Namlunun ucundaki müzik: En iyi 10 James Bond şarkısı!

Namlunun ucundaki müzik: En iyi 10 James Bond şarkısı!
Namlunun ucundaki müzik: En iyi 10 James Bond şarkısı!
Seksi casusumuzun en iyi şarkılarını listeledik, buyurun, bakın, seçin, dinleyin!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Her yeni James Bond filminden önce aynı ritüel yaşanır. Sorulacak sorular bellidir: Yönetmen kim olacak? Olay nerede geçecek? Bond kızları kim? Ve tabii ki, şarkıyı kim söyleyecek? Bond filmleri rutinlerine sadık bir külliyattan oluşur ve böylelikle biz de izleyici olarak ona sadık kalırız. Malumunuz, James Bond serisinin 24. filmi Spectre'ın yapımı tam gaz devam ediyor. Eli kulağındadır, yakında filmin şarkısını kimin söyleyeceği belli olur. Biz erken davranalım, o haber gelmeden önce en iyileri listeleyelim dedik. Buyurun!

 

10. a-Ha - The Living Daylights

James Bond şarkılarını arka arkaya dinlemek, baya ciddi bir zaman yolculuğuna çıkmaya benzer. Dünya müzik sahnesine 60'lardan itibaren damga vurmuş tüm türlerin etkilerini görürsünüz inceden. Çoğunlukla bu genel bir James Bond tadıyla renklendirilmiş olur, ama bazen de dönemin hâli baya baskın çıkar. 80'lerin Bond şarkıları da böylelerdir, filmden çıkartıp tekil piyasaya sürün, hiçbir 80'ler şarkısından ayırt edilmezler. Çoğunu sevmeyiz, ama Living Daylights aralarında en iyisidir.

 

9. Madonna - Die Another Day

Sizi bilmiyorum, ama ben bir müzisyen olsaydım, James Bond şarkısı yapmayı dünyanın en büyük onurlarından biri sayardım muhtemelen. Bond şarkısı yapmış şu kadroya bir baksanıza? Madonna da tren kendi durağında durunca kaçırmamayı tercih edenlerden oldu. Onun yaptığı Die Another Day, muhtemelen Bond şarkıları koleksiyonunun en elektronik parçası. Bu bakımdan da sürüden ayrışıyor. Aynı zamanda en çılgın olanlarından biri olduğunu da kayıt düşmek gerek!

 

Bahtsız adam: Henry Cavill'in kapısına kadar gidip döndüğü 6 önemli başrol

 

8. Nancy Sinatra - You Only Live Twice

Ben burada kendi payıma bir itiraf yapayım, bu şarkının vokallerini çıkarsak, daha doğrusu vokalleri enstrümanların takıldığı havaya daha uygun bir hâle soksak listedeki sıralamasını muhtemelen milyarlarca kat yukarıya çekerdim. Yanlış anlamayın, Nancy Sinatra'nın sesiyle ilgili bir problemim yok. Fakat melodi seksi, akıcı ve eğlenceli bir maceraya davet ederken, Sinatra'nın vokalleri biraz uykuya davet eder tipte, yalan olmasın...

 

Yolu İstanbul'dan geçen en iyi 10 yabancı film

 

7. Shirley Bassey - Diamonds Are Forever

James Bond şarkısı dendi mi, akla tek bir ismin gelmesi gerekir: Shirley Bassey! Bu onura üç kere erişen, ikisinde de direkt efsane şarkılar çıkartmıştır Bassey. Bunlardan en efsane olanını ikinci sayfada göreceksiniz zaten; ama buradaki de az değildir. Arkadaki muazzam ince piyano vuruşları, Bassey'nin inansa dağları indirecek sesiyle birleşir, sizin tüyleriniz dikenlere, film de şarkısıyla otomatikman daha iyi bir filme dönüşür...

 

Enstrümantel olmayan en iyi 6 oyun şarkısı

 

6. Paul McCartney & Wings - Live and Let Die

Bu şarkının girişi, tipik bir Paul McCartney şarkısıdır. Şaşmaz! Eski günleri anan sözler, harmoni vokaller, sakin sakin çalan bir piyano, hikaye anlatır bir ton... Sonra bir anda o orkestra girer. İşte o an şarkı bir seviye atlar bir anda. Şarkının sözleri arasındaki enstrümantel kısmı muhtemelen McCartney'nin yazdığı en şizofren müzik dakikalarıdır. Hatta boşverin, şarkı komple en garip McCartney şarkısıdır muhtemelen. Ama her kısmı ayrı güzel olunca, insan pek de umursamıyor!

 

34 örnekle kurgusal işlerde sık sık karşımıza çıkan 17 kahraman arketipi

 

5. Garbage - The World is Not Enough

Garbage'ın The World is Not Enough'ı, bir Bond şarkısı yaparken neye dikkat etmeniz konusunda ders olur muhtemelen. Bond şarkısı ayağına normalde ne yapıyorsanız onu yapamazsınız. Kendi tarzınızla, Bond arketiplerini yorumlamanız gerekir. Garbage'da aynen onu yaptı. Üzerine oynadıkları şey, vokalistleri Shirley Manson'ın inanılmaz güçlü sesiydi, ve bu hamle başarılı oldu. Garbage'ın şarkısının namı, filmi de geçti, başka bir çevreye yayıldı resmen...

 

4. Chris Cornell - You Know My Name

İtiraf edeyim, bu şarkıyı listeye biraz da şahsi fikirlerle aldım. You Know My Name'i beğenmeyenlerin sayısının da farkındayım, en basitinden daha ilk golü bu listenin test sürüşünü yaptığım kız arkadaşımın dört numaraya You Know My Name'i koyacağımı söylediğimde oluşan tatminsiz bakışlarında yedim, daha ne? Ama ne yapayım, lise yıllarım bu şarkıyı tekrara alıp gaza gelmekle geçti ve hislerim bugün dahi değişmiş değil. Cornell'in hâlâ gelmiş geçmiş en iyi rock vokalistlerinden biri olduğunu düşünüyorum, ve kanımca en iyi solo parçası da bu!

 

3. Shirley Bassey - Goldfinger

Dedik ya, bir efsane Bassey şarkısı daha geliyor diye? Elbette ki o Moonraker değil, Goldfinger'dı. Bassey'nin öyle bir sesi var ki, gerçekten dinlemeden izah etmek mümkün değil. Aslan kükremesi gibi kocaman, aynı zamanda bülbül şakıması gibi akıp gidiyor... Güçlü ama narin, sert ama duygulu, acayip bir ses. Kapıp götürüyor insanı. Hele ki finale doğru yükselen o nabız var ya, işte orada insanın filmi izlemek yerine perdeye atlayıp Bond ile koşuşturma yapası geliyor!

 

2. Tina Turner - Goldeneye

Çok uzun süre boyunca benim için Goldeneye mükemmel Bond şarkısıydı. Benim görüşüm yıllarca değişmedi. Adına ne derseniz deyin, iyi bir Bond şarkısı olmak için bir tutam Goldeneye olmak gerekir. Hâlâ bu görüşteyim. Sadece son yıllarda Tina'nın yeri başka birine bırakıldı. Ama ilk dinlediğimde hissettiğim şey, bugünküyle aynı. Bu şarkı seksi, tehlikeli, baştan çıkarıcı ve usta işi bir şarkı. Aynı 007'nin kendisi gibi.

 

1. Adele - Skyfall

Ama affınıza sığınarak söylüyorum, en güzel Bond şarkısı aynı zamanda da en son yapılanı. Spectre'ın şarkısını kim yapacaksa, önünde çok zor bir çıta var. James Bond şarkıları tarihinin en ödüllü, en çok satan, en çok kişiye ulaşan şarkısı var en son listede. Üstelik şarkı tek kelimeyle muazzam. Ne derseniz deyin, Skyfall'ın megasonik başarısında bu şarkı ve bu şarkının eşlik ettiği o akıl dondurucu açılış sahnesinin de payı çok büyük...