Marvel karakterleri: İkinci fazın bitiminde; kim ne durumda?

Marvel karakterleri: İkinci fazın bitiminde; kim ne durumda?
Marvel karakterleri: İkinci fazın bitiminde; kim ne durumda?
18 Marvel karaktere uzun uzun bir göz attık, kim nerede, ne yapıyor, gelecekte nerelere gidecek irdeledik. Yorum ve tahminlerimiz aşağıda!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

17 Temmuz’da vizyona giren Ant-Man ile birlikte, Marvel sinematik evreninin ikinci fazı da resmen kapanmış oldu. Artık Marvel’ın kemerinde on iki film , üç tane de dizi var. Önemli bir eşiği daha atladı Marvel sinematik evreni. Peki bu virajı, hangi karakter, nerede atlattı? Önümüzdeki fazda nereye gidecekler? Elimizden geldiğince, hepsine bir göz atalım istedik. Buyurun. Marvel sinematik evreninin ikinci fazı sonrası, hangi karakter, ne durumda?

 


Phil Coulson

İlk fazı birbirine bağlayan Coulson, ikinci fazı sadece ve sadece TV dünyasında geçirdi. İkinci fazın en önemli olayı olan SHIELD’ın yıkılması, en çok kendisini etkiledi. Coulson HYDRA’nın bıraktığı yıkıntıların arasından yükselmeye çalışan yeni SHIELD’ın kontrolünü eline aldı ve yükselen Inhumans tehdidine karşı ön cephede mücadele veriyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Secret Warriors. Üçüncü fazda Coulson, eski adıyla Skye, yeni adıyla Quake’in liderliğinde bir Inhuman ekibi kuracak. Onun ve ekibinin, özellikle de Inhuman’ların yaptıkları Civil War’ın fitilini ateşleyen hareketlerden biri olabilir.

 


Nick Fury

SHIELD yıkıldıktan sonra, Fury’nin yapacağı pek bir şey kalmadı. Ondan sonra Agents of SHIELD’da kısa bir süre gözüken Fury, bir ara da Age of Ultron’a uğradı. Genel olarak şu an inzivada, kendisine ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkıyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Kendisi Civil War’da gözükmeyecek, o yüzden kısa vadede inzivasının devam edeceğini söylemek mümkün. Uzun vadede ise Infinity War’a kadar Fury’nin bir noktada –bu sefer gerçekten- Hakk’ın rahmetine kavuşacağı bize garanti geliyor.

 


Tony Stark

İkinci fazın hemen başında Mandarin ile kapışıp, “benim zırhım değil, ben Iron Man’im” farkındalığına varan, fakat sonrasında Scarlet Witch’in tetiklediği korkularına yenik düşüp, Ultron programını yaratan Tony, Ultron olayları sonrası Avengers’dan resmi olarak ayrıldı. Hâlâ finanssal destek veriyor, ama artık kadronun bir parçası değil.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Civil War’ın kilit aktörlerinden biri olacağını zaten biliyoruz. Mesele onun süperinsan kayıt yasasını savunmasıyla başlayacak. Ultron olaylarından doğan pişmanlığı, -belki de Secret Warriors’ın hanesine yazılacak?- Stamford olaylarıyla katlanacak. Infinity War’da yeri garanti, ama o raddeye kadar olacakları kestirmek güç. Biz bir noktada Spider-Man filminde yer alacağını düşünüyoruz, belki bir “abi”, belki de bir rastlantı olarak. Ama burada Downey Jr’ın kontratı çok önemli elbette.

 


James Rhodes

War Machine, ikinci fazın sonunda önem kazanan karakterlerden. İlk fazda sadece Tony’nin yancısı olarak münasebete girdiğimiz Rhodey, ikinci fazda önce Iron Patriot oldu, ondan sonra Ultron olaylarında bizzat savaşa girdi ve sonunda New Avengers’ın bir parçası olarak ana kadroya yükseldi.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Rhodey İç Savaş’ta yeri belli bir isim. Don Cheadle’ın Civil War’da gözükeceği biliniyor. Her ne kadar şu sıralar Captain America liderliğindeki New Avengers kadrosunda bulunsa da, Kayıt Yasası söz konusu olunca tartışmadan devletin tarafını tutacaktır. Kendisi bir asker olduğundan, süperinsanların askerleştirmesine itiraz edeceğini sanmıyoruz.

 


Bruce Banner

Banner tüm ikinci fazı sadece bir filmle atlatan nadir karakterlerden. Kendisi Hulk olarak bulduğu kısa süreli yuvayı, Age of Ultron’un finalinde kasten elinin tersiyle itti. Filmin sonunda kendi kendine bir sürgün uygulayan Hulk, tüm Avengers kadrosunun en büyük jokeri şu an.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Hiç belli olmaz. Civil War’da gözüküp gözükmeyeceğine dair bir şey netleşmiş değil. Fakat gözükürse, onu bir noktada Marvel evreninin kozmik tarafına eklemleyebilirler. Zira üçüncü fazda bu kısım Ragnarok, Captain Marvel ve Infinity War eklentileriyle net bir şekilde ağırlık kazanacak. Eğer gözükmezse, Infinity War’a kadar Hulk sürgününe devam eder.

 


Natasha Romanoff

Black Widow ikinci fazın en fazla gözüken karakterlerinden biriydi. SHIELD yıkılırken orada olan Natasha, Age of Ultron’da da kilit bir rol oynadı. Şu an kendisi Steve Rogers ile birlikte yeni kurulan New Avengers’ın liderliğini üstlenmiş vaziyette.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Civil War’da olacağı zaten bilinen Natasha’nın denkleminde çok fazla bilinmez yok. Kendisi her ne kadar MCU’ya bir Iron Man filminde girmiş olsa da, sadakat bakımından Tony’den çok Steve’e yakın olduğu su götürmez bir gerçek.  Sonrasında kuvvetle muhtemel Infinity War’a kadar gözükmeyecek.

 


Clint Barton

Hawkeye ikinci fazı kısmen emekliye ayrılarak bitirdi. İkinci fazda ölmesine en çok ihtimal verilen karakterlerden biriyken, mutlu bir sona kavuştu ve çoluğunun çocuğunun yanında, kır kulübesinde yaptı finalini. Fakat Civil War kadrosunda onun da ismi yazıyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Barton bir “süperinsan” değil, artık bir SHIELD ajanı ya da bir Avenger da değil. O yüzden Kayıt Yasası ile çok ilgili değil. Bizce kendisi bir taraf tutmaktan ziyade, Fury’nin Ultron çıkışı benzeri bir yardım ziyareti yapacaktır. Yani adamı ailesine yolladıktan sonra tekrar savaşa çekip öldürmek falan gibi bir zalimlik yapmazlar değil mi?

 


Loki

Loki ikinci fazı sessiz geçirdi. İlk fazın finalinde dünyada yediği haltların cezasını ikinci fazda Asgard’da hapis yatarak geçirdi. Kardeşi tarafından özel bir görev için çıkartıldı, Dünya’nın kurtulmasına yardımcı oldu, öldü. Ama aslında ölmedi. Thor 2’nin sonu gösterdi ki, şu an kendisi Odin kılığında Asgard’ın tahtında oturuyor.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Loki zaten Thor: Ragnarok’da önemli bir yer tutacak. Odin’e ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz, ama artık kontrol onda ve Thanos ile Loki arasında illa ki bir münasebet yaşanacaktır. Ragnarok’un sonunda gerçekten ölebilir, zira o filmin böyle büyük bir fedakarlığa ihtiyacı var. Ama bizce, film o fedakarlık ihtiyacını Jane Foster ile giderip, Loki’yi Infinity War’a hazırlayacaktır.

 


Thor

Thor Convergence karşısında tüm dünyaları savundu, kral olmayı elinin tersiyle itti, geri dönüp Dünya’ya yerleşti. Sonradan Ultron olayları sırasında bir koşu gidip geldiği görü havuzunda Infinity Stones muhabbetini çözüp, Asgard’a geri döndü.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Thor’un Civil War ile zaten bir ilgisi yok, olmayacak da. Infinity War’a da yeri hazır zaten. O sırada Ragnarok hikayesinde yapacakları Infinity War’ın da çehresini büyük ölçüde değiştirecek. Loki ile olan ilişkisi de ayrı muamma. Tahmin yapmak güç, ama illa bir şey söylemek gerekse, Thor ve Loki dışında tüm Asgard’ın Thanos’a yenik düşmesi bize hem karakter motivasyonu, hem de etki anlamında doğru bir hamle olur gibi geliyor diyebiliriz.

 

Bucky Barnes

Bucky bir anda üçüncü fazın en önemli karakterlerinden biri oldu. İkinci fazda kendisiyle Winter Soldier olarak tekrar tanıştık. Sonrasında kendisi Steve Rogers’ın takıntı nesnesi hâline geldi. Steve ve Sam Wilson, ikinci fazı bir taraftan Bucky’yi arayarak geçirdiler. Ve en sonunda, finalde, bulmuş gözüküyorlar.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Bucky’nin yapacaklarından çok, Bucky’ye yapılanlar üçüncü fazın seyrini değiştirecek. Rotayı adım adım söylemek mümkün değil, fakat Tony ve Steve’in arasını açan şey Bucky ile ilgili ne edileceği mefhumu olacak. Kendisinin bir noktada, ya Civil War sonrasında, ya da Infinity War’ı takiben o meşhur kalkanı eline alacağı kesin gibi. Aktörle yapılan kontratta Civil War hariç altı filmlik yer kalmış olması bunun tek başına delili.

 


Maria Hill

Maria Hill SHIELD ajanı olarak girdiği ikinci fazı Stark Industries çalışanı olarak tamamladı. Şu an itibariyle de New Avengers bünyesinde gözüküyor. Şu dakikaya kadar büyük bir etki yaratmadı, ama bu değişebilir.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Kayıt Yasası’nı geçiren devlet ve destekleyen Tony Stark, muhtemelen onu bu yeni “kayıtlı süperinsanlar” kurumunun başına geçirecek. Steve’in avlanmasını bizzat yürüteceğini düşünüyoruz. Çizgi romanlardan çok aşina olduğumuz o gıcık Maria Hill en sonunda karşımıza çıkacak gibi.

 


Wanda Maximoff

Nam-ı diğer Scarlet Witch. Kendisi ikinci fazda, karşımıza ilk defa Winter Soldier’ın final sahnesinde çıktı. HYDRA’nın deneyleriyle güçlerini kazanan Wanda, Ultron olaylarında kilit bir rol oynadı. İkiz kardeşini kaybetti, fakat bu sırada yeni bir aile kazandı ve New Avengers kadrosuna girdi.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Tony ile zaten can ciğer kuzu sarması değiller. Stark ismi onun için kötü şeyler ima ediyor. İç Savaş’ta kuvvetle muhtemel Captain America’nın tarafında olacaktır. Infinity War’da da yerini garanti görüyoruz.

 


Sam Wilson

Falcon ikinci fazı hiç beklenmedik bir şekilde üç filmle kapattı. Winter Soldier ile birlikte kostümünü üzerine geçiren Wilson, Ultron filminde New Avengers kadrosuna girdi. Ant-Man’de de gözüken Wilson, an itibariyle Steve Rogers’ın sağ kolu konumunda.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Yeri hiç tartışmasız. Civil War’da Steve’in yanından ayrılmayacaktır. Tetikleyen olaylardan biri olacağı kesin Bucky’nin yakalanmasındaki rolü de bunu garantiliyor. Ondan sonra Infinity War’a kadar başka bir yerde gözükeceğini düşünmüyoruz. Belki bunun tek istisnası, Captain Marvel olabilir. Carol Danvers’ın çizgi romanlarda War Machine ile bir ilişkisi var bildiğiniz gibi. Fakat Don Cheadle artık birilerinin flörtü olacak yaşı geçti. O yüzden belki, bir ihtimal bu rolü Wilson’a verebilirler. Verirlerse şaşırmayız en azından.

 


Guardians of the Galaxy ekibi

Kendilerini silme bir nefeste andık, zira ikinci faza ayrı girip, beraber kapattılar. Groot, Rocket, Drax, Gamora ve Star-Lord en son bıraktığımızda yeniden inşa edilmiş Milano’nun içinde, “biraz iyi, biraz da kötü” bir şeyler yapmak amacıyla fezaya doğru uçuyorlardı.

Üçüncü Fazda Ne Yapacaklar?: Civil War ile, hatta dünyada olup biten şeyler ile ilgili olarak taraf tutmayacakları, hatta alakadar olmayacakları kesin gibi. Kendi filmleri dışında bir yere müdahil olurlarsa, bu kuvvetle muhtemel çizgi romanlarda da yollarının sık sık kesiştiği Captain Marvel’ın filmi olacaktır. Infinity War’da ise çok önemli bir yere sahip olacakları kesin gibi.

 


Daredevil

İkinci fazın hayatımıza kattığı en güzide değerlerden biri olan Daredevil, kendi dizisinde baştan sona gelişimini tamamladı. Diğer tüm kahramanların aksine çok daha küçük çaplı bir alanda hareket eden Daredevil, Hell’s Kitchen’ı Kingpin tehdidinden kurtardı ve şehrin hamiliği görevini üstlendi.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Öncelikle Defenders’ı kuracak, orası kesin. Civil War’da bizzat gözükmese dahi, etkilerini hissedecektir. Ne de olsa kendisi Marvel’ın nadir maskeli kahramanlarından biri şu an. Ama genel olarak, kendi çöplüğünden çok çıkacağını zannetmiyoruz. Hell’s Kitchen ona yetecektir.

 


Vision

JARVIS’in bir Infinity Stone vasıtasıyla yeni bir bedene aktarılmış hâli olan android Vision, ikinci fazda gözümüzün önünde doğdu. Ultron olaylarının sonunda yeniden yapılanan New Avengers kadrosuna dahil olması da cabası.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Her ne kadar şu sıralar New Avengers bünyesinde olsa da, Steve Rogers’a bir sadakat beslemiyor. Civil War’da daha yakın olduğu Tony’nin tarafını tutacaktır. Infinity War’a kadar küçük bir ihtimal Doctor Strange’de, belki de Captain Marvel filmlerinde gözükebilir. Ama ne olursa olsun, Infinity War içinde önemli bir yere sahip olacağı garantiler ötesi, zira alnının ortasında filme adını veren taşlardan biri duruyor.

 


Scott Lang

İkinci fazın final filminde hayatımıza dahil olan Scott, önü en açık karakterlerden bir tanesi. Hem kostümünü giyen, güçlerini kullanmayı öğrenen, hem de bir Avenger ile yolu kesişen Scott’ın artık geleceği pek parlak.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Civil War’a Cap ve Falcon’ın tarafından gireceği zaten biliniyor. Kendi filminin sonunda bunu az çok öğrenmiş olduk. Sonrası ise muamma. Ant-Man 2 ile ilgili bir plan henüz paylaşılmadı. İlla ki Civil War sonrası bir yerde gözükecektir, fakat bu yer Infinity War da olabilir. Bizim tahminimiz, eğer Paul Rudd ikna edilirse, belki Netflix dizilerine de bir pas atabileceği yönünde.

 


Hope Van Dyne

Evangeline Lilly’nin oynadığı Hope, ilk filminde Paul Rudd yumruklamak ve kameraya sinirli bakmaktan başka pek bir şey yapmadı, fakat finalinde babası kendisine Wasp kostümünü takdim etti, o yüzden de listemize almadan edemedik.

Üçüncü Fazda Ne Yapacak?: Bizim temennimiz, Wasp’a bir Netflix dizisi verilmesi yönünde olurdu, ama bu pek mümkün gözükmüyor, zira Lilly Lost’tan beri televizyona sümüğünü sürmedi. Civil War kadrosunda yer almayacağı kesin olan Hope, bir noktada karşımıza Wasp olarak çıkacak. Bizce araya bir Ant-Man 2 sıkıştırılmayacaksa, Wasp kostümünü Infinity War’a kadar gardıropta tutacaktır.

 


Şimdilik bu kadar. Sizin tahminleriniz neler peki sevgili geekler? Hangi karakter, ne yöne gider üçüncü fazda? Buyurun, meydan sizin!