Jurassic World gişede Furious 7'yi de gömdü!

Jurassic World gişede Furious 7'yi de gömdü!
Jurassic World gişede Furious 7'yi de gömdü!
Jurassic World'ün kırdığı gişe rekorlarında bu hafta...
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

2009’da Avatar’ın gişe rakamlarına bakıp hissettiklerimi anımsamaya çalışıyorum. Avatar pek çok yönden izleyicinin baya egzotik hayvan muamelesi yaptığı bir şeydi. 3D teknolojisini geri getirip daha rafine bir şekilde koymuştu önümüze ve herkes bu oyuncağa bir tur da kendi binmek için gitmişti salonlara. Sonra 2012’deki Avengers’ı düşünüyorum. Orada da bu kadar çok süper kahramanı kimsenin aynı anda ekranda görmediği gerçeği vardı. Rekorlar gelmişti, ama kimse şaşırmamıştı açıkçası. Alkış tutup, “vay arkadaş, Joss Whedon bu kadar izlenmeye alışık değil lan?” diye düşünüp dağılmıştık.

Jurassic World’ünki bunlardan bambaşka bir başarı oldu. İlk haftasonunda dünya çapında 500 milyon doları geçen tek film olmakla kalmadı, bu sırada ABD ’de Avengers’ın, uluslararası arenada da Harry Potter’ın rekorlarını bertaraf etti. İkinci haftasonuna girerken de ne düşük Metascore’u, ne de ortalamanın üstü kullanıcı puanları durduramadı. Jurassic World ikinci haftasonunda ABD içinde 102 milyon dolar, yurtdışında ise yaklaşık 300 milyon dolar hasılat yaparak, toplam gişesini 981.3 milyon dolara çekti.

Bu sırada da Inside Out’ı resmen harcadı arada. Pixar’ın filmi stüdyonun tarihinde Toy Story 3’ten sonra yaptığı en büyük açılış olup ABD’de 91 milyon dolar, yurtdışında da 41 milyon dolar olmasına rağmen firmanın Amerika’da bir numara olarak listelere giriş yapmayan ilk filmi olmak gibi talihsiz bir onur elde etti. Bu arada ekleyelim, filmin zayıf uluslararası gişesi sizi yanıltmasın, daha henüz Birleşik Krallık, Hindistan, Japonya ve en önemlisi Çin gibi pazarlarda açılış yapmadı.

Peki Jurassic World bundan sonra nereye gidecek? Geçen seferki tahminim hunharca boğazıma tıkıldığı için bir şey söylemeye çekiniyorum, ama 1 milyar dolar barajını en hızlı geçen film rekorunu Furious 7’den devralacağı artık aşikar. Film ikinci haftasonunda gişede yaklaşık %50’lik bir düşüş yaşadı ve Japonya hariç giriş yapmadığı pazar da kalmadı. Muhtemelen Avengers: Age of Ultron’u geçecek, Furious 7’ye de ciddi bir tehdit yaratacaktır kendisi. Senenin sonunu bir numarada kapatır mı? Orası meçhul. Hep birlikte göreceğiz!