Man 3 gişesi olan 1.3 milyar dolar civarında kaldı, Furious 7’yi yakalaması imkansız gözüküyor. Son sırada ise 25 milyon dolarla toplamını 300M$ civarına çeken Pitch Perfect 2 var. Tüm bu filmler arasında en mutlusu da o muhtemelen, zira yorgan döşek 30 milyon dolarlık bir bütçeye çekildi film ve yüzde binlik bir kar marjı var. E ona helal olsun o zaman !