Marvel'ın Ekim ayında çıkartacağı 45 yeni seri karşınızda!

Marvel'ın Ekim ayında çıkartacağı 45 yeni seri karşınızda!
Marvel'ın Ekim ayında çıkartacağı 45 yeni seri karşınızda!
Hepsi birinci sayılarının kapakları, detaylarıyla. Marvel Ekim ayındaki büyük yeniliğinde neleri değiştiriyor, kimler gitti, kimler geldi, hepsinin cevabı burada.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Ve o beklediğimiz gün, geldi çattı sevgili geekler. Marvel Ekim ayında Secret Wars’ın sonlanmasıyla resmen başlatacağı All-New, All-Different Marvel serisini etiyle, buduyla tanıttı resmen. Bugün Amerika’nın dört bir yanındaki çizgi roman dükkanlarına içinde tam 45 serinin resmi tanıtımı bulunan bir dergi gitti. Bir süre sonra dijital ortama da taşınacak. Fakat elbette, internet çağında olduğumuz için, fiziksel olan çok uzun süre fiziksel kalamadı. 45 serinin her biri, an itibariyle taranmış ve özenle yüklenmiş vaziyette.

Bunlardan bazıları (A-Force, Ant-Man, Captain Marvel, Contest of Champions, Doctor Strange, Spider-Gwen, Spider-Man, Squadron Supreme, The Totally Awesome Hulk ve Invincible Iron Man) zaten öncesinde lansmanlarla tanıtılmıştı. Bazılarını (Angela: Asgard’s Assassin, Hawkeye, Howard the Duck, Silk, Spider-Woman, The Mighty Thor) bilmesek de Secret Wars başlamadan hemen önce yeni serilere geçiş yaptıkları için devam edebileceklerini tahmin edebiliyorduk. Bazıları ise dev şok oldu.

Hepsnin üzerinde tek tek konuşmamız mümkün değil, fakat bazı önemli noktalara dikkat çekmekte de fayda var. Öncelikle, Marvel yüzümüze güldü, bize Web Warriors’ı bahşetti resmen. Mike Costa ve David Baldeon’un götüreceği seri, ekip olan Spider-karakterleri konu alacak. Spider-Verse tadı burada devam edecek anlayacağınız. Fakat yeni kadrodaki tek ekip Web Warriors değil. Görebildiğimiz kadarıyla ortada X-Men’i saymazsak dokuz süper ekip var. İlki diziden esinlenecek olan Agents of SHIELD. İkincisi ana Avengers ekibimiz, All-New, All-Different Avengers. Bunun kadrosu önceden duyurulduğu gibi. İkinci ekip, Guardians of the Galaxy. Drax, Rocket ve Groot kadroda duruyor, görebildiğimiz kadarıyla Star-Lord kadın ve ekibe yeni konuk olarak –kendi serisi de gelecek olan- Venom ile The Thing katılmış.

Üçüncü süper ekibimiz Illuminati. Kadroyu tam seçemiyoruz, ama Red Hood garanti. Diğerleri de Black Ant, Titania ve Mr. Hyde gibi duruyor ki, bu da şu anlama geliyor: Illuminati eskisi gibi bir “süper zeki kahramanlar” topluluğu değil, daha ziyade Cabal’a yakın duruyor. Dördüncü ekip New Avengers. Time Runs Out’ta ön planda olan Sunspot ekibin lideri gibi gözüküyor. Diğer elemanlar ise Squirrel Girl, Songbird, Hulking, Wiccan ve garip bir şekilde kendi serisinde yaşlı, burada genç gözüken Hawkeye.

Beşinci ekip Howling Commandos of SHIELD. Burayı çok tatlı bir şekilde “canavarlar kadrosu” olarak döşemişler. Dum Dum Duggan, Hit-Monkey, Man-Thing, Werewolf ve Manphibian’ı seçebildik ana sayfadan. Altıncı ekip Ultimates. Aslen Ultimate evrenindeki Avengers’ın ismi olan Ultimates’ı, burada bir nevi Mighty Avengers’a atamışlar. Tatlı bir isim entegrasyonu olmuş. Kadro Black Panther, Monica Rambeau, Blue Marvel, Carol Danvers ve America Chavez’den oluşuyor. Yedinci ekibimiz Uncanny Avengers. Gerry Duggan ve Ryan Stegman’ın yürüteceği seri Peter Parker, Quicksilver, Brother Voodo, Steve Rogers, Rogue, Inferno ve Deadpool şeklinde bir kadroya sahip. Sekizinci ekibimiz Uncanny Inhumans, burada Human Torch’un o potaya dahil edildiği haricinde bir gelişme yok, dokuzuncu ekibimiz de önceden tanıttığımız Squadron Supreme.

Bunun haricinde bazı ilgi çekici gelişmeler de var. Örneğin Peter Parker’ın kendi serisi de olacak, Amazing Spider-Man. Dan Slott’un yazacağı seride Peter kendi şirketiyle genişlemiş, Şangay’a yerleşmiş, Spider-Mobile gibi türlü türlü ileri teknoloji alet edevata sahip bir minik Iron Man olacak. Daredevil’ın kostümü kararmış, yanına da bir çırak almış. Drax ve Star-Lord’un kendi serileri geliyor. Old Man Logan’ın da öyle. Ha bu arada, All-New Wolverine’imiz X-23 elbette.  Spider-Woman hamile (neden?), Nova peder beyle kavuşmuş, X-Men üç farklı seriyle çıkıyor (All-New, Extraordinary ve Uncanny). Bunlar haricinde Karnak, Vision, Carnage, Venom gibi belli ki denenmelik konulmuş seriler de var. Fantastic Four ile ilgili ise hiçbir şey yok.

Bütün serilerin kapakları (Iron Man Ekim’de çıkmayacağı, erken gala yapacağı için yok, ama biz temsilen yine de koyduk) aşağıda. Ne diyorsunuz?