İzleyen izlemeyen herkesin bildiği en ünlü 10 spoiler

İzleyen izlemeyen herkesin bildiği en ünlü 10 spoiler
İzleyen izlemeyen herkesin bildiği en ünlü 10 spoiler
Spoiler dedin mi geek bünyede akan sular durur. Bir geek olarak biz biliyoruz, muhtemelen siz de biliyorsunuz ki en ağır küfürler, en sert tepkiler hep o sevdiğimiz, izlemeyi planladığımız filmlerin, dizilerin spoiler'ları gelince sarf edilir.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Yalnız biz bir şeye dikkat ettik, bazı spoiler'lara artık "dur, söyleme!" demenin bir manası yok. İzleyen, izlemeyen hemen hemen herkes o filmin sonundaki büyük twisti biliyor. Bazıları üzerinden çok vakit geçtiği için, bazıları ise saniyesinde kitlelere yayılıyor. Artık onların telaffuzundan evvel spoiler uyarısı yapmak çok beyhude kalıyor.

İşte sinema tarihinin en ünlü o spoiler'larını aşağıdaki yazıda derledik. Şimdiden söyleyelim, bu 10'dan muhtemelen 9'unu kesinlikle biliyorsunuz, izleyip izlememiş olmanız önemli değil. Ama yine de, bilmiyorsanız diye ek notu düşelim: Filmin ismine bakıp, spoiler yiyeceğinizi fark ettiğiniz anda kapatın sayfayı. Eller alt-f4'te mi? Hazır mıyız? Buyurun o zaman !

 

10. Planet of the Apes

SPOILER: En başından beri Dünya'ymış.

Maymunlar Cehennemi artık yirmi milyon farklı açıdan çekildiği için orijinalinin bahsi pek geçmeyen bir film serisi, fakat 1968'de vizyona girdiğinde şoke edici sonuyla izleyicileri dumurdan dumura gark etmişti. Bugün bu "twist" artık zerre anlam ifade etmiyor, hatta o kadar ki, filmi yeniden çektiklerinde twisti değiştirme mecburiyeti hissettiler. İlki kadar etkili oldu mu? Olmadı.

 

9. A Beautiful Mind

 

SPOILER: Hepsi John'ın hayal gücünün ürünüymüş

Listemizdeki bir başka spoiler'a şiddetle benzeyen bu twist (hangisi söylemeyelim, spoiler olmasın) A Beautiful Mind'ın bu denli tutmasındaki en önemli sebeplerden biriydi. İnsanlar birbirlerine filmi "abi sonda çok büyük twist var" diye anlattılar, bir noktadan sonra o bariyer de kalktı, "abi sonda hepsi adamın hayal gücünün ürünü çıkıyor iyi mi" şekline döndü.

 

8. Citizen Kane

 

SPOILER: Rosebud kızağının adıymış

1941'de çekilmiş bir filmin zaten 2014'te spoiler'ı olmaz, ama şan şöhret bakımından Rosebud spoiler'ı ile çok azı gerçekten yarışabilir. Citizen Kane, pek çok kişi tarafından defalarca "gelmiş geçmiş en iyi film" olarak seçildiğinden, illa ki herkes bir kere "ya neymiş bu muhabbet?" diye geçer oturur, Rosebud spoilerı da zaten yendiği için filmin tadının yarısı buhar olur.

 

7. Psycho

 

SPOILER: Norman Bates'in annesi zaten ölüymüş

Psycho, gelmiş geçmiş en iyi gerilim filmlerinden biri, ve zamanının çok ötesinde olduğu için bugün de aynı ferahlıkla izlenebiliyor. Bu spoiler'ın ferah kalmasının sebebi bu. Sorsak bugün Maltese Falcon'un sonunda ne oluyordu diye, kimse cevap veremez, ama Psycho hâlâ izleniyor ve hâlâ o meşhur twist'i fütürsuzca sağda solda dillendiriliyor.

 

6. Harry Potter and the Half-Blood Prince

 

SPOILER: Snape Dumbledore'u öldürüyormuş

Kitabı okuyanlar bunu zaten biliyorlardı, ama sadece filmleri izleyenler nezdinde bu devasa bir şok dalgası yarattı. Burada biraz ters bir durum da vardı. Kitabı okuyanlar, filmleri izleyecek olanlara spoiler'ı bir yedirdi, sonra da filmi izleyenler, henüz izleyemeyenlere sardırdı. Sonuç? Snape'in Dumbledore'u öldürdüğünü bilmeyen kişi kalmadı dünya üzerinde.

 

Adrenalin pompası 8 unutulmaz düello sahnesi

 

Yenisi gelmeden, eskisini hatırlayalım: Game of Thrones 4. sezonundan en unutulmaz 10 sahne

 

Kaslı Askerler ve Havalı Tek Cümleler: Buram Buram Dönemini Yansıtan 8 80'ler Filmi

5. Se7en

 

SPOILER: Kutunun içerisindeki Gwyneth Paltrow'un kafasıymış

Brad Pitt'in meşhur "WHAT'S IN THE BOOOOOX?" tiradı zaten meme oldu, ama Se7en'ın tek meşhur spoiler'ı bu değil. Filmde Kevin Spacey'nin kötü adam olduğu gerçeğinin afişte ve promosyon fotoğraflarında Spacey'ye yer vermemek suretiyle hummalı bir şekilde gizlendiğini biliyor muydunuz? David Fincher bu kadar önemli bir oyuncunun ismi geçip de filmin ilk bir saatinde gözükmemesi durumunda izleyicilerin durumu anlayacağını düşünmüş. Artık herkes biliyor zaten.

 

4. Fight Club

 

SPOILER: Tyler Durden ile Anlatıcı aynı kişiymiş

E yani. Listenin ilk altı sırasında belki bilmediğiniz spoiler vardı, belki yoktu, ama eminiz ilk dörtte hiçbirinizin olmayacak. Fight Club'ın ana twisti zaten dillere destan olalı yıllar olmuş bir fenomen. İlk izlediğimizde şaşırabildiğimize şükrediyoruz. Allahtan film 99 filmi de, internet falan çok yoktu o zamanlar ülkemizde...

 

3. Sixth Sense

 

SPOILER: Bruce Willis zaten ölüymüş

Bu filmi ben hayatım boyunca izlemedim. İzleyeceğimi de sanmıyorum. Çünkü M. Night Shyamalan'ın filmlerindeki çekici faktörün çok büyük bir bölümü sondaki twistte yatıyor, Sixth Sense için o his de buhar oldu gitti resmen. Meğerse Bruce Willis zaten ölüymüş. Bir insanın film hakkında bildiği tek şey bu olmamalı.

 

2. The Usual Suspects

 

SPOILER: Keyser Söze Kevin Spacey'ymiş.

Al The Sixth Sense'i, vur The Usual Suspects'e. Aralarında tek bir fark yok. İkisi de sondaki twistleriyle efsane filmler ve ikisinin de twistleri evrensel bir biçimde biliniyor. Yine itiraf vaktindeyiz, Usual Suspects'i de hiç izlemedim Keyser Söze'nin Kevin Spacey olması niye önemli bilmiyorum, ama bu ikisinin aynı kişi olduğunun çok uzun zamandır farkındayım. Reva mı bu?

 

1. Star Wars Episode V: Empire Strikes Back

 

SPOILER: Darth Vader, Luke'un babasıymış

Bunun tişörtleri var. Bunu donlara basıyorlar. Bu filmi yaratan adam tuttu sadece bu twistin geçmişi üzerine 3 film çekti. Gelmiş geçmiş en ünlü sinema spoiler'ı konusunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. Bir kere bu sahnenin alenen spoiler olması gereken sahnesi şu an gelmiş geçmiş en popüler film alıntıları listelerini süslüyor, insanlar "No, I am your father" diye geziyorlar. Eğer bu twisti bilmeyen birisine denk gelirseniz sarılın ona. Kendisini adeta soyu tükenmekte olan bir çiçekmişçesine koruyun. En yakın DVD oynatıcının başına geçip, A New Hope'tan başlayın Star Wars izletmeye. İşte o zaman artık gezegenimizde bulunmayan, çok nadir bir ana tanıklık etmiş olacaksınız.