Marvel'ın yeni Örümcek Adam filmi için kısa listeye aldığı 5 yönetmen!

Marvel'ın yeni Örümcek Adam filmi için kısa listeye aldığı 5 yönetmen!
Marvel'ın yeni Örümcek Adam filmi için kısa listeye aldığı 5 yönetmen!
Analizlerini masaya yatırdık, göreve hangisi müsait?
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

İyi sinemacılar, iyi sinema yaparlar. Dünyalar basiti bir cümle olması gerekiyor bunun; ama genelde işin içine gişe kaygısı girince bunun atlandığını hissediyorum Hollywood’da. Genelde risk almaktan çekinen yapımcılar büyük ölçüde “önceden denenmiş” bir adam arıyorlar dev filmlerini götürmesi için. O yüzden de bilim kurgu, aksiyon, süper kahraman gibi janrlardan çıkamıyorlar ve böylece, karakteri daha iyi anlayacak yönetmenler olabilecekken, projeler Zack Snyder’a teslim ediliyor.

Bu mefhumu Nolan on sene önce kanıtlamıştı aslında, Marvel da her filmiyle tekrar ispatlamaya devam ediyor. Nasıl ki Christopher Nolan’ın Batman öncesi tek bir tane dahi aksiyon ağırlıklı, gişede üste oynayacak filmi yoktu, ama çok iyi filmleri vardı; Avengers’ı tepeye çıkartan Joss Whedon’un da en büyük kitle başarısı Buffy’i bir vakit o haftanın en çok izlenen 38. dizisi yapabilmiş olmasıydı, ama hep iyi işleri vardı. DC’ye silme gömüyorum zannetmeyin, aynısını şu an David Ayer ile Suicide Squad için de yapıyorlar ve ben takdirlerden takdir beğeniyorum. Önemli olan iyi sinemacı. İyi sinemacı, iyi sinema yapar.

Marvel Örümcek Adam'ı oynayacak yeni aktörü buldu!

Örümceğe doyacaksınız, bir Spider-Man filmi daha geliyor!

Peter Parker olmayan en iyi 10 Örümcek Adam (ya da Kadın) (ya da Domuz)

O sebeple, şu an yönetmen kararının açıklanmasını dört gözle beklediğim tek bir var: Spider-Man. Daha önceden bu seri iki defa bağımsız sinemanın bağrından kopup gelmiş ve bu türde çok da bezi olmayan yönetmenlere teslim edildi; Sam Raimi ve Marc Webb. İkisi de farklı tellerden çaldılar, Webb selefine göre çok daha az koyabildi tarzını masaya. Şimdi ise yeni bir film geliyor ve yeni bir yönetmen aranıyor. Daha doğrusu, “aranıyormuş” diyeyim, çünkü ben o filmi Drew Goddard’ın yöneteceğinin kesin olduğunu sanıyordum. Değilmiş. Kısa aday listesi, Deadline’ın haberine göre yeni belirlenmiş. Jonathen Levine, Ted Melfi, Jason Moore, Jared Hess, John Francis Daley ve Jonathan M. Goldstein. Spidey’yi Marvel’da sırtlayacak isimler bunlar.

Dilerseniz tek tek bir üzerinden geçelim, ama öncelikle söylememiz lazım. Bu altı yönetmenin tek bir dev ortak noktası var; o da hepsinin komedi çıkışlı olması. Bu da akıllara Marvel patronu Kevin Feige’nin bu sefer Spidey’nin komedi yönüne ağırlık verecekleri sözünü getiriyor. Hakikaten de öyle yapacaklarmış gibi duruyor. Gelin, beraber bakalım, işte Spider-Man filmini yönetmek için belirlendiği iddia edilen 6 aday!

 

1. Jonathan Levine

Başa denk geldi, ama şu an kendisi net fvorim. Kendisinin geçmişinde Love Bytes, All the Boys Love Mandy Lane, The Wackness gibi çok bilinmeyen filmleri var; en meşhur işleri ise muhtemelen 50/50 ve Warm Bodies. 50/50 drama ve komediyi çok güzel harmanlayan, dokunaklı ve eğlenceli bir filmdi. Warm Bodies ise o konseptin hak etmediği kadar zeki, komik ve pürüzsüzdü. İki film de gönlümde güzel bir arsa kapattığından, Levine benim için şu an “inşallah olur!” segmentinde.

 

2. Ted Melfi

Ted Melfi, görece deneyimsiz bir yönetmen. Aslında yapımcı olarak uzun süredir çalışıyor, ama uzun metraj olarak sadece iki filmi var. Bunlardan en sonuncusu, geçen sene çıkan ve ödül ortamlarında adı çok zikredilen Bill Murray filmi St. Vincent. Melfi’ye çok aşina değiliz, ama şunu iç rahatlığıyla söylemek mümkün; iş konusunda çok seçici olan Bill Murray bir yönetmene güvendiyse, biz de güveniriz!

 

3. Jason Moore

Jason Moore, itiraf edeyim, bu listedeki Levine’den sonraki ikinci favorim. Kendisinin ağırlıkla tiyatro ve TV işlerinden oluşan bir geçmişi var. Bugüne kadar sadece tek bir uzun metraj film çekti, o da bu ay devamı çıkacak olan Pitch Perfect. Çok alakasız durabilir, ama Moore’un kendisine Tony adaylığı getiren Avenue Q’dan Pitch Perfect’e uzanan kariyerinde en iyi yaptığı şey komik, alaycı karakteri içtenliğe bulayıp seyirciye sevdirebilmek olduğundan, Spider-Man’e de çok yakışacağını düşünüyorum. Olursa, bu da iyi olur!

 

4. Jared Hess

Jared Hess bundan on sene önce, Napoleon Dynamite ile bomb gibi düşmüştü film alemine, ama sonra devamın ıgetiremedi. Nacho Libre ve Gentlemen Broncos çok da iyi filmler değillerdi açıkçası. Napoleon Dynamite’ın kredisi hâlâ görece yüksek, Disney ile de önceden münasebeti bol; ama bana soracak olursanız, umarım aday listesinin çok da tepelerinde yer almaz. Sahip olduğu kıvılcım her neydiyse, onu tekrar bulmakta zorlanıyor gibi gözükmekte zira Hess.

 

5. John Francis Daley & Jonathan Goldstein

John Francis Daley aktörlükten senaristliğe, senaristlikten de yönetmenliğe terfi etmiş bir adam. Goldstein ise onun biraz daha tecrübeli, senaryo kökenli partneri. Açıkçası ümüt vaat eden bir çizgiye sahipler. Horrible Bosses, The Incredible Burt Wonderstone ve Cloudy with a Chance of Meatballs 2 gibi kalbur üstü filmleri yazdıktan sonra, Vacation’ı yönettiler, o film de bu yaz çıkacak. Şimdilik ön izlemelerden ve içeriden gelen haberlerden duyulanlar, olumlu yönde. Ama elbette, net bir şekilde bilmemiz de mümkün değil. Daley ve Goldstein şüphesiz listenin en kapalı kutuları. Olabilir de, olmayabilir de!

 

Siz ne diyorsunuz? Sizce kim olmalı?