Kariyerlerinin Seyri Bir Rolle Değişen 6 Aktör

Kariyerlerinin Seyri Bir Rolle Değişen 6 Aktör
Kariyerlerinin Seyri Bir Rolle Değişen 6 Aktör
Bazen, bir rol gelir ve aktörün kariyerini komple değiştirir. İşte bu yazımızda, eksenini öyle değiştiren aktörleri konu aldık.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Hollywood'da oyuncular söz konusu olunca çoğu kişinin yeri yordamı bellidir. O dünyanın Meg Ryan'ıysanız, romantik komediler sizden sorulacaktır. Bruce Willis'leri çok küçük indie filmlerde gören olmaz, aksiyon yıldızıysanız aksiyon yıldızısınızdır. Seks objesi olanlar, garip karakterleri oynayanlar, nerd tipliler derken herkesin nerede durduğu bilinir az çok.

Fakat bazen, bir rol gelir ve aktörün kariyerini komple değiştirir. İşte bu yazımızda, eksenini öyle değiştiren aktörleri konu aldık. Aşağıdaki 6 aktör, kariyerlerinin bir bölümüne kadar belirli bir çizgide seyrediyorlardı. Tek bir rolle, bir anda ivmeleri bambaşka bir yöne seyrildi. Bu yazıyı iki part olarak düşünün. İlk kısmı, sadece aktörleri dert edinecek. Aktris yazısı ise, yakında geliyor. Bir anda çıkış yapan aktörleri veya bir anda çöküşe geçen aktörleri almadık, bizim aradığımız daha ziyade kulvar değiştirenlerdi. Buyurun!

 


Bradley Cooper

Neydi: Romantik komedilerdeki "en iyi bro" rolünde izledik Cooper'ı çok uzun bir süre. Failure to Launch, He's Just Not That Into You, Valentine's Day, Yes Man, Hangover gibi filmlerde hep aşağı yukarı aynı adamı oynadı.

Ne Oldu: Şimdilerde Cooper ödül seremonilerinin vazgeçilmez adamı. Her sene Oscar'a aday gösterilen filmlerde rol alıyor, saygın bir kariyere sahip. Eleştirmenler de öve öve bitiremiyor kendisini.

Hangi Rolle Değişti: Silver Linings Playbook. David O. Russell, Cooper'ı bu romantik komedi seyrinden aldı, ciddi bir rolde, zor bir filmde oynattı. Cooper ondan sonra arkasına bakmadı. Russell ile tekrar çalışıp, American Hustle'da da başarılı bir performans sergiledi, ileride de Cameron Crowe ve Clint Eastwood gibi ödüllere uzak olmayan yönetmenlerle çalışacak.

 


Jim Carrey

Neydi: Jim Carrey 90'ların sonundan 2000'lerin başına kadar uzunca bir bölümü boyunca komedi dendi mi akla gelen tek isimdi. Ace Ventura, Bruce Almighty, The Mask, Dumb and Dumber, Liar Liar, The Truman Show gibi klasiklere imza attı.

Ne Oldu: Carrey'nin ciddi rollere de gücünün yetebileceği anlaşıldı. Sadece yüzüyle saçma sapan hareketler yapan adamlar değil, derinliği olan, katmanlı karakterleri oynarken de gördük Carrey'yi.

Hangi Rolle Değişti: Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Michel Gondry'nin nevi şahsına münhasır filmi Carrey'ye bambaşka kapılar açtı. The Number 23, I Love You Philip Morris gibi daha zor rolleri almaya başladı. Komedi filmlerinde dahi başka tip karakterler oynuyordu artık, Kick-Ass 2, The Incredible Burt Wonderstone...

 

John Travolta

Neydi: Travolta müzikallerin adamıydı. Saturday Night Fever ve Grease gibi filmlerle bir anda yıldızlığa fırlayan Travolta, müzikaller tedavülden kalkınca bitmiş gibi gözüküyordu.

Ne Oldu: Bir anda Travolta tekrar ciddiye alınmaya başladı, üstelik daha önce hiç alınmadığı kadar. Şarkı söyleyip dans edebilen adam, artık ciddi bağımsız filmlerde, ilginç stüdyo filmlerinde kendine yer buluyordu.

Hangi Rolle Değişti: Pulp Fiction. Quentin Tarantino sayesinde Travolta Oscar'a aday oldu, Get Shorty, Face/Off, The Thin Red Line, Swordfish, Hairspray gibi filmlerde hem eleştirmenlerin, hem de ödül törenlerinin sevdiği bir adam oldu.

 

Liam Neeson

Neydi: Tam bir baba figürüydü. Oynadığı filmlerin çoğunda babacan, bilge bir akıl ustasını canlandırıyordu. Genelde de filmin sonlarına doğru bir yerde ölüp, ana karaktere intikam motivasyonu veriyordu.

Ne Oldu: Tam teşekküllü bir aksiyon yıldızı. Gişesi de bir anda sağlamlaştı. Tek başına film taşıyan bir adam hâline geldi, üstelik de yaşını başını aldıktan sonra.

Hangi Rolle Değişti: Taken. O meşhur telefon konuşması Neeson'a yaradı. The Grey, Non Stop gibi aksiyon filmlerinin aranan ismi oldu. The A-Team, Battleship, Clash of the Titans, Unknown gibi tonla aksiyon filminde başroldeydi.

 

Matthew McConaughey

Neydi: The Wedding Planner, How to Lose a Guy in 10 Days, Failure to Launch, Ghosts of Girlfriends Past... şu filmlerin adlarına bile baksanız yeter. McConaughey Hollywood'un en sevdiği şakaydı bir zamanlar.

Ne Oldu: Yeteneğini kimsenin tartışmadığı bir aktör oldu, Oscar'ı neredeyse ağız birliğiyle kazandı, bu sene büyük ihtimalle televizyon ödüllerini de darmadağın edecek.

Hangi Rolle Değişti: The Lincoln Lawyer. Ghosts of Girlfriends Past'ten sonra McConaughey iki sene ortalarda gözükmedi. 2011'de Lincoln Lawyer ile döndü ve bir daha hiçbir şey aynı olmadı. Bernie, Killer Joe, Mud, Magic Mike ve en sonunda Dallas Buyers Club ile True Detective'e kadar vardı hikaye.

 

Robert Downey Jr.

Neydi: Hollywood'un arka sayfalarında kaybolmuş bir aktör. Downey, Jr. her zaman yetenekliydi ve herkes bunu biliyordu. Ama uzunca bir süre hiç stabil olmadı. Uyuşturucu ve alkol problemleri yüzünden bir türlü beklenen seviyeye ulaşamamıştı, bitikti.

Ne Oldu: Hollywood'un en çok kazanan aktörü, dünyanın belki de en tanınan oyuncularından biri ve gelmiş geçmiş en çok izlenen 10 filminden ikisinin baş rol oyuncusu.

Hangi Rolle Değişti: Iron Man. Aslında Downey'nin dönüşü Kiss Kiss Bang Bang ile başladı diyebiliriz, ondan sonra Good Night and Good Luck, A Scanner Darkly, Zodiac gibi filmlerde oynadı. Ama Iron Man'le hayatı tam anlamıyla değişti. O sene Tropic Thunder ile Oscar'a aday oldu, bir sonraki sene Sherlock Holmes ile yine bir aksiyon filminin başındaydı ve o tarihten beri Marvel sinematik evreninin yüzü olmayı sürdürüyor.