J.K. Rowling'in Harry Potter sonrası romanı Boş Koltuk dizi oldu, yeni fragmanı geldi!

J.K. Rowling'in Harry Potter sonrası romanı Boş Koltuk dizi oldu, yeni fragmanı geldi!
J.K. Rowling'in Harry Potter sonrası romanı Boş Koltuk dizi oldu, yeni fragmanı geldi!
İngilizce'de "The Casual Vacancy" adıyla yayınlanan romanın BBC yayınını izlemediyseniz, HBO kaçıranlara özel şahane bir fragman hazırlamış.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Kafamın içerisinde “evet, okumam gerekiyor” dediğim kitaplardan biriydi Boş Koltuk, ya da İngilizce adıyla The Casual Vacancy. Çıkmadan önce böyle düşündüğüm kitap sayısı azdır. Gerçekten. Ama işte mevzubahis yazar Harry Potter serisiyle gönlüme perde çekmiş, set çıkarmış olan J.K. Rowling’di. Çok merak ediyordum Hogwarts’ı terk ettikten sonra ne yapacağını. Lakin kitap çıktı, tüm haşmetiyle raflardaki yerini aldı ve ben, açık konuşayım, fiyatını görüp ürperdim.

 

Harry Potter, X-Men, Spider-Man ve Star Trek: 4 büyük seri, 4 büyük casting haberi!

Bu kitabın aldığı ortalama eleştirilerle de birleşince sanki cesaret edemedim satın almaya. Hani o yüksek meblağı versem, kitabı beğenmem için gerekli çıta yükselecekti. Sonra hayal kırıklığına uğrayabilecektim belki de. Kafamdaki Rowling imgesi yıkılacaktı. Pek çok yazar gibi o da bir efsane işten sonra tutunamayanlar listesine girecekti. Sanırım bunu kaldıramadım, o yüzden “bir ucuzlukta denk gelirsek hele” diye erteledim, “bir arkadaştan alırım ya” dedim, “bakarız be işte” diye ufaladım meseleyi. Ne ucuzluklar geldi geçti, ne arkadaşlar önerdi, hiçbir şeye bakamadım.

O yüzden bundan birkaç ay önce HBO’nun bu romanı bir mini diziye uyarladığını duymak resmen başıma gelebilecek en iyi şeydi. Zira böyle kitapların uyarlamalarını önce izleyip, sonra kaynak materyale dönmek her zaman güvenlidir. Gördüğünüz şeyi sevdiyseniz, yüzde doksan dokuz kitabı da seveceksinizdir zaten. İzlediğiniz şeyden haz almazsanız da problem yok, zira soran oldu mu ortamlarda “dizi kitaptan kötü değil mi, uyarlayamamışlar değil mi hı hı” dersiniz. Kazan-kazan senaryosu. Tertemiz.

 

I Kill Giants: Harry Potter'ın yönetmeninden dokunaklı bir çizgi roman uyarlaması geliyor

Lokmalık Başyapıtlar: 150 sayfa ve altında 12 efsane roman

Dizi halihazırda üç bölüm olarak BBC’de yayınlandı. Şimdi ise sıra HBO’da. Amerikan seyircisi The Casual Vacancy ile 26 Nisan’da tanışacak. İzleyenler şimdiden dizinin kitaptan çok farklı, ve yerine göre daha da iyi olduğunu söylüyorlar. Bakalım. Eğer diziyi ıskaladıysanız, HBO’nun hazırladığı bu fragmana bir göz atıp kararınızı öyle verebilirsiniz. Ben kendi payıma sanırım bir şekilde diziyi edinip, izleyeceğim. BBC’deki serisinden haberim yoktu, ama bu fragman baya ümit vaat ediyor. Sonra da bakarsınız kitabı okur, muhabbette “abi çok bozmuş dizi ya” derin. Fena mı?