Kesinlikle göz atmanız gereken 10 Star Wars kitabı

Kesinlikle göz atmanız gereken 10 Star Wars kitabı
Kesinlikle göz atmanız gereken 10 Star Wars kitabı
Bu sıralar okuyacak bir şeyler arıyorsanız, naçizane, bu kitaplardan birini önerebilir miyiz?
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Star Wars kitaplarının hepsi ıskartaya çıkmış olabilir. Yeni çıkanlar haricinde hiçbirinin külliyata bir etkisi kalmamış olabilir artık. Ama gönlünüzdeki yeri değişmiş olabilir mi? Bu muhteşem kitapları okumamanız için sebep mi bu? Bizce değil! Çünkü unutmayın, canon Disney'ninse, sayfalar bizimdir! Buyurun efendim!

 

10. Vector Prime

"New Jedi Order serisi nedir?", veya "Ne oğlum bu Jacen/Jaina'ya gösterdiğiniz ihtimam?" gibi sorulara sahipseniz, girizgahınızı Vector Prime ile yapabilirsiniz. Fantezi/Bilim-Kurgu edebiyatının gediklisi R.A. Salvatore yazdı. Türkçe'si de var. Kendi payımıza, yer yer eksik buluyoruz ama önemi EU'da çok büyük. İlk kitabına bir göz atın, sarasa dalın NJO'ya!

 

9. Hassas Nokta

 

Mace Windu'ya filmlerde doyamayanları hızlı bir şekilde Hassas Nokta'ya alıyoruz. Bildiğim kadarıyla Windu'nun başrolünde olduğu tek kitap bu; onlarca eser arasında hem de. Bize sorarsanız büyük yazık. Revenge of the Sith'i de romanlaştıran Matthew Stover yazdı. Bunun da Türkçe'si var.

 

Sinemada Geek Yılı: 2016'nın izlenmesi şart 20 geek filmi

 

8. I, Jedi

 

I, Jedi'ın maalesef Türkçe'si yok, fakat yine de okunmayı çok hak ediyor. Birincisi, tüm Star Wars külliyatında birinci kişi perspektifinden yazılmış tek eser olması apayrı bir hava, bir duruş katıyor I, Jedi'a. Bu duruş da boşuna değil. Corran Horn, bu perspektif sayesinde ete kemiğe bürünüyor. X-Wing serisinden evrilme, Michael A. Stackpole'un kaleminden çıkma.

 

7. The Old Republic: Revan

 

Drew Karpyshyn'in, Star Wars: The Old Republic'in ön eseri olarak yazdığı roman, eli KotOR'a değmiş tüm genç dimağların kütüphanesinde durması zorunlu bir eser. Çünkü KotOR I ve II'nin hiç sahip olamadıkları o finalleri Karpyshyn romanında sağlıyor. Türkçe'si bildiğim kadarıyla yine yok, fakat İngilizce'si çok kompleks değil. Alınıp okunmalı!

 

6. Kötülük Labirenti

 

İtiraf vakti: İlk alıp okuduğum Star Wars romanlarından biriydi Kötülük Labirenti. İşin gediklisi James Luceno'nun yazdığı roman, direkt olarak Episode III'ün evvelinde geçmekteydi. Ve resmen filmle el ele gitsin diye yazılmıştı. Episode III'te açıklanmayan Grievous'un geçmişi, Anakin'in yüzündeki yara gibi pek çok detay Kötülük Labirenti'nde anlatılıyordu. Ep. III'ü izleyip, okuyun, kıymetini anlayacaksınız. Türkçe'si de var.

 

Marvel'ın katilleri: Hangi kahramanın elinde ne kadar kan var?

 

5. Rogue Squadron

 

Michael A. Stackpole'un I, Jedi'ından söz ederken bahsettiğimiz X-Wing serisine girişiniz bu. İçinde Jedi olmadığı için Türkçe'ye çevrilmedi, ama aslında içinde Jedi olmadığı için güzeldi. Dokuz kitaplık, 1996'da başlayan seri, X-Wing pilotlarını konu alıyordu. Tanıdık evrene, başka bir bakış açısı. Gayet de keyiflidir.

 

4. Yıkım Yolu

 

George Lucas'ın arka plan hikayesi olarak yarattığı Bane'in öyküsü buradan başlar. Bane üçlemesini komple okumanız tavsiyedir. KotOR'un senaristi Drew Karpyshyn'in elinden çıkmış olması da ayrı tat katar. Star Wars evreninin en enteresan Sith Lord'u Revan'ı yaratan adam, Bane'i yazıyor yani. Neresi okunmayacak bu kitabın allasen?

 

3. Death Troopers

 

SWG'ye göbekten bağlanan, hafiften Alien, hafiften Shining olsun diye yazılmış, A New Hope'un hemen öncesinde geçen bir Star Wars korku romanı. Dahasını anlatmamıza gerek var mı? Her Star Wars kitabı gibi bunun da İngilizce'si çok kompleks değil, o yüzden Türkçe'ye çevrilmemiş olması size mani olmasın. Star Wars evreninde geçen bir korku romanı var diyorum, alın!

 

Matthew McConaughey neden hiç Marvel/DC filminde oynamadığını açıkladı!

 

2. Han Solo Yıldızın Ucu'nda

 

Brian Daley'nin Han Solo üçlemesi tonlama olarak basittir, yer yer "pulp" diye tabir edilen edebiyat türünden de ilham alır. Ama özünde Star Wars'ın temsil ettiği o serüven duygusunu taşıdığı için kıyamadığınız bir naifliği vardır serinin. Bir de tabii önemi EU içerisinde çok fazladır, ne de olsa filmler dışı bir hikaye anlatan ilk roman olma özelliğini taşır. Özlenen Star Wars tadını alabilirsiniz bu üçlemeden.

 

1. İmpatarorluğun Varisi

 

Star Wars romanı dendi mi olayın ağa babası budur. Aslında sadece İmparatorluğun Varisi değil, Karanlık Gücün Yükselişi, Son Emir ve bu üçlemeye ön kitap olan, Clone Wars döneminde geçen ama Türkçe'ye çevrilmemiş Outbound Flight da bu maddeye dahildir. Pek çok kişiye göre Timothy Zahn'dır EU'nun EU olmasını sağlayan adam. Hatta, pek çok kişiye göre insanlardaki Star Wars aşkını tekrar başlatan şey de Thrawn romanlarıdır.

Etkileri o kadar büyüktür ki Thrawn üçlemesinin... Jacen, Jaina, Talon Karrde, Mara Jade gibi karakterleri yaratmakla kalmamış, Coruscant'ın ismini koyup George Lucas'ın bile kullanmasına sebebiyet vermiştir. En önemli kurşunu ise Thrawn'dır kuşkusuz. Belki de Star Wars külliyatının Jedi olmayan gelmiş geçmiş en baba kötü karakteri. Uzun lafı kısaltayım, haplık hâle getireyim. Okumadıysanız Thrawn üçlemesini pas geçmeyin!