Marvel'ın 2011'de Sony'ye koyduğu Spider-Man yasakları ayyuka çıktı!

Marvel'ın 2011'de Sony'ye koyduğu Spider-Man yasakları ayyuka çıktı!
Marvel'ın 2011'de Sony'ye koyduğu Spider-Man yasakları ayyuka çıktı!
Affet bizi Sony, bir tutam hakkını yemişiz be...
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Daha önce “inşallah yeni Spider-Man Peter Parker” olmaz derken, kast ettiğimiz şeyin altında sadece çeşitlilik görme arzusu yatmıyordu. Çok açık konuşayım, bunu söylerken 5 filmdir ısrarla izlediğimiz sıkışık Parker’ı tekrar görme korkumuz daha çok geçmişti aklımızdan. Peter Parker, 5 filmdir kıt kanaat geçiniyor, Spider-Man olmakla ilgili tereddütler yaşıyor, aynı Ben Amca’nın ölümüne aynı May Hala ile ağıt yakıp, yine kız arkadaşını zor durumlardan kurtarıyordu.

Yani ne diyelim, meğerse biz Sony’nin hakkını yemişiz. Meğerse ortada bunu bir noktada kısıtlayan bir anlaşma varmış. Gawker’ın elde ettiği dökümanlara göre, Marvel ve Sony, Spider-Man’in film haklarını 2011’de yenilerlerken, ortaya bazı şartlar konulmuş. Bu şartlar Marvel tarafından gelmiş gibi gözüküyor: Spider-Man’in olamayacağı şeyler, ve Peter Parker’ın olamayacağı şeyler sıkı bir şekilde belirtilmiş. Öncelikle gelin, Spider-Man yasaklarına bakalım.

Bakın bakalım Taht Oyunları yayınlanmadan önce neye benziyormuş?

 • Erkek olmalı.
 • İşkence yapmamalı.
 • Nefsi ya da başka bir şekil müdafaa harici kimseyi öldürmemeli.
 • 13 yaş altına uygunsuz olacak bir dil kullanmamalı.
 • Tütün içmemeli.
 • Yasadışı uyuşturucuları satmamalı / dağıtmamalı.
 • Alkol sorunu olmamalı.
 • 16 yaşından önce seks yapmamalı, 16 yaşından küçük kimseyle seks yapmamalı.
 • Homoseksüel olmamalı (Marvel o karakteri homoseksüel olarak tasvir etmediği sürece).


Bu kurallar Spider-Man üst karakterini kapsıyor. Yani şöyle, bu kaidelere göre Spider-Man kostümünü Miles Morales giyebilir, Ben Reilly giyebilir, Brian Braddock giyebilir. Hepsi okey. Ama Gwen Stacy giyemez, Mayday Parker giyemez, zira erkek olma kaidesinden kaybediyorlar. Son kural da biraz kafa karıştırıcı, ama aslında sadece şunu diyor: Spider-Man kostümünü giyen bir karakter, önce Marvel çizgi romanlarında gay olarak gözükmeli. Yani Spider-Man'i gay yapma hakkı, sadece Marvel'a ait.  EğerMiles Morales dedikodularda denildiği gibi gay olsaydı, muhtemelen Spider-Man olmasının önünde bir engel olmayacaktı.

Uyuşturucu, alkol, tütün meseleleri zaten tamamen okey. Ben de istemiyorum Spider-Man’in kolunda şırıngayla gezmesini. Dil meselesinde biraz orta şekerliyim, geçen ASM serisinde Peter’ın “mother hubbard” dediği yer bana hâlâ çok utanç verici geliyor; ama tutup da “ŞİTFAK!” diye dalan bir Spider-Man görmek istemiyorum elbette. İşkence ve nefsi müdafaa harici öldürme olmaması zaten tüm süper kahramanların şiarı. Seks meselesi ise… Yani ne diyeyim, zaten, evet?

Peki Peter Parker ile ilgili kurallar ne? Onlar da şu şekilde:

 • Tam adı Peter Benjamin Parker olmalı.
 • Beyaz ve heteroseksüel olmalı.
 • Ebeveynleri çocukluğundan beri kayıp olmalı.
 • Ebeveynlerinin kaybolmasından sonra May Halası ve Ben Amcası tarafından New York’ta büyütülmüş olmalı.
 • Güçlerini ya lisede, ya da üniversitede edimiş olmalı.
 • Güçlerini bir örümcek tarafından ısırılarak edinmiş olmalı.
 • İlk kırmızı ve mavi kostümünü kendi tasarlamalı.
 • Siyah kostüm bir simbiyot olmalı, kendi tarafından tasarlanmamalı.
 • Queens, New York’ta bir orta sınıf aile tarafından yetiştirilmiş olmalı.
 • Liseyi Queens’de, üniversiteyi New York şehrnde okumuş olmalı.

YouTube artık oyun konusunda daha ciddi: YouTube Gaming ile tanışın!

İşte burası Amazing Spider-Man’in formülden niye bu kadar uzaklaşamadığını gösteriyor. Hikayeyi mahalleye kadar belirlemişler yani, adamlar ne yapsın? İşin içine Richard Parker’ın kayboluş gizemini katarak, biraz çeşitlendirmeye çalışmışlar belli ki. Peter Parker siyahi olmasa da olur, sıkıntı yok. Ama illa kendi kostümünü kendi tasarlayacak? Siyah kostüm illa simbiyot olacak? Lisesini okuyacağı muhiti önceden seçmek? Bunlar biraz fazla talepkar değil mi?

Bu noktada sorulması gereken şey şu: Artık Spider-Man MCU’ya dahil olduğuna göre, bunlar esnetilecek mi? Yani 2017’de gelecek olan solo Spider-Man filminde farklı bir şey görecek miyiz? Mesela Miles Morales’e kostümünü bizzat SHIELD veriyordu çizgi romanlarda. Benzer bir şey MCU’da Peter Parker’ın başına gelirse gayet hoş olur bence. Bu gerçekleşebilir mi, yoksa Marvel yine “yok yok kendi tasarlayacak” der mi? Kostümün rengi yine kırmızı – mavi mi olur, yoksa zilyarlarca fazla Spider-Man kostümünden bir tanesini tercih ederler mi bu sefer?

Bunların mutlaka bir bölümünü Civil War’da Spidey sahne alınca anlayacağız. Ama o dakikaya kadar, sanıyorum Sony’ye bir özür borcumuz var. Filmlerin bu kadar formül durmasında, Marvel’ın da payı varmış yahu…