Marvel'ın Daredevil'a özenle yerleştirdiği (ve muhtemelen fark etmediğiniz) 12 gizem, gönderme ve detay!

Marvel'ın Daredevil'a özenle yerleştirdiği (ve muhtemelen fark etmediğiniz) 12 gizem, gönderme ve detay!
Marvel'ın Daredevil'a özenle yerleştirdiği (ve muhtemelen fark etmediğiniz) 12 gizem, gönderme ve detay!
Peki sadece övüp bırakacak mıydık Daredevil'ı? Tabii ki hayır. Dizi sırasında kaçırmış olabileceğiniz detayları toparlama sözü vermiştik; işte karşınızdayız. Daredevil'ın 13 bölümüne ince ince gizlenmiş 12 easter egg, gizem, referans ve göndermeyi şöyle toparladık. Buyurun!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Geçen Cuma Marvel'ın Netflix ile olan yeni girişimi ilk meyvesini Daredevil formunda verince, biliyorsunuz, o haftasonunu "Daredevil Haftasonu" ilan ettik. Cuma, Cumartesi ve Pazar bizim site basbaya kırmızıya boyandı; ama nasıl boyanmasın ki? Dizi gerçekten de şahaneydi. Bir an MCU'nun en iyi işi mi olacak diye heyecanlandık, sonda bocalayarak bu hakkını kaybetti, ama şu gerçek değişmedi: Daredevil gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman dizisi. Bunu çok rahatlıkla söylüyorum, çünkü süper kahraman dizileri arasında (güncel ya da eski) onun kulvarında at koşturmaya çalışan bile yok.

Peki sadece övüp bırakacak mıydık Daredevil'ı? Tabii ki hayır. Dizi sırasında kaçırmış olabileceğiniz detayları toparlama sözü vermiştik; işte karşınızdayız. Daredevil'ın 13 bölümüne ince ince gizlenmiş 12 easter egg, gizem, referans ve göndermeyi şöyle toparladık. Buyurun!

 

1. Sarı!

İlk önce işe en barizi, ama belki de en ince görüleniyle başlayalım. Şu sıralar Marvel'ın TV departmanının başında olan Jeph Loeb, aslen çizgi roman çıkışlıdır ve çizgi roman sanatının şanlı tarihinde çok özel bir yeri vardır. Özellikle çizer kankası Tim Sale ile yarattığı efsanevi hikayelerle ünlüdür Loeb. Bunların arasında Batman: The Long Halloween, Superman: For All Seasons, Spider-Man: Blue vardır. Ve bir de, Daredevil: Yellow.

Bildiğiniz gibi Daredevil'ın ilk kostümü aslen sarıdır. Yellow da bu kostümü giydiği sırada Matt Murdock'un yaşadıklarını, çok ilginç ve usta bir anlatım tekniğiyle tekrar anlatır. Jeph Loeb metinleri nakış gibi işlerken, Tim Sale de görsel olarak sarıya çok bandırılmış bir lisan kullanır. Dizi hem Daredevil'ın sarı kostümlü orijinine, hem de Loeb ve Sale'in bu işine sağlam bir saygı duruşunda bulundu. Fark etmişsinizdir, görselle de belgeledik, sinematografik olarak dizi başta ağır sarı ışıklandırma ve tonlamalar kullandı. Bölümler ilerledikçe ise bunu yavaştan turuncuya, sonra da kırmızıya çevirdiler. Matt Murdock'un Daredevil oluşu, dizinin rengiyle de paralel gitti anlayacağınız!

 

Bu akşam başlayacak yeni diziye hazırlık mahiyetinde okuyabileceğiniz 6 Daredevil hikayesi!

 

2. Urich'in Küpürleri, New York Savaşı ve Harlem

 

Marvel dizi ve filmlerinde easter egg arayanlar zaten Ben Urich'in ofisindeki ilk sahnede bir "duraklat" tuşuna bastılar. Oradaki meşhur "Battle of NY" manşeti zaten kör göze parmaktı. Fakat orada ince bir referans daha vardı. Urich'in diğer gurur tablolarından biri, "Harlem Terror" manşetiydi. Bu, MCU'nun belki de en az bilinen filmi The Incredible Hulk'a referans. Hatırlayacaksınız o filmde Hulk Abomination ile kapışıyor, New York'un Harlem yöresini de tuzla buz ediyordu.

 

3. Carl "The Absorbing Man" Creel

 

Daredevil'ın babasının o son dövüşündeki rakibi size ismen tanıdık geldi mi? Carl "Crusher" Creel, Marvel'ın ünlü kötü adamlarından biri. İşin ilginci, kendisini daha önce MCU içerisinde de gördük. Agents of SHIELD'ın ikinci sezonunun başlangıcında karşımıza çıkan "The Absorbing Man"'i hatırladınız mı? Hah, Battlin' Jack Murdock'un rakibi kendisinin gençlik hâlinin ta kendisi. Ufak, ama hoş bir referans.

 

Marvel resmen açıkladı, Agents of SHIELD'a kardeş dizi geliyor!

 

4. Leland "The Owl" Owlsley

 

Kingpin'in mafya organizasyonunun muhasebesini yapan karakter, aslında çizgi romanlarda gayet tanıdık bir isim. Leland Owlsley, hem Daredevil hem de başka Marvel karakterlerine rakip olmuş "The Owl" isimli bir süper kötü. Kendisi yaş itibariyle bu saatten sonra Owl olamaz, bu çok aşikar. Peki isim tesadüf olabilir mi? Hayır. Zira Leland devamlı dizide bir "oğlu" olduğunu anlatıyor sağa sola. İsmi de "Lee". Marvel bu adı tesadüfen koymuş olamaz. Muhtemelen Leland'ın oğlu Lee, The Owl titrini üstlenip önümüzdeki dizilerden birinde kötü adam olarak çıkacak karşımıza.

 

5. Atlas

 

Nelson ve Murdock'un karşı komşusu olan Atlas şirketi size tanıdık geldi mi? Gelmediyse yerden göğe kadar haklısınız, o logo ve o ismi çok kişi Marvel ile bağdaştırmaz. Fakat Marvel Stan Lee döneminde yeni adını almadan önce, birçok farklı isimle anılmıştır. Bunlardan biri? Atlas Comics. Logo da birebir aynı!

 

6. Melvin Potter, Gladiator

 

Kingpin ve Daredevil'ın zırhını yapan yarım akıllı Melvin Potter karakteri de diziye özgü yaratılmış bir karakter değil. Çizgi romanlarda, özellikle de Born Again kısa hikayesinde önemli bir yer kaplar Potter ve onun kız arkadaşı Betsy. Potter çizgi romanlarda "The Gladiator" adlı bir kötü karakterdir, ama aslında öyle içten kötü değildir. Aynı dizide olduğu gibi çizgi romanlarda da kendisine genelde Betsy üzerinden şantaj yapılır. İleride kendisini Gladiator olarak görmemiz zor, ama en azından referans hoş!

 

7. "O Yunan kız..."

 

Bu referansı muhtemelen hepiniz yakalamışsınızdır. Nelson ve Murdock'un üniversite günlerinde bir karakterin sözü geçti bir iki saniyeliğine. Nelson Matt'e "sen o dersi o Yunan kız için almadın mı?" diye sordu, Matt de "Evet, ama yürümedi..." dedi. Matt Murdock ve bir "Yunan kız" lafları yan yana gelince, çok net bir tablo çıkıyor ortaya: Elektra Natchios. Daredevil'ın en büyük aşkı olan Elektra dizide gözükmedi, ama bu sahnede göndermesinin yapıldığına yüzde doksan dokuz eminiz.

 

 

Daredevil 1. Sezon Bölüm #1-4 Gizemleri, Yorumları ve Fark Etmediğiniz Detayları!

 

8. The Hand / The Chaste

 

Daredevil'ın kökenleri ninja kültürüyle göbekten bağlıdır, dizi de bunu buram buram verdi zaten. Stick'in gidip rapor ettiği adamın ismi cast listesinde "Stone" olarak yazıldı. Stone aslen Stick'in öğrencilerinden biri, ve ikisi birlikte The Hand adı verilen kadim bir ninja örgütüne karşı mücadele veren The Chaste'in üyeleri. Stick hani "bana savaşçı lazım" diyip duruyordu ya? Derdinin o olduğunu az çok çıkartmıştık, Nobu'yu klasik The Hand kırmızıları içerisinde görünce şüphemiz kalmadı. Muhtemelen bu Hand'i son görüşümüz değil. Hatta Defenders da ana kötü olurlarsa, hiç şaşırmayacağız.

 

9. Steel Serpent

 

Madam Gao'nun eroinlerinin üzerine vurulan damgayı tanıdınız mı? Kendisi dizimizin Iron Fist'e bağlandığı nokta hükmündeydi. O logo, Iron Fist'in azılı düşmanlarından Steel Serpent'ın logosu. Steel Serpent da Iron Fist'in güçlerini aldığı mistik uzaylı şehri K'un L'un'dan kovulmuş bir karakter, K'un L'un teknik olarak başka bir boyutta, hakeza Steel Serpent'ın müttefiği Crane Mother'ın yönettiği bir başka mistik şehir de öyle. Bu Steel Serpent - Gao bağlantısı, Gao'nun Owlsley'ye söyledği "evim Çin'den önemli bir oranda daha uzak" lafıyla birleştirince, akıllara tek bir sonucu getiriyor, Gao Crane Mother'ın ta kendisi.

 

10. St. Agnes Yetimhanesi

 

Bu referansın varlığından emin olmak için baya eşelememiz gerekti. İlk duyduğumda, ismin sebepsiz tanıdık geldiğini fark ettim, ama önemsemedim. Sonuça Amerika'da hastane, yetimhane, huzurevi gibi yerlere "St." takısıyla başlayan isimler vermek çok yaygındı, her yerde duymuş olabilirdim. Ama ufak bir araştırmayla gerçek ortaya çıktı: St. Agnes aynı zamanda Agents of SHIELD'ımızın biricik Quake'i Skye'ın da yetiştiği yetimhane.

 

Agents of SHIELD 2. Sezon 16. Bölüm incelemesi: Hoş geldin eski dost!

 

11. Van Lunt

 

Muhtemelen sizin gibi ben de Nelson ve Murdock tabelasının üzerne yapıştırıldığı kapıya dikkatlice bakma ihtiyacı hissetim. Çok açık konuşayım, ben bir yerden kesinlikle bir She-Hulk referansı çıkar diye bekliyordum, ama Marvel beni ters köşeye yatırdı. Görünen o ki gönlümüzün favori avokado ikilisi ofislerini geleceğin bir süper kötüsünden devralmışlar. Kapıda ismi gözüken "Van Lunt", Zodiac isimli bir çetenin lideri multimilyoner Cornelius "Taurus" Van Lunt'a referans büyük ihtimalle. Tabii henüz daha o kadar zengin değil belli ki, zira burada kendisi henüz sadece basit bir emlakçı!

 

12. "Makineler dünyayı ele geçirdiğinde..."

 

Son referans, belki de en ufak, ama en anlamlı olanı. Karen faks makinesiyle sıkıntı yaşarken Nelson'ın yaptığı ufak bir şakadan ibaret. Hatta bu şaka, tonla başka yerde, tonla başka şekilde yapıldı bile, "makineler dünyayı ele geçirdiğinde bunları hatırlayacaklar bak" minvali espriler gırla gider bu tip işlerde. Ama tabii, sadece bir ay sonra makineler hakikaten ele geçirecekler dünyayı. Faks makineleri şeklinde değil, ama iplerinden kopartılmış yapay zekalar şeklinde. Değil mi Ultron?