Mass Effect'in yazarı en sonunda evine döndü

Mass Effect'in yazarı en sonunda evine döndü
Mass Effect'in yazarı en sonunda evine döndü
Uzun ayrılıklardan sonra eve dönmeler çok tatlı olur; yalnız Drew Karpyshyn'in dönüşünün altında bizce basit bir kucaklaşmadan fazlası var!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Hayatımın ciddi bir bölümünü video oyunlarına harcamış bir insan olarak; birileri tarafından “gelmiş geçmiş en iyi oyun ?” sorusunu çok fazla duyuyorum hâliyle. Buna bir objektif, bir de sübjektif cevabım var. İki cevap da özünde aynı şeyi başarabilen oyunlardan oluşuyorlar: Oynanış ve hikayeyi katıksız ve deliksiz bir biçimde birleştirebiliyor olmak. Bunlardan bir tanesi, sübjektif olan; Knights of the Old Republic II. Objektif olan da Mass Effect 2. Ve o cepheden, hayırlı olabilecek bir haber var elimizde.

Mass Effect 1  ve Mass Effect 2’nin, Knights of the Old Republic I ve The Old Republic MMO’sunun hikayelerini yazan, oradan hızını alamayıp Expanded Universe’in belki de en yüzüne bakılabilir romanlarından bir tanesi Revan’ı kaleme alan, unutulmaz tonla oyunda kalem sallamış, ismini yazması basiret imtihanı olan Drew Karpyshyn, uzun sürelik bir aradan sonra, evine, BioWare’e döndüğünü açıkladı geçtiğimiz günlede.

Karpyshyn duyuruyu kendi sitesi üzerinden yaptı. BioWare’in harıl harıl yeni Mass Effect oyunu Andromeda üzerinde çalıştığı şu günlerde serinin babası memlekete dönünce insanın hayal gücü çalışmaya başlıyor hâliyle. Gelin görün ki Kanadalı yazar beyanında şöyle bir açıklama yaptı: “Sanıyorum bir çoğunuz BioWare’e dönüşümün duyurulacak yeni bir projeyle birlikte olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Kısa cevap: Hayır. BioWare Austin’e yıllar önce TOR üzerinde çalışmaya gelmiştim, ve en azından şimdilik tekrar yapacağım şey de bu.”

Burada satır aralarından okuyabildiğimiz en önemli şey; “yeni proje” ve “en azından şimdilik” kelimeleri. Açıkçası sadece SWTOR için geri dönmüş de olabilir Karpyshyn. Ama bizce buradaki iki vurgu, biraz Mass Effect Andromeda’nın da denklemin içerisinde kaldığını ima ediyor. Ki, net konuşalım, onun yazdığı ve yazmadığı Mass Effect oyunları arasındaki farka bakınca, bu da bizi Andromeda için dev heyecanlandırıyor. Siz ne diyorsunuz?


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Oyun

  ,

  Proje

  ,

  yazar

  ,

  açıklama