Jurassic World ile ilgili film çıkmadan bilmeniz gereken 12 şey

Jurassic World ile ilgili film çıkmadan bilmeniz gereken 12 şey
Jurassic World ile ilgili film çıkmadan bilmeniz gereken 12 şey
Yeni Jurassic Park filminin vizyona girmesine günler kaldı. Peki filmin geçtiği çetrefilli yoldan haberiniz var mı? Yoksa bilgilendirmeye geldik!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Tamı tamına 14 sene olmuş en son sinemalara bir Jurassic Park filmi gelmeyeli. Bu ne demek biliyor musunuz? Jurassic Park III vizyona girdiği gün doğan çocuklar şu an liseye gidiyorlar. Sevgilileri var, aşk acısı çekiyorlar, baya pırıl pırıl, çakmak çakmak insanlar. Bir film serisi için araya standart bir insanın erişklinliğe erebileceği kadar süre koymak skandal bir durum gerçekten de. Çok az marka böylesine uzun bir aranın sonunda güçlü bir şekilde geri gelmeyi ümit edebilir. Ama Jurassic World ediyor işte.

Filmin ülkemizde vizyona girmesine üç haftadan biraz az bir süre kaldı. Fragmanıydı, röportajıydı derken yavaş yavaş hız kazanmaya başlıyor Jurassic World promosyonları. Biz de işin ucundan bir tutalım dedik. Neticede 90'larda hepimiz bu film sayesinde "tireksler ne güzel yaa" diye gezmiş, o meşhur Dinozor dergisini alıp o maketleri kendi ellerimizle bizzat bu yüzden inşa etmiştik. Evet, ince ince heyecanlıyız Jurassic World konusunda. Siz de katılır mısınız? Belki bu 12 maddeden sonra katılmayı düşünürsünüz, kim bilir? Buyurun!

 

1. Film Bundan 13 Sene Önce Duyuruldu

Jurassic World, o zamanki adıyla Jurassic Park 4 aslında baya uzun bir süre önce başlamıştı yoluna. Joe Johnston'ın yönettiği üçüncü film 2001'de vizyona girdikten hemen sonra Amerikalı yönetmen, ilk iki filmin kaptanı Steven Spielberg ile yeni bir proje için çalışmalara başlamıştı. Spielberg filmi resmi olarak 2002 yılının Haziran ayında duyurdu. Yani tam on üç sene önce. Projenin bu kadar uzamasını muhtemelen kendisi de beklemiyordu.

 

2. İlk Konu Dinozorların Göçü Olacaktı

Filmin ilk senaryosunda dinozorlar Isla Nublar'dan ana karaya doğru göç etmeye başlamışlardı. Costa Rica'ya geçen dinozorların varlıkları tespit edilmiş, devasa yaratıkların kontrolsüzce üredikleri keşfedilmişti. Bu üremeyi izlemek ve önlemek adına uzmanlar çağrılıyordu ve bu ekibin arasında ilk filmde Sam Neill'ın canlandırdığı Alan Grant ve Jeff Goldblum'un oynadığı Ian Malcolm da olacaktı.

 

Pac-Man'in tarihe geçen bug'ı oyun oluyor

 

3. Kadro Şu Hâline Gelene Kadar Çok Oyuncu Değiştirdi

Filminizin ön prodüksiyon aşaması takriben on üç sene sürünce, pek çok oyuncu el değiştiriyor elbette. Bir noktada orijinal kadrodan Sam Neill, Jeff Goldblum ve Richard Attenborough bu filmde de gözükeceklerdi. Keira Knightley'nin iki rol için stüdyoyla görüştüğü söyleniyordu. Aynı zamanda Entourage'ın sinirli menajeri Jeremy Piven ile Shameless'ın Fiona'sı Emmy Rossum da film için adı geçen isimler arasındaydı. Aynı zamanda bir noktada David Boreanaz ile de görüşüldü.

 

4. İkinci Konu, Özel Yetiştirilmiş Katil Dinozorlara Sahipti

İlk senaryodan bir noktada vazgeçildi ve Akademi Ödülü adayı yazar John Sayles yeni bir senaryo yazması için resmen işe alındı. Sayles'in senaryosunda Rick Harris adında bir paralı asker, beş kişilik bir ekip kuruyor ve bu ekiple birlikte suikastçi olması için özel olarak yetiştirilmiş ve genetik olarak modifiye edilmiş Deinonychus dinozorlarıyla saldırılar düzenlemeyi amaçlıyordu. Yırtıcı ve hızlı bir dinozor olan Deinonychus'lar, filmin ana odak noktaları olacaklardı.

 

5. Filmin Önünü Spielberg Kesti

Eğer hayatta Steven Spielberg kadar bir forsunuz varsa, bazı şeylere dur deme lüksüne sahipsinizdir. Filmin vizyon tarihi için 2005 düşünülmesine rağmen Spielberg Sayles'in senaryo fikirlerinden hiç hoşnut kalmadı ve ortaya iyi bir şey çıkana kadar projeyi askıya almayı tercih etti. Bu sırada araya Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull girdi, 2007-08 yazarlar grevi oldu, en sonunda da Jurassic Park'ın orijinal yazarı Michael Crichton'ın vefatından sonra Universal bir ara "yahu çekmesek mi?" noktasına kadar geldi.

 

NASA evrenin en parlak galaksisini keşfetti

 

6. Üçüncü Konu 2012'de Yazılmaya Başlandı

Neyse ki ortaya en sonunda Spielberg'in beğendiği bir senaryo fikri çıktı. Önce Poseidon ve I Am Legend'ın yazarı Mark Protosevich ile görüştü Spielberg. Fakat ne kendisi, ne de filmin prodüktörü Kathleen Kennedy ilk müsveddeden tatmin olmadılar. Ama Protosevich'in senaryosu filmin alevini tekrar kıvılcımlandırmaya yetti ve Spielberg aradığı senaryoyu en sonunda Rise ve Dawn of the Planet of the Apes'in yazarları Rick Jaffa ve Amanda Silver'ın kaleminde buldu.

 

7. Colin Trevorrow, Görevini Brad Bird ve Star Wars Sayesinde Üstlendi

Safety Not Guaranteed filmiyle adını duyuran Colin Trevorrow, bu onura çok acayip bir tesadüfler zinciriyle erişti aslında. Disney'nin Lucasfilm'i almasıyla oraya geçen ve Jurassic Park serisinin de prodüktörlerinden olan Kathleen Kennedy 2012 civarında harıl harıl Star Wars: Episode VII için yönetmen arıyordu. Bu uğurda Brad Bird'e teklif götürdüler, fakat Bird Tomorrowland'i çekmekteydi. Deneyimli yönetmen Kennedy'ye kendisi Tomorrowland'i çekerken erken prodüksiyon görevlerini Trevorrow'un üstlenmesini önerdi. Kennedy Safety Not Guaranteed'i izleyip beğendi, ama bu formülün işe yaramayacağını düşündü ve onun yerine Trevorrow'u dördüncü Jurassic filmine atadı.

 

8. Chris Pratt'in Rolü İçin Başka Bir Komik Adam Düşünülüyordu

Geçen sene Guardians of the Galaxy ile dev deli sükse yapan Chris Pratt'in rolü senaryonun tüm müsveddelerinde mevcut değildi. Bazı sürümlerde Pratt'in karakteri şimdi olduğu gibi dinozorların davranışsal alışkanlıklarını izleme ve analiz etmek için adaya gelmiş bir asker eskisi değil, dinozorlarla çok iyi anlaşan bir eğitmendi. Bu karakter için görüşülen ilk isimlerden biri de Pratt gibi kariyerini efsane bir NBC komedi dizisinde parlatmış bir adamdı: John Krasinski.

 

9. Kadro Resmen Marvel Filmleri Buluşması

Özene bezene seçmişler gibi duruyor adeta. Yani gerçekten inanmak mümkün değil. Bir kere kadroda zaten üç tane direkt MCU üyesi oyuncu var. Chris "Star-Lord" Pratt, Vincent "Kingpin" D'Onofrio ve Ty "Iron Man 3'teki O Küçük Çocuk" Simpkins. Bu üçlü haricinde geri kalanlar da Marvel filmlerinin diğer köşelerinden. Spider-Man 3'te Gwen Stacy'yi oynayan Bryce Dallas Howard başrolde. Days of Future Past'in Bishop'ı Omar Sy kadroda var. The Amazing Spider-Man'deki kıl Oscorp yöneticisini oynayan Irrfan Khan orada, bir de üstüne Judy Greer var ki, kendisi de bu yaz Ant-Man de rol alacak!

 

Yeni Need for Speed oyunu resmen tanıtıldı!

 

10. Film İlk Jurassic Park'ın 22 Yıl Sonrasında Geçiyor

Bu film bir reboot değil. Bir "re-imagining" değil. Bir "remix" falan da değil. İşin içinde bir "re" falan geçmiyor katiyen. Mad Max: Fury Road gibi karışık bir devamlılık mevzusu da yok. Jurassic World ilk filmin 22 yıl sonrasında geçiyor. Park o yıldan bu yıla çok değişmiş. Oturmuş bir, artık baya güvenli, dinozorların mikroçiple izlendiği, yıllardır kazaya belaya bulaşmamış bir kurum olmuş. Fakat müşteri sayısı da git gide düşüyor. Bunu engellemek için de yönetim "neden yeni bir dinozor yaratmıyoruz ki?" diye soruyor. Bu ve minvali her soru gibi, bu da hayırlı bir şekilde cevaplanamıyor.

 

11. Dinozorları Birileri Oynayacak

İlk film, hatırlayacaksınız, CGI konusunda ciddi bir çığır açmıştı vakti zamanında. O dinozorların ne kadar gerçekçi olduğunu gördükten sonra Spielberg'in kader ortağı, can dostu George Lucas "evet, benim kafamdaki yeni Star Wars üçlemesini de çekme zamanı geldi artık" demiş, bütün dünya o T-Rex'in ne kadar gerçekçi olduğunu konuşmaya başlamıştı. Teknoloji artık bundan daha da fazla gelişti malum. Dinozorların bir tanesi animatronik yaratılmış olmasına rağmen, çoğu yine bilgisayarda üretilecek eski film gibi. Bir farkla. Bu sefer dinozorları insanlar gerçekten Mo-Cap kostümleri içerisinde canlandıracaklar. Biri Andy Serkis'i aramıştır inşallah?

 

12. Steven Spielberg'in Olayla İlgisi Minimal

Peki tüm bunların arasında, Spielberg'in bir alakası var mı? Aslında var. Dediğimiz gibi on üç senedir projeyle ilgili son kararları o veriyor. Ama bu yöneticiliği de film setinin kapısında bırakmaya karar vermiş anladığımız kadarıyla. Trevorrow'u tamamen özgür bırakmış, arada asayiş berkemal mi diye günlük çıktıları izlemekten başkasını yapmıyormuş. Bu iyi bir şey de anlamına gelir, kötü bir şey de. Trevorrow için daha dev bir stres sebebi tabii, orası kesin!

 

Captain America: Civil War'dan spoiler'lar akıyor, Winter Soldier'ın önemi iyice artıyor!