Madame Tussauds'un birini balmumunda ölümsüzleştireceği 10 teknoloji ikonu

Madame Tussauds'un birini balmumunda ölümsüzleştireceği 10 teknoloji ikonu
Madame Tussauds'un birini balmumunda ölümsüzleştireceği 10 teknoloji ikonu
Madame Tussauds balmumu heykel müzesi koleksiyona bir teknoloji ikonunu daha katmaya karar vermiş, on kişilik de bir aday listesi oluşturmuş. Bunların arasından verilen oylarla seçilecek olanı, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs'ın yanında San Francisco Tussauds şubesindeki yerini alacak.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Madame Tussauds’yu biliyorsunuzdur. Hani şu dünyanın dört bir yanında şubesi olan, efsanevi balmumu heykeli müzesi. On sekizinci yüzyılda balmumu heykeltraşı Marie Tussaud tarafından kurulan, turist merkezi hâline gelmiş müze, dünyaca ünlü olmuş, kendi alanlarında efsane işlere yol açmış kişileri heykelleştirip ölümsüz hâle getirir bildiğiniz gibi. Şarkıcılar, sinemacılar, bilim adamları, siyasiler… Çeşit boldur. Bu sefer de koleksiyona bir teknoloji ikonunu daha katmaya karar vermişler, on kişilik de bir aday listesi oluşturmuşlar. Bunların arasından verilen oylarla seçilecek olanı, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs’ın yanında San Francisco Tussauds şubesindeki yerini alacak. Adaylar kim mi? Şöyle!

 

1. Elon Musk

Güney Afrika doğumlu, Kanada-Amerikalı girişimci Elon Musk’ın ulaştığı teknolojik başarılar bu listedeki çoğu ismin üzerinde. PayPal ve SpaceX’in kurucusu olan Musk, şu sıralar da tekseriyetle Tesla Motors şirketi adı altında elektrikli arabalar için yaptığı atılımlarla anılıyor. 43 yaşındaki Musk, gerçek hayatta bir Tony Stark’a sahip olmaya en yaklaştığımız an. Hatta Iron Man 2’de ufak bir rolü bile vardı!

 

2. Frank Oppenheimer

 

Evet, Elon Musk’ın başarısı bu listedeki pek çok ismin bir baş üzerinde duruyor; ama hiç kimse bu hususta Frank Oppenheimer’ın eline su dökemez. 1912’de New York’ta doğan ve yaklaşık otuz sene önce kaybettiğimiz Amerikalı fizikçi abisi Robert Oppenheimer ile birlikte nükleer bombayı ortaya çıkartan Manhattan Project’te çalışmış, uzun süre komünist olduğu için Amerika’da kara listeye aınsa da 50’lerden sonra bu kısıtlamak aldırılmış ve kendisi Colorado üniversitesinde fizik dersleri vermiştir.

 

3. Jane Metcalfe

 

Metcalfe, teknolojinin üretici değil, daha ziyade içerik tarafında yer alan bir isim. Şu anda teknoloji dünyasının tartışmasız en ünlü yayınlarından biri (belki de en ünlüsü) olan Wired’ın kurucularından biri olan Amerikalı girişimcinin daha pratik tecrübesi de var. Düşük gelirli insanların teknolojiyi kullanarak hayatlarını zenginleştirmesine odaklanan One Economy şirketinde kurul üesi olan Metcalfe, aynı zamanda sanatla ilgili de ciddi yatırımlar yapan bir insan.

 

4. Steve Wozniak

 

Nam-ı diğer “Woz”, Amerikalı elektrik mühendisi ve bilgisayar programcısı Steve Wozniak, muhtemelen etkilerini hepinizin hissettiği, ama adını çok azınızın bildiği bir kahramandır. Steve Jobs ve Ronald Wayne ile birlikte Apple’ın üç kurucusundan biri olan Wozniak’in firmanın ilk dönemdeki başarılarında payı çok yüksektir. Apple I ve Apple II’yi neredeyse tek başına tasarlayan Woz’un bilgisayar mühendisliği konusunda açtığı çığırlar say say bitmez…

 

5. Marc Benioff

 

Benioff, muhtemelen listemizdeki en “ünsüz” isimlerden biri, fakat bu yine de etkisinin az olduğu anlamına gelmiyor. 25 Eylül 1964 Kaliforniya doğumlu Benioff, salesforce şirketinin sahibi. Firmayı 1999’da San Francisco’daki dairesinden başlatan Benioff “hizmet olarak yazılım” modelinin en büyük bayraktar ve öncülerinden. Kendisi hakkında vakti zamanında “yazılım sektörünü baştan aşağıya değiştiren adam” denildi. Salesforce’da üç milyar dolarlık hisseleri olduğu düşünülürse, haksız değiller sanırım.

 

6. George Lucas

 

Lucas aslında daha çok sinemacılığıyla tanınır, o yüzden kendisini bu listede görmek size garip gelmiş olabilir. Star Wars, Indiana Jones, American Graffiti gibi işleriyle bilinen Lucas’ın bir de teknolojik tarafı vardır. Pek çok film, oyun ve dizinin kullandığı ses teknolojisi THX, Pixar ve özel efektler konusunda bir numaralı markalardan biri olan Industrial Light & Magic Lucas’ın kurduğu girişimlerdir ve kendi alanlarında defalarca teknolojik atılımlar yaparlar.

 

7. Larry Page

 

Listedeki pek çok kişi hayatımızı delicesine kolaylaştıran, bizi bir sonraki çağa taşıyan, insanların yaşamlarını iyileştiren şeyler yaratmışlardır; ama aralarından Oxford sözlüğüne bir fiil sokan tek kişi Larry Page! 1973 Michigan doğumlu bigisayar mühendisi Page, Sergey Brin ile birlikte Google’ın kurucusudur, ve şu an CEO görevini üstlenmektedir. Kendisinin şüphesiz tonla başarısı var, ama en önemlilerinden biri Google algoritmasının sırtını yasladığı PageRank elbette…

 

8. Sheryl Sandberg

 

Facebook dendi mi akla ilk Mark Zuckerberg gelir, ama aslında bu biraz Sheryl Sandberg’e haksızlıktır. Öncesinde Google ve Amerikan Hazine Bakanlığı geçmişleri bulunan Sandberg, Facebook’u şu anki dev titan hâline sokan en önemli isimlerden biridir. Firmaya 2008’de dahil olduğunu söylesek, yeterli aslında. Zira Facebook “ilginç siteymiş” kıvamından, dünyanın en önemli iş merkezlerinden biri olmaya o yılda başlamıştır. Kendisi şu anda da Facebook’un yönetim kurulunda, net değerinin bir milyar doların üstünde olduğu tahmin ediliyor.

 

9. Marissa Mayer

 

Mayer bir ara Google ofisinde çektirdiği o fotoğrafla meşhur olmuştu, insanlar doğal olarak bu kadar güçlü bir konumda bulunan bir insanın (kadın demiyoruz, zira dikkat ederseniz bu konumlardaki erkekler de pek iç açıcı değiller) bu denli alımlıl olmasına şaşırmıştı. Mayer’ın tek olayı alımı değil elbette. Kendisi Google’da uzun süre çalıştıktan sonra şimdi Yahoo’nun CEO’luğunu yapıyor ve Standford Üniversitesinde de biligsayar bilimi üzerinde dersler veriyor. Dünyanın en güçlü insanlarından biri!

 

10. Edwin Catmull

 

31 Mart 1945 doğumlu Catmull, listenin yaşayan en yaşlı üyelerinden biri, aynı zamanda diğer emektarı gibi işin daha sanat tarafıyla anılıyor. Kendisi şu an Pixar ve Walt Disney Animation Studios’un başkanı. Fakat tek meziyeti bu değil. Bilgisayar grafikleri alanında kendi adını taşıyan teknikler, Utah Üniversitesinden bir PhD, bir de hepsinin üstüne 1993’te kazandığı bir Oscar’ı var. On parmağında on marifet anlayacağınız!