Özel efektlerin babası ILM'in alanında çığır açtığı 12 film

Özel efektlerin babası ILM'in alanında çığır açtığı 12 film
Özel efektlerin babası ILM'in alanında çığır açtığı 12 film
Bugün Industrial Light & Magic'in 40. yaşgünü! Çocukluğumuz, gençliğimiz ve yetişkinliğimize yarattığı sihirle damgalar vuran bu efsaneyi, bu vesileyle analım dedik!
Haber: Yiğitcan Erdoğan / Arşivi

Geek dünyası olarak yıldönümlerini kutlamayı çok seviyoruz. Geçen sene hem Marvel'ın 75. yıldönümünü, hem de Batman'in 75. yaş gününü davullarla, zurnalarla kutladık örneğin. Severiz camia olarak böyle kilometre taşlarını ölçmeyi. Ama inanın, bunun kadar etki bırakmış bir şeyin anmasını da hiç yapmamış olabiliriz. Industrial Light & Magic'in 40. yaşgünü bugün . Eğer isim size tanıdık gelmediyse -ki gayet makul- meraklanmayın, bu yazıyı bu yüzden yazdık. Geek dünyasında emeği en büyük isimlerden birini, hep beraber övelim, hep beraber göklere çıkartalım istedik.

Hazırsanız, başlıyoruz.

 

1. Star Wars Episode IV: A New Hope

Industrial Light & Magic, 1975'in Mayıs ayında, George Lucas'ın o sıralar kafasında dönen bir uzay filmine efekt yapmak için kuruldu. Lucas dönemin en karizmatik filmlerinden 2001: A Space Odyssey'in efektlerini yapan Douglass Trumbull ile görüştü, fakat Trumbull Close Encounters of the Third Kind ile pek meşguldü. Lucas'a asistanı John Dykstra'yı önerdi. Lucas Dykstra'ya "genç bir ekip kur" dedi, Dykstra kurdu ve Lucas da adını "Industrial Light & Magic" koydu. Daha ilk projeleri A New Hope'da VistaVision, hareket hafızası olan kamera gibi tekniklerle çığır açmaya başlamışlardı.

 

2. Young Sherlock Holmes

ILM aslında ekseriyetle Lucasfilm'in projelerinde efekt desteği çıkmak için kurulmuştu, fakat Dykstra ve ekibinin inovatif görüşü, onları bir anda diğer stüdyolar için de arzu nesnesi hâline getirdi. Bunladan biri de Lucas'ın can ciğer kuzu sarması Steven Spielberg'in stüdyosu Amblin'di. Onların çektiği Young Sherlock Holmes'de ILM bir çığır daha açtı. Filmde geçen "Stained Glass Knight" karakteri, sinema tarihindeki ilk tamamen CG karakterdi.

 

Kesinlikle göz atmanız gereken 10 Star Wars kitabı

 

3. Who Framed Roger Rabbit

Gary K. Wolf'un unutulmaz eseri Who Censored Roger Rabbit, çizgi roman karakterlerinin gerçek insanlarla yan yana yaşadığı bir dünyayı anlatıyordu. Bunu filme çevirmek, ILM işe el atmadan önce düşünülemez bir şeydi belki de. Ama artık özel efekt dendi mi akla ilk olarak onların geldiği ILM, bir şekilde bunu başardı. 1988 senesinde baya çizgi filmden fırlamış tavşanlar Warren Beatty ile el sıkışıyorlardı. Hatta ILM işi öyle bir noktaya getirdi ki, onların can verdiği Jessica Rabbit baya ciddi bir seks objesi hâline geldi.

 

4. The Abyss

ILM'in durmaya niyeti yoktu. George Lucas ve Steven Spielberg'in isimlerini parlattıktan sonra, sırada bir diğer ikon olma yolunda koşan yönetmen vardı: James Cameron. Cameron'ın "Jaws sizi yeterince sudan korkturmamıştır, durun bir de ben vurayım" flimi The Abyss'te Industrial Light & Magic ekibi ilk tamamen CG üç boyutlu karakteri yarattılar. Filmdeki o meşhur taklitçi su yaratığı, tamamen ILM'im laboratuvar üretimiydi.

 

Lionsgate Power Rangers'ı filmlerin ölü toprağına atadı
 

 

5. Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2'yi izleyenler, T-1000'in yapabildiklerini anımsayınca ILM'i bir daha sevgiyle anacaklardır, eminiz. Ama izlemeyen varsa, senenin 1991 olduğunu ve filmde şekil değiştirebilen bir cyborg'un gezdiğini hatırlatmakta fayda var. T-1000 karakteri sinema tarihinin kısmen CGI olan ilk ana karakteriydi. James Cameron bu karakteri inandırıcı yansıtmak için projeye yaklaşık 94 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı ve ILM film üzerinde yaklaşık 10 ay boyunca çalıştı. Sonuç? Hayli hayli değdi!

 

6. Jurassic Park

Listemizdeki en büyük atılımlardan biri şüphesiz bu, Jurassic Park. ILM'in kurucusu George Lucas bile Jurassic Park'ı izledikten sonra "Evet" demişti, "Artık kafamdaki Star Wars filmlerini çekmemi sağlayacak teknoloji seviyesine eriştik". Bu sonunda hayır mı oldu, şer mi, bilmiyoruz; ama Lucas'ı etkileyen şey halkı da etkilemişti. Jurassic Park'ta ilk defa bu kadar gerçekçi hareket eden canlı bir organizma yaratılmıştı sıfırdan. Sorarım size, o T-Rex'i unutabileniniz var mı?

 

Pac-Man'in tarihe geçen bug'ı oyun oluyor

 

7. Casper

T-1000 ilk defa kısmen CG ile üretilmiş ana karakterdi. Jurassic Park'taki T-Rex ve dinozorlar da ilk sıfırdan yaratılan ve organik hareket eden canlı varlıklar olma onuruna sahiptiler. Ama ne hikmetse, ILM'in belki de en büyük teknik başarısı Casper filmiyle geldi. Filmin ana karakteri sevimli hayalet Casper, ilk konuşan, tamamen sentetik ve tamamen CG ana karakterdi. T-1000'in şekil değiştirdiği sahneler filmin toplam beş dakikasını alıyordu, ama Casper'ın diğer karakterlerle etkileşime geçtiği sahneler gırlaydı ve üstüne üstlük tek hayalet karakter de o değildi.

 

8. Jumanji

Merhum Robin Williams'ın en sevdiğimiz filmlerinden biri Jumanji'nin de arkasında ILM vardı. Jumanji, hatırlamayanlar için doğaüstü bir masa oyunuydu ve oyunun bir sonucu olarak, filmin bir noktasında gerçek dünyayı türlü türlü vahşi hayvanlar dolduruyordu. Bu hayvanların hepsi CGI ürüüydü ve hepsi ILM'in ellerinden bizzat çıkmaydı. Bu hayvanların kürkleri, sinema tarihinin ilk foto-realistik CG hayvan kürkü olma onuruna sahipti. Hakikaten de baya iyilerdi.

 

Televizyonun ilk kralları: 1950'lerde yayınlanmış 7 hala izlenesi yabancı dizi

 

9. Spawn

Spawn aslında görece küçük bir bütçeyle çekilecekti. Orijinal plan oydu. Karakterin kendisi delicesine popülerdi ve bağlı olarak Image Comics'i de delicesine popüler etmişti, fakat stüdyo projeye çok güvenmiyordu. Fakat başrolünde Michael Jai White'ın olduğu Spawn'ın bütçesi, ihtiyaç duyulan efektler görüldükten sonra iki katına çıkartıldı. Bu efekt bütçesinin ciddi bir kısmı o muhteşem pelerine gitti ki, zaten listeye almamızın sebebi de oydu. Spawn'ı çizgi romanlardan hakkıyla uyarlamak için o pelerinin doğru yapılması gerekiyordu, ILM de tam olarak bunu yaptı.

 

10. Star Wars Episode II: Attack of the Clones

Star Wars'ın tüm filmleri ILM imzasıyla çıktı piyasaya, zaten bunun için kurulmuş bir firma olduklarını düşünürsek şaşırtıcı bir şey de değil. Ama Attack of the Clones, bu alanda kendilerini aştıkları bir nokta oldu. Geonosis arenası zaten başlı başına bir efsaneydi, uzay sahneleri iyice abarmıştı, filmdeki uzaylılar şahane gözüküyordu... Ama bizi en çok Yoda vurdu. Attack of the Clones'da ilk defa Yoda'yı tamamen CGI bir şekilde üretti Lucasfilm ve ILM. Sonuç şahaneydi. Hatta o kadar şahaneydi ki, Episode V, VI ve I'deki kukla Yoda'lar gözümüze bir çirkin gözükmeye başladılar.

 

Eskinin efsaneleri: 12 unutulmaz gazetecilik filmi
 

 

11. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean serisinin CG sahneleri de bize ILM'den hediye, artık Disney Lucasfilm ile birlikte ILM'in de sahibi olduğu için, muhtemelen bundan sonra da öyle kalacak. Diğer filmler de elbette takdire şayanlar, özellikle de Curse of the Black Pearl'in iskelet sahneleri ayrı bir efsane. Ama Dead Man's Chest özel. Dead Man's Chest ayrı. Bu filmde Davy Jones ve mürettebatı için iMocap isminde bir sistem geliştirdi ILM. Bununla birlikte motion-capture oyunculukta, WETA Digital'ın da yaptıklarıyla resmen bir çığır açılmış oldu.

 

12. The Avengers

Bu da listemizdeki son isim, son film. ILM'in daha önünde kıracağı çok bariyer var, daha çok fazla örnek teşkil eden iş yapacak. Eminiz buna. 40 yıllık ömründe şu kadar inanılmaz güzel işler yapan bir firma, dahasını da yapacaktır. Biz son onuru Avengers'a vermek istedik. Ne de olsa gelmiş geçmiş en çok izlenen 3. film kendisi, bir yapı taşı, önemli bir mihenk anı. Artık sinemanın popüler kesmini çoğunlukla Avengers'ın yaptıkları belirliyor. Ve elbette Avengers başarısının büyük bir bölümünü de ILM'e borçlu...