(Muhtemelen Gözünüzden Kaçmış Olan) Çizgi Roman Uyarlaması 9 Kuytu Oyun

(Muhtemelen Gözünüzden Kaçmış Olan) Çizgi Roman Uyarlaması 9 Kuytu Oyun
(Muhtemelen Gözünüzden Kaçmış Olan) Çizgi Roman Uyarlaması 9 Kuytu Oyun
Çizgi romanlarla oyunların organik ilişkisi hepimize malum, değil mi? Birini sevip ötekini sevmeyen insan sayısı çok az şu dünyada.
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Hatta öyle ki, Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede çizgi roman dükkanlarıyla oyun dükkanları yan yana inşa ediliyor kitle ortak olduğu için. "Geek" kültürü dediğimizde ikisinin adı yan yana zikrediliyor. İki mecra arasında yaratıcı transferi de var baya, Todd MacFarlane başta olmak üzere pek çok çizer oyunlar için de işler yapıyor; pek çok oyun yazarı da arada çizgi roman senaristliğine el atıyor.

O yüzden canımız ciğerimiz olan bu iki medyumu yan yana koyup, ortak bir listeyle beraber sevelim, çizgi romandan uyarlanma oyunları yapalım dedik. Ama The Darkness gibi, Wolf Among Us gibi, Spider-Man, Batman gibi çok bilinen işleri yapmak çok kolay olurdu. Biz muhtemelen gözünüzden kaçmış olabilecek çizgi roman oyunlarını sıralayalım dedik. Buyurun efendim, tepeleme okuyun!

 


1. Andy Capp

Listemize baya eski bir oyunla başlıyoruz. 1987 senesinde Commodore 64, Amstrad ve ZX Spectrum için piyasaya çıkan bu oyun Blitter Animations tarafından geliştirilmiş ve Mirrorsoft tarafından dağıtılmıştı. Daily Mirror'da yayınlanan aynı adlı günlük çizgi romandan uyarlanan Andy Capp, o dönemin çoğu oyununun aksine bambaşka bir oynanışa sahipti. Oyunun amacı kafayı çekip çekip, karınıza yetiştirecek kadar parayı bir şekilde bulmaktı. Kafayı çektikten sonra yaptıklarınızın ceremesinden de kaçmak zorundaydınız. Polis sizi yakalarsa para cezası veriyor, paranız biterse de Game Over oluyordu. İlginç bir oyundu vesselam.

 


2. B.C.'s Quest for Tires

Johnny Hart'ın meşhur çizgi romanı B.C.'den daha önce de söz etmiştik.  1958'den bugüne dek hâlâ devam eden bu çizgi roman serisi; sevin ya da sevmeyin, çizgi roman tarihinde önemli bir yeri olan bir iş. O kadar ki, bir noktada oyun olması değil, olmaması ayıp olurdu. Sydney Development tarafından geliştirilen ve meşhur Sierra'nın dağıttığı Quest for Tires da sağ olsun bu yanlışı düzeltti. Apple II, ColecoVision, Commodore 64, MS-DOS, MSX ve ZX Spectrum için 1983'te yayınlanan oyun yandan görmeli bir aksiyon oyunuydu. Aslında mantık olarak şimdinin Temple Run'larına çok benziyordu. O tip sonsuz koşu oyunlarının atasını görmek isterseniz, bakmakta fayda var.

 

3. Blade Kitten

Listemizdeki en yeni oyun. Aslında bu çağda gözden kaçan oyun olması pek söz konusu değil, tek bir istisnası var bu durumun. Bazen bazı indirilebilir indie oyunlar radarın altından seyahat edebiliyorlar. Blade Kitten da pek çoğumuz için öyle kuytu köşelerde kaldı. Yarı insan, yarı kedi Kit Ballard'ın hikayesini anlatan aynı adlı internet çizgi romanından uyarlanan Blade Kitten PC, PS3 ve Xbox 360 için indirilebilir olarak 2010'da piyasaya çıktı. An itibariyle GameRankings'de de, Metacritic'de de %60 civarı notları var. Ama gözünüz korkmasın, bu herkes 60 verdiğinden değil. Bazı yayınlar 8 vermiş, bazıları da 4-5. Biraz kutuplaştırıcı bir oyun yani. E her zaman herkes aynı fikirde de olmasın zaten!

 

4. Bone: Out from Boneville

Sene 2005. Çoğunluğunu LucasArts çalışanlarının oluşturduğu küçük bir firma, kendi kendine piyasada yer edinmeye çalışıyor. O çalışanların alametifarikası olmuş adventure oyunları piyasada edindiği yeri kaybedeli uzun süre olmuş. Ama yine de o firma bir şeyler denemenin peşinde, en iyi yaptıkları şeyi yapmak istiyorlar. Eylül ayında stüdyo olarak ilk denemeleri Hold'em Poker'ın ardından ikinci oyunlarını çıkartıyorlar. Bunun için de Jeff Smith'in meşhur Bone adlı çizgi romanının ilk cildini uyarlamaya girişiyorlar. Oyun çıkıyor, eleştirmenlerden ortalama notlar alıyor. Ama işte o oyun, sevgili Geekyaparlar, bugün ayrı bir yere koyduğumuz The Wolf Among Us, The Walking Dead, Sam & Max, Tales of Monkey Island gibi oyunların yolundaki ilk adım. Zira Bone: Out of Boneville'i yapan o küçük firmanın adı Telltale Games.

 

5. Chakan: The Forever Man

İlk olarak Sega Mega Drive'a (ya da Amerika'daki adıyla Sega Genesis) çıkan Chakan: The Forever aslında zamanına göre çılgın riske bir oyun. Şu yukarıdaki resme baksanıza? Sene 1992 sevgili geekyaparlar. Oyunun çıktığı platformun maskotu renkli otluklarda koşturan spor ayakkabı giymiş bir kirpi. Daha Mortal Kombat'ın arcade salonlarına gelmesine birkaç ay, ev konsollarına gelmesine ise koskocaman bir sene var. Ama işte Robert A. Kraus'un aynı adlı çizgi romanıdan uyarlanan Chakan böyle bir dönemde karanlık atmosferi ve Ölüm'le yaşanan bir kılıç düellosunun sonrasını anlatan ilgi çekici konusuyla ön plana çıkmaya başardı zaten. Kendine bir hayran kitlesi oluşturdu, o hayranlar uzun yıllar bir devam bekledi, ama o devam hiç gelmedi.

 

6. Dinosaurs for Hire

Tom Mason'ın 1988'de yarattığı Dinosaurs for Hire'ın genel olarak kendisi de kıyıda köşede kalmış bir çizgi roman serisidir. Eternity Comics'de yayınlanmaya başladıktan iki sene sonra iptal edilen seri, bu sırada sadece 9 sayı yayınlayabilmiş, 1993'te tekrar hayatına başlayana kadar üç sene de pek piyasada görülmemiştir. Dinozorlara benzeyen ve dünyaya çakılıp paralı askerlik yapmaya başlayan çizgi romanın konusunun bir oyuna ne kadar müsait olduğunu bu sırada birileri fark etmiş olacak ki, Malibu Interactive çok vakit kaybetmeden bu aksiyon / parodi serisini Contra vari bir oynanışla Sega Genesis / Mega Drive için uyarlamış. İyi de etmişler vallahi!

 

7. Rogue Trooper

Daimi olarak büyük oyunların küçük platformlara portlarından sorumlu tutulmuş Rebellion Developments'ın 2006 senesinde PC, PS2 ve Xbox için çıkmış oyunu Rogue Trooper aslında bu listeye alınmayacak kadar göz önünde bir oyun olabilirdi. Fakat zamanlaması yanlıştı. Herkesin gözünü PS3 ve o sıralarda piyasaya çıkmak üzere olan Xbox 360'a çevirdiği bir dönemde eski nesil platformlar için çıktı. Bugün sadece arada Bethesda'nın Rogue Warrior'uyla karıştırılıyor, kendisinin pek namı dile getirilmiyor. Oysa ki o kadar da fena olmayan bir oyundu. Judge Dredd'i de çıkartan 2000 AD'den uyarlanmıştı. Bize güvenin, BAFTA'da adaylık alan hikayesi için bile oynanır oyun!

 

8. Scud: The Disposable Assassin

PS3 ve Xbox 360'ın ufukta olduğu, PS2 ve Xbox'ın kapıdan ayağını uzattığı 2006 senesinden geriye dönüş yapıyoruz. 1997 senesindeyiz. Saturn - Nintendo 64 - PlayStation neslinin ortalarındayız. Bir sonraki neslin lafı edilmeye başlanmış, Sony ortamların yeni çocuğu olarak parsayı toplamasıyla herkesi şaşırtıyor, ama birilerinin kalbinde de hâlâ Sega atıyor. İşte o bazıları, Çok nevi şahsına münhasır bir çizgi roman uyarlamasıyla karşı karşıya kalıyorlar. Her ne kadar eleştirmenlerden ortalama notlar alsa da aynı adlı çizgi romandan uyarlanan Scud: The Disposable Assassin çizgi romanın hayranlarını ihya ediyor. Bir uyarlamadan daha ne istenir zaten?

 

9. Shadow Man

Valiant Comics tarafından yayınlanan Shadow Man listemizdeki belki de en ilginç oyunlardan biri, zira kaynak materyali kuvvetle muhtemel en ilgi çekici olan oyun bu. Nintendo 64, PC, PS1 ve Dreamcast için 1999 senesinde çıkan oyun, 1888'de başlıyor, oradan doğa üstü olayların, okkült gizemlerin ve ölüm, yaşam ile kıyametin arasında dolana dolana sonunu buluyordu. Size şöyle diyeyim, o zamanlarda çıkan pek çok oyun zamanın tozlu raflarında kalır ve ileriye gitmez, sonrasında hatırlanmaz. Shadow Man oyunculara öyle bir dokundu ki, devamı gelmekle kalmadı, çıkışından 14 sene sonra oyun önce GOG'a, sonra da Steam'e getirildi hayran talebiyle. O yüzden listemizdeki en rahat erişebileceğiniz oyunlardan biri. Kaptırın!