Joker'i (sesle ya da bizzat) canlandırmış en iyi 10 aktör!

Joker'i (sesle ya da bizzat) canlandırmış en iyi 10 aktör!
Joker'i (sesle ya da bizzat) canlandırmış en iyi 10 aktör!
Batman'e yapmıştık, şimdi de Joker'e yapıyoruz. Sizce Jared Leto bu listeye kaçıncı sıradan girecek?
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Vakti zamanında internetlerde gezinirken Batman'i seslendiren aktör sayısının farklı medyalarda toplamda 20'yi bulduğunu fark edip, "vay arkadaş!" demiş, bu 20'den bir "en iyi 10" çıkartmaya çalışmıştık. Ortaya çıkarttığımız listeden sonra siz okurlar "bir de Joker" rica etmiştiniz bizden, biz de kafamızın bir kenarına not edip, hazırlıklara başlamıştık. Geçen hafta sonu Jared Leto'nun yeni Joker'inden ilk resim gelince "fırsat bu fırsat" dedik, oturduk işin başına. Önce hafızamızı tazeledik, sonra da şu top 10'u çıkarttık. Buyurun, huzurlarınızda!

 

10. Jeff Bennett

Animasyon dünyası biraz Türkiye futbol arenasının teknik direktör kısmına benzer; her ismi her yerde dönüşümlü olarak görürsünüz illa ki. Şöyle diyelim, son on senede herhangi bir animasyon izlediyseniz, muhtemelen fark etmeden  Jeff Bennett'ın sesini bir yerde duydunuz. Onun Joker'i biraz daha çocuksu, biraz daha karikatürdü; zira içinde bulunduğu dizi Brave and the Bold öyle bir yapımdı. Bir yerde Joker Batman'e şarkı söylüyordu, daha ne olsun?

 

9. Brent Spiner

Brent Spiner'ı Star Trek hayranları daha ziyade The Next Generation'dan Teğmen Data olarak hatırlarlar; fakat kendisi aynı zamanda gelmiş geçmiş en tartışılan Joker inkarnasyonuna da imza atmıştır. Leto mu çok skandal yarattı sanıyorsunuz? Cartoon Network'ün dizisi Young Justice'de bir bölüm gözüken Joker için geek dünyasının karanlık dehlizlerinde resmen ateşler yakıldı, duvarlar yıkıldı. Ama ben kendi payıma Mark Hamill'i taklit etmeye çalışmayan herkesi delicesine sevdiğimden Spiner'ı da çok sempatik bulmuştum, alıp listenin dokuzuncu sırasına koydum. 

 

8. John DiMaggio

DC Comics animasyon dünyalarına girdiği zaman, genelde karakterlerinin seslerini çoğunlukla benzer çizgilere oturtmaya çalışıyor. Çalışıyor ki, arada kontrat kaymaları, gönül koymaları olduğunda izleyici bir anda yabancılamasın ortaya çıkan işe. Ama bazen de çok farklı bir yöne gidiyorlar. Batman'in mutlaka izlemeniz gereken animasyon işleri arasında yer alan Under the Red Hood'da da bunu yaptılar. Oraya daha karanlık, daha sert bir Joker gerekiyordu ve Bender ile gönlümüze koca taht kurmuş olan DiMaggio, bizce bu görevin altından başarıyla kalktı. 

 

7. Michael Dobson

Vaktiyle DC'nin giriştiği deneysel bir proje olan Batman: Black & White'ı çok kişi bilmez, ama bilenler de çok olumlu anarlar. Sadece sekiz sayfalık, neredeyse gazeteye sıkıştırılacak kompaktlıkta hikayeler anlatan Black & White garip bir şekilde bu kısıtlamalarla özgürleşmiş bir çalışmaydı. Sonra bu hikayeleri aldılar, hareketli çizgi romana çevirdiler, iTunes ve YouTube gibi mecralara koydular. Bu tadımlık lokmalara kıymet katan değerlerden biri de Michael Dobson'dı. Hamill'i taklit etmeden, kendi sosunu katmış, ortaya da dünyalar güzeli bir iş çıkartmıştı. 

 

6. Troy Baker

Çok sarih söyleyelim, Troy Baker'ın yaptığı şeyin bir Mark Hamill taklidi olduğu çok açık. Efsane rolü Arkham Origins ile devralan Baker, bunu hiçbir zaman da gizlemedi. Video oyunu dünyasının jönü olan adamı Booker olarak, Joel olarak, Delsin Rowe olarak çok sevdiğimiz gibi, Joker olarak da sevdik; ama itiraz etmenin bir anlamı yok, bu sevginin altında Hamill'i böylesine güzel ve kendi yorumunu da katarak yeniden yaratabiliyor oluşu yatıyordu şüphesiz. Düz kopyalasaydı, olmazdı. Çok değiştirseydi, Arkham kitlesi kazan kaldırırdı. Baker tam orta yolu buldu, hedefi on ikiden vurdu.

 

Hideo Kojima ve Guillermo Del Toro'nun ortak projesi Silent Hills iptal edildi!

En sonunda resmi fotoğrafıyla karşımızda: Yeni Nightcrawler!

Marvel yeni Spider-Man filminin adını koymuş diyorlar, olmuş mu?

Valve kararından geri döndü: Ücretli Skyrim modları tedavülden kalktı

 

5. Cesar Romero

En iyi Batman'ler listemize Adam West'i hürmeten 10 numaraya almıştık; ama Cesar Romero'yu bu listeye dahil ederken biraz daha ciddiyiz. Eski Batman dizisi, ya da şimdi sıkça söylenen adıyla Batman '66 çok ucuz, çok karikatür ve çok teatral. Bu nitelikler Batman'de komik duruyor, ama Joker söz konusu olunca, esneme payı biraz daha geniş. O yüzden de Romero o dizide bugün izlediğinizde en az sırıtan ögelerden biri. Fark ediyorsunuz ki usta aktör rolü sanki sahnedeymiş gibi, kontrollü abartarak oynuyor, ne yaptığını biliyor. Bu yüzden de usulca kendine hayran da bırakıyor, sene ister 1966, ister 2015 olsun...

 

4. Michael Emerson

The Dark Knight Returns, Batman'in tüm eserlerinden farklı bir yerde durur. Frank Miller'ın alttan kabaran, ama daha kendini dışavurmamış deliliğidir onu ayıran. Batman'i Batman'e benzer, ama Batman değildir; Joker'i de Joker'e benzer, ama tam Joker değildir. Olay bu karakterleri, bu hâlleriyle animasyona taşımaya geldiğinde, ince fark tutturulamayabilirdi. Ama öyle olmadı. Michael Emerson yaşlanmış, biraz içi geçmiş; ama deliliği hâlâ baki bir Joker oynadı ve bizce, efsane üçlünün ardında durmayı da net hak etti.

 

3. Jack Nicholson

Ama gelelim şimdi efsane üçlüye. Listeyi ilk açtığınız andan itibaren bu civarlarda şu üç ismin olacağını biliyordunuz. Biz de biliyorduk. Mesele, kimi nereye koyacağımızdı. En nihayetinde Jack Nicholson'ın gangster Joker'inin biraz yaşlandığını fark ettik. Nicholson tartışmasız bir şekilde tüm listenin en kariyerli ismi ve onun Joker'i işin daha "suçlu" tarafına yaslanan bir tasvirdi. Burton'ın evreninde bu portre çok anlamlıydı, çok iş gördü ve o filmin efsane olmasında da dev pay sahibi oldu.

 

2. Heath Ledger

Elim titriyor bu satırları yazarken, elim. İki numaraya şu geldi diye cıngar çıkartacak binleri, kapımıza dayanacak yüzleri tahayyül ederken suratım beyaza çalıyor. Ama sakin, olun, bekleyin, bir numaraya neden onu almadığımızı az sonra izah edeceğiz. Biz şu satırlarda biraz Heath Ledger övelim. Ledger'ın rolden sonra öldüğü için efsane olduğunu sanmayı geçin, inananlar var bu dünyada. Bu o kadar yanlış bir algı ki. Ledger o kadar içselleştirerek oynamıştı ki Joker'i, kaotik yapısını, kötücüllüğünü öyle derin bir yerden veriyordu ki, hayran olmamak mümkün değildi. Kimsenin yanılgıya düştüğünü zannetmiyorum, Ledger'ın performansı sayesinde, The Dark Knight bir Batman filmi değil, bir Joker filmiydi.

 

1. Mark Hamill

Ama bir numara, Mark Hamill. Bakın, evet, Ledger gerçekten de muazzam, Harika. Tartışmaya hiç açık bir konu değil. Ama Batman animasyonları, oyunları ve dizileri dünyasına girdiğinizde çok net bir şeyi fark ediyorsunuz. Herkes, aşağı yukarı, kendi işini Hamill'e göre konumlandırıyor. Mark Hamill'in meseleye vurduğu mühür öyle devasa ki, canlı ya da sesli fark etmez, her Joker performansı istemsizce kendininkiyle kıyaslanıyor. Bunu anlatmak çok zor. Joker'in sahip olduğu tüm nitelikler, Hamill'in sesinde var. Bir saniye içerisinde korkutucu bir sosyopat, komik bir deli, sınırsız derecede kaotik ve ne olup bittiğine ufak detaylarına kadar hakim bir beyin olabiliyor Hamill. Onun Animated Series'den beri koyduğu çıta, sadece performansları değil, çizgi romanlardaki Joker'leri de etkiliyor, çünkü biliyoruz, çoğu yaratıcı da karakteri kafasında Hamill'i konuşturarak yazıyor. O yüzden evet, Ledger bir efsane, ama Mark Hamill, çok başka...