Metal Gear Solid oynamadıysanız Phantom Pain öncesi bilmeniz gereken 5 şey

Metal Gear Solid oynamadıysanız Phantom Pain öncesi bilmeniz gereken 5 şey
Metal Gear Solid oynamadıysanız Phantom Pain öncesi bilmeniz gereken 5 şey
Metal Gear Solid'e dev saygı duruşumuzda bulunmaya devam ediyoruz, bu sefer konumuz, bilmeniz gereken özel hikaye noktaları!
Haber: Mert Günhan / Arşivi

Artık sağır sultansanız dahi duymuşsunuzdur, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çıktı. Metal Gear serisini yalayıp yutmuş bütün MGS hayranları oyunu oynamak için krize giriyor. Bir haftalık yıllık iznini eve kapanıp Phantom Pain oynamak için harcayanlar var. Seriyi bilmeyenlere bu gerçek anlamda son MGS oyununun ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini anlatmak güç. Özellikle bu yolculuğa 99 yılında ilk MGS ile çıkanlar, bambaşka hisler içindeler. Bir de siz varsınız, daha önce MGS serisinden bir oyun oynamamış. Metal Gear Solid 1’de kafayı yememiş, 2’de kendini kaybetmemiş 3’te gerçek anlamda bir dönem oyunu oynamanın tadına varamamış, 4’te hakkını vererek ağlayamamış siz MGS serisinden bihaber dostlarımız.

İşte Geekyapar olarak size bir amme hizmeti sunmaya karar verdik. Her ne kadar Phantom Pain’i MGS serisini bilmiyorsanız çok fazla tat alarak oynayamayacak olsanız bile, bir çoğunuzun yapacağı şeyin bu olduğunu, Ground Zeroes'un ulaştığı satış rakamlarına bakarak görebiliyoruz. O yüzden bir süredir size önceki 4 oyunun ana anlarını MGS 1 ve 2'yi ayrı, MGS 3 ve 4'ü ayrı paket yaparak sunduk. Şimdi sıra, hepsine ufak bir cila atmaya geldi.

İşte Phantom Pain oynamadan önce bilmeniz gereken 5 şey

1. Nedir Bu Patriots?

 

Metal Gear Solid serisinin gerçek anlamda “kötü adamları” MGS2’nin sonunda öğrendiğimiz “Patriots” isimli grup. MGS4’ün sonunda savaş ekonomisini idare ederek dünyayı kaosa sürükleyen bir grup AI olarak karşımıza çıkan Patriots’un temeli çok eskiye dayanıyor.

2. Dünya Savaşı sırasında Çin, Sovyetler ve Amerika savaşı kazanmak için güçlerini birleştiriyor ve bir ortak para havuzu oluşturuyorlar. Bu para havuzu savaşın sonunda eşit parçalara bölünecek ve bankalarda saklanacakken, tabii ki çalınıyor ve sırra kadem basıyor. Bunun sonucunda üç süper güç, parayı tekrar geri almak için çalışmalar başlatıyor. Bu olay Soğuk Savaş'a kadar uzuyor. Metal Gear Solid 3’ün sonunda ise Big Boss yardımıyla bu paranın yarısını CIA ele geçirmeyi başarıyor. 1970 yılında, CIA’in kurtardığı kısım, bu sefer Ocelot tarafından çalınıyor.

Ocelot aynı zamanda paranın diğer yarısını da bulmayı başarıyor ve MGS3’ten hatırlayacağımız Major Zero, Big Boss, Dr. Clark, Sigint gibi karakterlerle bir araya gelerek Patriots’un ilk halini oluşturuyor. Patriots grubunun tek amacı Big Boss’un ustası The Boss’un (MGS3’ün sonunda öldürdüğümüz kadın) vasiyetini uygulamak. Fakat Zero ve Big Boss’un bu konuda farklı fikirleri olduğundan, ayrılık yaşıyorlar. Zero, dünyanın hep Big Boss’a ihtiyacı olacağını düşünerek, gizli bir şekilde Big Boss’un klonlarını yaratıyor. Bu klonlar üç taneler, Liquid Snake, Solid Snake ve Solidus Snake.

Bu olay bardağı taşıran son damla oluyor. Big Boss tamamen Patriots’u geride bırakıp kendi grubu Militaires Sans Frontieres’i kuruyor. Patriots ise isim değiştirip Cipher oluyor. Bu noktadan sonra Zero Cipher ile, Big Boss ise Militaires Sans Frontieres ile, The Boss’un vasiyetini gerçekleştirmeye çalışıyor. Tabii ki bu birbirleri ile savaşmaları anlamına da geldiğinden, Cipher, Big Boss ve paralı asker birimini terörist olarak lanse etmeye çalışıyor.

 


2. Kim Bu Paz Ortega Andrade?

Peace Walker’ın ana karakterlerinden Paz, aslında bir Cipher ajanı. Peace Walker hadisesinin sonunda kendisi öldü diye biliniyor fakat Ground Zeroes’da tekrar ortaya çıkıyor. Big Boss, Paz’ın Cipher ile ilgili bilgi taşıdığını bildiğinden onu kurtarmaya gidiyor. Tabii bir diğer amacı, Paz’ın Militaires Sans Frontieres ile ilgili bilgi vermesini önlemek, yani gerekirse onu susturmak. Ground Zeroes’un sonunda, Paz’ın işkenceye uğradığını öğreniyoruz. Zaten oyunun sonunda da helikopterle tam onu kurtardığımızı düşünürken patlıyor kızcağız. Phantom Pain’in bütün kopma noktası da bu patlamadan sonra Big Boss’un girdiği 9 senelik koma üzerinden gidiyor.

 


3. E Peki Skull Face Kim?

En büyük gizemlerden biri. Skull Face’in kim olduğunu bilmiyoruz. Kojima daha önce görmediğimiz yepyeni bir karakter olduğunu söylüyor. Skull Face hem Big Boss’un hem de Cipher’ın düşmanı. Buna ragmen Paz olayı ile Big Boss’u kandırıp, MSF’i ortadan kaldırmayı başarıyor. Phantom Pain fragmanında Skull Face ile epey bir alış verişimizin olduğunu da görüyoruz. Anladığımız tek şey, bu karakterin hem Cipher’a hem de Big Boss’a bir düşmanlığının olduğu.

 


4. Big Boss

Metal Gear Solid 3’ün ana karakteri olan Big Boss, The Boss tarafından yetiştirilmiş, dünyanın en efsanevi askerlerinden biri. 1964 senesinde CIA’in girişimiyle Philosopher's Legacy’nin yarısını almak için bilmeden The Boss ile karşı karşıya getiriliyor ve The Boss’u öldürdüğü için kendini asla affetmiyor. Bu olaydan sonra her ne kadar kahraman olarak görülse bile kendisinin Amerikan hükümetine karşı yavaştan bir düşmanlığı oluşmaya başlıyor ve en sonunda The Patriots’un oluşmasıyla tamamen ip inceldiği yerden kopuyor. 1974 yılı itibariyle kendi paralı asker birimi Militaires Sans Frontieres’i kuruyor. Bu birimi kurmaktaki amacı tamamen bağımsız bir ordunun, ihtiyaç halindeki ülkelere yardım edebilmesi ve askerlerin kendi kararlarını, kendi savaşacağı gayeleri bulması.

 


5. Zero

Zero, 1964 yılında gerçekleşen olaylarda The Boss’un vasiyetini Big Boss ile birlikte gerçekleştirmek isteyen anahtar oyunculardan. Big Boss’a saygısı çok büyük olduğundan onun The Patriots’tan ayrılışını kabullenemiyor ve Les Enfants Terribles projesini başlatıyor. Bu proje dahilinde Big Boss’un haberi olmadan üç adet klonu yaratılıyor. Solid Snake, ilk Metal Gear Solid’in ana karakteri. Liquid Snake ise ilk Metal Gear Solid’in ana düşmanlarından. Solidus ise ikinci oyunda karşımıza çıkıyor, kendisi Big Boss’un mükemmel bir replikası.

Zero, Metal Gear Solid 4’ün sonuna kadar hayatta kalmayı başaran bir karakter. Aynı zamanda daha sonra AI olarak karşımıza çıkan Patriots sistemini de yaratan adam. Phantom Pain’in intikam üçgenini Big Boss ve Skull Face ile birlikte paylaşıyor.

Şimdi bu beş noktayı bilmek, en azından Phantom Pain’de “neler oluyor yahu” sorusunu daha az sormanızı sağlayabilir. Yine benim tavsiyem, Youtube üzerinden videoları izlemeniz. Zaten film gibi yaptıklarından, çok oynanış izlemek de zorunda değilsiniz.

Yine de bence, oyunların HD koleksiyonları çıkmışken hemen edinip oynayın, kesinlikle pişman olmayacaksınız.